Aerocool Battlehawk kasasına Cooler Master MasterLiquid ML240L sıvı soğutma sığar mı?

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Merhaba arkadaşlar, aynı başlıkta sorduğum aklıma takıldı. İşlemcimi overclock etmek için sıvı soğutma almaya karar verdim ve diğerlerine nazaran uygun fiyatıyla Cooler Master MasterLiquid ML240L ilgimi çekti ve bunu almaya karar verdim. Şimdiyse aklıma bir başka sorun takıldı. Kasamın Hepsiburada incelemesinde bir arkadaş sıvı soğutma alacaklara dikkat diye bir yazı yazmış;

399283

Bunu okuduktan sonra benim aklımda bir soru işareti oluştu. Sizler için kasamın fotoğraflarını çektim. Genelde sıvı soğutmaların kalınlıkları ne kadar oluyor bilginiz var mı? (Pompa ve fan dahil)

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

(Fotoğrafların üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz)

O yorumu yapan kişi beceremediğinden öne takamamış. Eğer ön panel kablolarını, HDD slotunu çıkarırsan soğutucuyu öne takabilirsin.

Öne takılmıyor maalesef. Kasanın önünde 2 tane fan var fakat arkası kapalı ve açılmıyor. Önden açıp bir ihtimal takılsa bile kablo arkaya geçmeyeceği için bir anlamı olmaz. Ki büyük ihtimalle sığmaz öne bu arada. O yüzden üste takılması lazım, o da olur mu sizce?

Üste takılması anakartın üst kapasitör soğutucusunun olup olmamasına bağlı kesin takılır diyemem.

Kesin takılır ben de diyemiyorum o yüzden açtım ya konuyu :D Santimetreyle ölçtüm orasını ama sıvı soğutmanın kaç cm olduğunu bilmiyorum

Cooler Master resmi sitesinde soğutma sisteminin boyutları mevcut:
Boyutlar (Uzunluk, Genişlik, Yükseklik): 277 x 119.6 x 27mm
Fan Boyutu (U,G,Y): 20 x 120 x 25 mm
Pompa Boyutu (U,G,Y): 80.3 x 76 x 42.2 mm

Şimdi şöyle bir durum var. Radyatör kasa fanlarının toplam uzunluğundan biraz daha fazla olacağından kasanın üst kısıma takmaya çalıştığında radyatörün pompa kısmı kasayla temas edebilir daha üzerine fan takmadan anakarta temas ihtimalini hesaba katmadan evvel bu düşünce fiyaskoyla sonuçlanabilir. Kullandığım Z11 Neo tamda bahsettiğim gibi üstte iki tane 140 MM fan desteğine sahip ama 280 MM soğutucu radyatörü takmaya çalıştığımda kasanın ön port bağlantıları buna mani oluyor. 240 MM radyatörde sıkıntı yok.

İşte ondan ben de emin değilim. Belki radyatörün boyutu olabilir.

Alttaki ikisinin toplamı 67,2 mm yani 6.72 cm ediyor. Bu kadar uzunsa sığmasına imkan yok.

Şimdi şöyle bir durum var. Radyatör kasa fanlarının toplam uzunluğundan biraz daha fazla olacağından kasanın üst kısıma takmaya çalıştığında radyatörün pompa kısmı kasayla temas edebilir daha üzerine fan takmadan anakarta temas ihtimalini hesaba katmadan evvel bu düşünce fiyaskoyla sonuçlanabilir. Kullandığım Z11 Neo tamda bahsettiğim gibi üstte iki tane 140 MM fan desteğine sahip ama 280 MM soğutucu radyatörü takmaya çalıştığımda kasanın ön port bağlantıları buna mani oluyor. 240 MM radyatörde sıkıntı yok.

Fotoğraf eklemiştim ya yanında biraz daha boşluk var bence sığabilir enlemesine ama kalınlığından dolayı anakarta temas edeceğinden (hatta geçeceğinden) dolayı olmaz gibime geliyor. Üstelik kasa çok da eski değil, 2016 model kasaydı. Neden sıvı soğutma desteği koymamışlar anlamadım. Bir de üstte iki tane egzos fanı bulunuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı