AFUDOS Komut Listesi - AMI BIOS Güncelleme Aracı

Egemen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
AFUDOS.EXE, "AMI Flash Utility for DOS" aracına ait bir dosyadır ve BIOS güncellemesi yapmanıza imkan tanır. USB Bellek Bootable Yapma Rehberi'ne göz atarak boot edilebilir bir USB bellek oluşturabilir ve daha sonra AFUDOS.EXE dosyasının da yer aldığı BIOS güncelleme dosyalarını bu USB belleğin içine kopyalayarak BIOS güncellemesi için kullanabilirsiniz. Bu konuda bilgisayarınızı boot edip DOS uygulamasını çalıştırıldığında kullanabileceğiniz komutlardan bahsedeceğiz. Aşağıdaki komutlarda yer alan "bios.rom" dosyasının ismini belleğinizin içerisinde yer alan dosyanın ismiyle değiştirerek komutları kullanabilirsiniz.

ROM dosyasının ROM ID'sini göstermek:
Kod:
afudos bios.rom /U

Sisteminizde yer alan BIOS ROM dosyasını belleğe kaydetmek:
Kod:
afudos bios.rom /O

AFUDOS yardım özelliğini açmak:
Kod:
afudos /h

Sadece Boot sektörünü güncellemek:
Kod:
afudos bios.rom /B

Sadece ana BIOS imajını güncellemek:
Kod:
afudos bios.rom /P

Sadece NVRAM'i güncellemek:
Kod:
afudos bios.rom /N

Sadece dahili kontrolcü blok güncellemesi yapmak:
Kod:
afudos bios.rom /E

Sadece ikinci kritik olmayan blok güncellemesi yapmak:
Kod:
afudos mybios.rom /K2

Ana BIOS imajını, boot sektörünü ve NVRAM'i birlikte güncellemek:
Kod:
afudos bios.rom /P /B /N

Tüm BIOS ROM'unu güncellemek:
Kod:
afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K

Tüm BIOS ROM'unu güncellemek ve şu anda mevcut optimal CMOS ayarlarını yüklemek:
Kod:
afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /L0

Tüm BIOS'u ROM ID kontrolü yapmadan güncellemek: (Emin olmadan bu komutu hiçbir zaman uygulamayın)

Kod:
afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /X

Tüm BIOS'u sessiz şekilde güncellemek:
Kod:
afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /Q

Tüm BIOS'u sessiz modda güncellemek ve otomatik olarak yeniden başlatmak:
Kod:
afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /Q /REBOOT

Boot blok MAC adresini güncellemek: (Ağ üzerinden boot edilen bir dahili Ethernet kartınız varsa bunun MAC adresini değiştirmek için bu komutu kullanabilirsiniz.)
Kod:
c:\>afudos /M "MAC_ADRESI"

Tüm BIOS'u ve Boot blok MAC adresini güncellemek:
Kod:
afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /M "MAC_ADRESI"

Mevcut SMBIOS yapıları hariç tüm BIOS'u güncellemek: (Bu komut mevcut BIOS üzerindeki DMI ve CMI verisinin üzerine yazılmasını önler.)
Kod:
afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /R

Tüm BIOS'u güncellerken SMBIOS tip 0 ve 11'i korumak: (Bu komut mevcut BIOS üzerindeki belli konumlardaki DMI ve CMI verisinin üzerine yazılmasını önler.)
Kod:
afudos bios.rom /P /B /N /C /E /K /R0 /R11

Konu çok eski değilmiş o yüzden sizden yardım alabilir miyim acaba? Veya başka bilen birileri de olabilir.

Merhaba hocam Asus X470- F Gaming anakartım var modlu bios dosyasını yükleyebilmek için afudos.exe dosyasının linkini verme şansınız varsa çok iyi olur bios 5406 sürümünde değişiklik yaptım ama write protection hatası veriyor.

Pegatron ipm41 D3 anakart, E5450 kullanıyorum ama bosta 58 derece, BIOS afudos Update ıle cozebılır mıyız? Dosya alabilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı