Aerocool 400W VX Plus i5-2400 ve 1050 Ti sisteme yeterli midir?

UgurBey45

Hectopat
Merhaba arkadaşlar sistemime yeni ekran kartı alacağım. RX560 veya GTX 1050 Ti modelini düşünüyorum. Kullandığım PSU bu ekran kartları için yeterli mi? PSU modeli Aerocool 400W VX Plus. PSU 12Vdan 324W verebiliyor. Yardımcı olursanız sevinirim:)

Diğer sistem bileşenleri;
i5 2400= 95W TDP.
4 GB RAM bir tane daha 4 GB takacağım 4*2 GB olacak.
500GB HDD.
Pegatron IPMSB-H61.
DVD ROM.
1 Adet de ilave fan mevut.

@INonOmpiontentI Orta seviye ve güzel mi? VX serisi "EN" giriş seviye PSU. Kaliteli falan da değil. Yurt dışında bomba diye aldirmazlar hatta. Giriş seviyesi PSU'lar CM MWE White V2, Corsair VS (2018) ve Corsair CV serisi ile başlıyor. Altındakilere PSU bile denmez. Maalesef Türkiye şartlarında VX gibi PSU'lar almak zorunda kalabiliyor kullanıcılar.
Hatta şu listeden bir VX serisini aratın bakalım nereden çıkacak? :

Konu sahibine i5 3470 ve GTX 1050 TI 'ı FSP 350W PSU ile birlikte kullanmış biri olarak söylüyorum, fazlasıyla yeterli.

@INonOmpiontentI orta seviye ve güzel mi? VX serisi en giriş seviye PSU. Kaliteli falan da değil. Yurt dışında bomba diye aldirmazlar hatta. Giriş seviyesi PSU'lar CM MWE white v2, Corsair vs (2018) ve Corsair CV serisi ile başlıyor. Altındakilere PSU bile denmez. Maalesef Türkiye şartlarında VX gibi PSU'lar almak zorunda kalabiliyor kullanıcılar.

Konu sahibine i5 3470 ve GTX 1050 Ti'ı FSP 350W PSU ile birlikte kullanmış biri olarak söylüyorum, fazlasıyla yeterli.

Benim için giriş seviye PSU'lar Frisby, Gamepower, Everest ve rempage PSU'lar dır. Orta seviye dememin sebebi. Bunlar kadar berbat ve kondanstörlerinin kötü olmaması. Akım koruması gerçekten var en azından. Ve verimlilik sertifikası yalan değil. Patlama oranı düşük. Uzun süre götürebilecek bir PSU. O fiyata en iyilerinden. Ama bütçe arttırılabilirse şöyle PSU'lar alınabilir;

@INonOmpiontentI Bir defa ucuz PSU illaki patlayacak diye bir şey yok. Şu saçmalığı unutun. Sadece bir benzetme bu. Ucuz PSU asıl stabiliteyi sağlayamayarak sisteme zarar verir, patlayarak değil.

"Bana göre" diye başlamışsın cümleye. Sana göre ne? Sana göre öyle olabilir ama gerçek öyle değil işte. Rampage, Gamepower olanlara ben PSU bile demem. Çin'de merdiven altı ürünlere etiket basıp satıyorlar. İçinde ne olduğu bile belli değil. PSU bile değil onlar.

VX serisi ise ancak ikinci el, aşırı düşük sistemlere önerilir. PSU'ların en altında bulunur. Bırak orta seviyeyi giriş seviyesi bile olmaz. Giriş seviyesi PSU dediğin, yeni nesil sistemde kullanacağın PSU yukarıda yazdığım CM MWE White V2, Corsair VS (2018) ve Corsair CV serisi ile başlar. Bakın bunlara da orta demedim.

Kafana göre "Bu orta, bu giriş seviyesi PSU" diye adlandırmazsın. Türkiye'de PSU'larin pahalı olduğunu ben de biliyorum. PC toplamaya çalışan adam "Yahu 300 TL'lik PSU aldım ne dandiği?" diyor ama aslında giriş seviyesi PSU'larin 400 TL'den başladığını bilmiyor. Yine de bu sana alınmayacak PSU'lara orta seviye deme hakkını vermiyor. PSU işi Türkiye fiyatlarına bakıp değerlendirilecek bir şey değil.

Tamamen doğru olmasa da bu liste sana azıcık fikir verir :

Geri
Yukarı