Aile bir şeyler bekliyor, kafada plan yok

Daha fazla  
Yaşım ya da yaşımız ilerledikçe, üzerimizdeki baskı ve sorunlar artıyor. Lise son sınıf öğrencisiyim ve aslında çok büyük kaygılarım var. Hele ki Türkiye şartlarında stres ve kaygının olmaması biraz zor. Ailen ya da çevrendekiler senden bir başarı, hiç olmazsa para kazanmanı bekliyor. Kafamda hala ne yapacağıma dair bir plan yok. Üzgün veya depresyonda değilim ama bu durum ilerledikçe içim içimi yiyecek sanırım.

Kanka, aile her zaman sen istediğinde şip şak tıp kazanabileceğini, hemen mühendis olabileceğini zannediyorlar. Aile baskısına maruz kalmayan genç yok, hepimiz bu saçmalıklarla uğraşmak zorunda kaldık, kalıyoruz.

Gönlün el verdiğince çalış, canın istediğinde ders yap, zorlama kendini. 2024 sınavına gir, ne gelirse... Ne kadar stresli olduğumuzun farkında değiller. Olmazsa bir daha gir. Ben bir daha giremedim ailem izin vermedi, işe girmem gerektiğini söylediler. Hayalindeki mesleği şimdiden unut kardeşim, çünkü ailen senden istemediğin şeyleri başarmanı istiyorlarsa laf geçiremiyorsun maalesef.

Ya dükkan dükkan eleman ihtiyacınız var mı diye dolaşacaksın bir yerden para kazanmaya başlayacaksın, ya da sınava tekrar tekrar gireceksin ta ki ailenin istediği olana kadar.

Kanka, aile her zaman sen istediğinde şip şak tıp kazanabileceğini, hemen mühendis olabileceğini zannediyorlar. Aile baskısına maruz kalmayan genç yok, hepimiz bu saçmalıklarla uğraşmak zorunda kaldık, kalıyoruz.

Gönlün el verdiğince çalış, canın istediğinde ders yap, zorlama kendini. 2024 sınavına gir, ne gelirse... Ne kadar stresli olduğumuzun farkında değiller. Olmazsa bir daha gir. Ben bir daha giremedim ailem izin vermedi, işe girmem gerektiğini söylediler. Hayalindeki mesleği şimdiden unut kardeşim, çünkü ailen senden istemediğin şeyleri başarmanı istiyorlarsa laf geçiremiyorsun maalesef.

Ya dükkan dükkan eleman ihtiyacınız var mı diye dolaşacaksın bir yerden para kazanmaya başlayacaksın, ya da sınava tekrar tekrar gireceksin ta ki ailenin istediği olana kadar.
Bu yaz çalışmak için bir kaç yere başvurdum ama nafile. Herkes tecrübeli eleman arıyor. Nasıl ve nerden başlayacağımı bilemiyorum.

Bu yaz çalışmak için birkaç yere başvurdum ama nafile. Herkes tecrübeli eleman arıyor. Nasıl ve nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Nasıl yerlere başvurdun, tecrübeli arıyoruz değil de uzun süreli çalışacak eleman aradıkları için öyle demiş olabilirler. Senin okulun olduğu için 3 ay çalışıp işten ayrılacaksın sonuçta. Marketler, mutfak, fastfood zincirleri, LC Waikiki gibi yerler, üretim şirketleri gibi yerlere okulun bitince başvurabilirsin. Sahibinden.comdan iş ilanları kısmına da göz atabilirsin, vasıfsız yetiştirilmek üzere şeklinde ilanlar olur.

Hayalindeki mesleği şimdiden unut kardeşim, çünkü ailen senden istemediğin şeyleri başarmanı istiyorlarsa laf geçiremiyorsun maalesef.

Bu dediğinize katılmıyorum, bu mesajı yazdığınızdan sizin geçiremediğiniz varsayıyorum, fakat siz geçiremiyorsunuz diye başkası da geçiremeyecek diye bir şey yok gibi. Kişinin elinde gibi daha çok yani.

Son düzenleme:
Nasıl yerlere başvurdun, tecrübeli arıyoruz değil de uzun süreli çalışacak eleman aradıkları için öyle demiş olabilirler. Senin okulun olduğu için 3 ay çalışıp işten ayrılacaksın sonuçta. Marketler, mutfak, fastfood zincirleri, LC Waikiki gibi yerler, üretim şirketleri gibi yerlere okulun bitince başvurabilirsin. Sahibinden.comdan iş ilanları kısmına da göz atabilirsin, vasıfsız yetiştirilmek üzere şeklinde ilanlar olur.
Garsonluktu daha çok tercih ettiğim yerler. Oralar tecrübeli arıyordu, birde muhasebecilik vardı ama orası da daimi eleman arıyordu giremedim maalesef.

Biraz ağır gelebilir ancak inşaat sektöründe büyük bir açlık var, Türkiye'deki durumu tam olarak bilmiyorum ama işi bilmeyip öğrenmeye gayret eden biri bile çoğu memurdan iyi kazanıyor. Şartları tahmin edeceğiniz üzere pek kolay olmasa da öğrenmeye heves ederseniz birkaç kişiyi yöneterek geçinebilirsiniz. Kalıpta işçi olarak başlarsınız da demirde tecrübe ile alakalı bir durum yok, bir kişi yönetir diğerleri bağlar. 🙂

Biraz ağır gelebilir ancak inşaat sektöründe büyük bir açlık var, Türkiye'deki durumu tam olarak bilmiyorum ama işi bilmeyip öğrenmeye gayret eden biri bile çoğu memurdan iyi kazanıyor. Şartları tahmin edeceğiniz üzere pek kolay olmasa da öğrenmeye heves ederseniz birkaç kişiyi yöneterek geçinebilirsiniz. Kalıp da işçi olarak başlarsınız da demirde tecrübe ile alakalı bir durum yok, bir kişi yönetir diğerleri bağlar. 🙂

İnşaat işi cidden ağır ve zor. Para kolay kazanılmıyor tabii ki de. Esnaflar falan da zaten çoğu memurdan hatta doktorlardan bile fazla kazanıyor. Ne yapacağımı inanın bilmiyorum.

@TheMagicalGaylord Zaten biliyorsunuz ekmek kolay kazanılmıyor. Birkaç ay çalışıp çıkacağım diyorsanız bir işte üç seçenek var; tanıdık bir yere girmek, yukarıda yazdıkları gibi LC tarzı yerlere girmek veya inşaat. Bilmediğim bir şey varsa öğrenmek isterim, şahsen ne Adana'da ne İstanbul'da ne de Kıbrıs'ta ben başka bir seçenek olduğunu duymadım. Bu yaşta inşaata girmeniz de kolay değil bu arada. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı