Afiş baskısı cmyk mi olmak zorunda?

Sally

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, bugün bir afiş çalışması yaptım da. Yarın baskı için yola koyulacağım. Fakat afişi hazırlarken RGB modunda yaptım. Baskı için cmyk seçilmesi gerektiğini sonradan öğrendim. Şunu merak ediyorum; RGB olarak basamıyorlar mı? İlla cmyk yaparak mı götürmeliyim? Yoksa orada baskı için uygun hale getirirler mi? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Renkler birazcık daha garip çıkar. Ben RGB ve CMYK'yi karşılaştırmıştım, CMYK biraz daha gerçekçi, RGB ise biraz daha soluk, sanki telefonlardaki gece modu renginde gibi bir şey olmuştu.

Biraz soluk çıkacak sanırım, doğru muyum?

Ekranda gördüğünüz gibi zaten cıkmayacak. RGB renkleri daha canlıdır ve bilgisayar telefon gibi aletlerde kullanılır. Matbaa tarafında CMYK kullanılır.

Hatta Agfa gibi UV baskı makinaları 6 renk kullanır.

Kendi ekranınızda gördüğünüz renkler ile baskıdaki renkler zaten kesinlikle aynı olmaz. Ortamın ısısı kullanılan UV boyanın kalitesi ve cihazın kalibresi ile alakalı.

Uzun lafın kısası istediğiniz formatta verebilirsiniz.

Biraz soluk çıkacak sanırım, doğru muyum?
Soluk çıkar çıkmaz ama ekranda gördüğünüz gibi çıkmayacağı belli.
Ekranda gördüğünüz gibi zaten cıkmayacak. RGB renkleri daha canlıdır ve bilgisayar telefon gibi aletlerde kullanılır. Matbaa tarafında CMYK kullanılır.

Hatta Agfa gibi UV baskı makinaları 6 renk kullanır.

Kendi ekranınızda gördüğünüz renkler ile baskıdaki renkler zaten kesinlikle aynı olmaz. Ortamın ısısı kullanılan UV boyanın kalitesi ve cihazın kalibresi ile alakalı.

Uzun lafın kısası istediğiniz formatta verebilirsiniz.
Soylediklerinizin hepsi doğru ama istediğiniz formatta verirseniz beklediğiniz sonuç çıkmaz. Baskı yapmak için kuraldır cmyk.

Eğer matbaa'da basılacak ise CMYK basılır. Dijital baskı alacaksanız basılacak poster makinasına göre değişir genelde büyük poster makinaları 4 renk boya kullanır.

Ama şunu unutmayın hiçbir zaman ekranda gördüğünüz rengin aynısı çıkmayabilir.

RGB dijital ortamlar için kullanılan bir renk skalasıdır. CMYK baskılarda kullanmak zorundasın. Zaten yazıcı tankları ve tonerleri bu işe uygun tasarlaıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı