Aero geri dönüyor!

Makaleler
2
Windows-Run.jpg

Windows 7 ile hayatımıza Aero'yu katan Microsoft, Windows 8 ve halefi Windows 10'un piyasaya sürülmesiyle daha düz ve nötr renkli bir kullanıcı arayüzünü tercih etmişti. Bunun yanında Aero'yu tamamlayan yuvarlak köşeler de terk edilmişti. Windows 11 ile birlikte işletim sistemine yeniden estetik bir görüntü kazandırmak isteyen Microsoft, yuvarlatılmış köşeleri geri getirmişti. Anlaşılan o ki Microsoft, Windows 7 günlerine bizi geri götürmeye kararlı. 22H2 ve Sun Valley 2 kod adlı bir sonraki büyük güncelleme, Windows 7 günlerindeki Aero etkisine benzeyen yeni bir tasarım özelliği sunacak gibi görünüyor. Klasik Windows uygulamaları için şeffaf başlık çubukları, Windows işletim sistemi için estetik bir değişikliği temsil eden bir geri dönüş yapacak. Microsoft bu konuda Akrilik tasarıma devam etmeye kararlı ancak yeni bir tasarım da alternatiflere eklenecek gibi görünüyor. Mika olarak adlandırılan yeni bir şeffaflık efekti dokunuşuyla üst düzey pencereleri ve uygulama açılır pencerelerini güncellemek istiyor. Saydamlık/yarı saydam efekti sağlayan Akrilik efektinin aksine, Mika opak bir efekttir ve uygulama pencerelerine, başlık çubuklarına ve hatta arka plana uygulanır.

Windows Developer programının Ocak ayı web yayını sırasında yanlışlıkla paylaşılan ve Windows Latest tarafından tespit edilen Windows Run ekran görüntüsüne dayanarak, teknoloji devinin Windows 7 ve Windows Vista döneminde kullanılan Windows Aero'yu anımsatan bir stile geri döndüğü açık. Yeniden tasarlanan uygulama başlık çubuklarının estetik görünümün yeniden oluşturulmasına yardımcı olacağı kesin, zira görüntüler bize yeniden Vista ve Windows 7 heyecanı yaşatıyor.

Windows-11-Acrylic-745x420.png

Kaynak: Microsoft teases Windows 7 Aero-like design for Windows 11

Umarım gelir. En çok isteyenlerden birisi ben olmalıyım muhtemelen. Bu arada başlarda yanlış bir bilgi mevcut ki Aero efekti Windows Vista'da geldi. Fakat 7'de daha çok belli olduğu için ve bazı kullanıcılar XP'den direkt 7'ye geçtiği için 7'de geldiğini sanabiliyor. Küçük hataları umursamayıp Aero'nun sevincine odaklanacağım :)

Umarım gelir. En çok isteyenlerden birisi ben olmalıyım muhtemelen. Bu arada başlarda yanlış bir bilgi mevcut ki Aero efekti Windows Vista'da geldi. Fakat 7'de daha çok belli olduğu için ve bazı kullanıcılar XP'den direkt 7'ye geçtiği için 7'de geldiğini sanabiliyor. Küçük hataları umursamayıp Aero'nun sevincine odaklanacağım :)
Kaynak haberden çeviri yaptım. Gözümden kaçmış, kusura bakmayın.
Başlıkta geliyor yazmıyor ama ünlem işareti var. Yok olmaz bu iş.
Biraz rahat olun.

Aeronun kalkması büyük bir hataydı zaten. Umarım vista dönemindeki gibi güzel bir dönüş yapılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı