Ailemin Yönlendirmesi İle Eşit Ağırlığa Gitmek

Zatı Muhterem

Hectopat
Daha fazla  
2012 yılında daha liseye yeni başlamıştım. İstemediğim bir liseyi kazanmıştım. Bu nedenle bunalımdaydım. Tam o zamanlarda kardeşim de dünyaya geldi. O aralar ailem de pek ilgilenmiyordu benimle. İlk dönem karnemde üç tane 1 notu gelmişti. Ailem dedi ki: "Senden sayisalci falan olmaz eşitağırlık seçeceksin." dediler. 10 sınıfta seçtim TM bölümünü. Üniversiteye hazırlanırken hukuk isterdim ama olmadı, PDR'ye yetti siralamam. Şu anda 24 yaşındayım. KPSS denen ömür törpüsüne hazırlaniyorum. Okul biteli 2 yıl oldu ağrıma gidiyor artık işsizlik. Düşünüyorum da zamanında sayısal devam etseydim iyi kotu bir mühendislik bitireydim şu anda maaşlı bir isim olurdu. Belki yurt dışında çalışma fırsatım olurdu. Eşit ağırlık maalesef işsizlikle dolu bir bölüm.

İyi kötü bir mühendislik dediğiniz meslek artık herkesin mesleği, bende bir mühendisim ancak Türkiye de elini çarpsan mühendise denk gelirsin cümlesini sürekli duyuyorum ve yaşıyorum, sende asgari ücretin bir tık üstüne modern kölelik yapmak istersen gel bir 4 seneni heba et ve aramıza katıl, bu maaşa bu çalışma performansını garipsediğim için mühendislik yapmıyorum lise mezuniyetim ses teknisyenliği, aktif olarak mekanlarda tonmaisterlık yapıyorum ve cihaz kiralama hizmeti sunuyorum ve en önemlisi bu işten zevk alıyorum kesinlikle ünvana güvenme en sevdiğin iş en iyi iştir, benim için geliri de mühendis maaşına göre çok iyi olduğu için bu yolda devam etmek istiyorum umarım sende titre göre değil de hoşuna giden bir iş tercih edersin.

2012 yılında daha liseye yeni başlamıştım. İstemediğim bir liseyi kazanmıştım. Bu nedenle bunalımdaydım. Tam o zamanlarda kardeşim de dünyaya geldi. O aralar ailem de pek ilgilenmiyordu benimle. İlk dönem karnemde üç tane 1 notu gelmişti. Ailem dedi ki: "Senden sayisalci falan olmaz eşitağırlık seçeceksin." dediler. 10 sınıfta seçtim TM bölümünü. Üniversiteye hazırlanırken hukuk isterdim ama olmadı, PDR'ye yetti siralamam. Şu anda 24 yaşındayım. KPSS denen ömür törpüsüne hazırlaniyorum. Okul biteli 2 yıl oldu ağrıma gidiyor artık işsizlik. Düşünüyorum da zamanında sayısal devam etseydim iyi kotu bir mühendislik bitireydim şu anda maaşlı bir isim olurdu. Belki yurt dışında çalışma fırsatım olurdu. Eşit ağırlık maalesef işsizlikle dolu bir bölüm.
Artık piyasaya göre meslekler şekilleniyor son 20 senede en çok yükselen sektör turizm sektörü oldu tavsiyem sezonda turistik yerlerde çalışmanız olur o arada kapınızı yeni fırsatlar çalabilir istihdam oranı çok yüksek ve bölüm çok biz turizm lisesinde ders bile işlemedik kaç sene önce ama 16 yaşında stajlara başlayıp tecrübeler edindik ve o dönemde staj gören çoğunluk kendini geliştirdi sürekliliği olan ve fırsatlı bi sektör.

2012 yılında daha liseye yeni başlamıştım. İstemediğim bir liseyi kazanmıştım. Bu nedenle bunalımdaydım. Tam o zamanlarda kardeşim de dünyaya geldi. O aralar ailem de pek ilgilenmiyordu benimle. İlk dönem karnemde üç tane 1 notu gelmişti. Ailem dedi ki: "senden sayisalci falan olmaz eşitağırlık seçeceksin." dediler. 10 sınıfta seçtim tm bölümünü. Üniversiteye hazırlanırken hukuk isterdim ama olmadı, Pdr'ye yetti siralamam. Şu anda 24 yaşındayım. KPSS denen ömür törpüsüne hazırlaniyorum. Okul biteli 2 yıl oldu ağrıma gidiyor artık işsizlik. Düşünüyorum da zamanında sayısal devam etseydim iyi kotu bir mühendislik bitireydim şu anda maaşlı bir isim olurdu. Belki yurt dışında çalışma fırsatım olurdu. Eşit ağırlık maalesef işsizlikle dolu bir bölüm.

Tavsiye gibi olmasın ama uluslar arası ilişkiler veya uluslar arası ticaret okuyabilirsin hukuktan daha iyi bence.

Artık bölüm ve meslek seçimi yaparken de dikkatli olmak gerekiyor. Bundan 10-15 yıl önce herkesin dilinde mimarlık/inşaat mühendisliği vardı. Kimin yanında bu muhabbet açılsa ''oooo yeğenim kesin oku, bak herkes onu okuyor, geleceğin mesleği, işsiz kalma ihtimalin sıfır, bak heryer bina'' gibi gibi muhabbetler yaşanıyordu. Şimdi neredeyse hepsi işsiz. Bugünlerde de Yazılım Mühendisliği için aynı şey söyleniyor. Ve gençlerimiz de ''ooo bilgisayar başında yazı yazıyon, zaten ben de bilgisayarda oyun oynamayı çok seviyom'' şeklinde olaya baktığı için ve işsiz kalmayacaklarını düşündükleri için maalesef ki evet, onlarda bi 10 yıl sonranın işsizleri. Çünkü bi bölüm ne kadar çok kişi tarafından okunursa o kadar mezun çıkar. Ve ne kadar mezun çıkarsa o kadar iş bulanamayacak hale gelir. Çok olan bir şey değersizdir. Anlatmak istediğim eğer üniversite okunacaksa ileriyi düşünüp bir yer yazılmalı. Ben de dil okumayı çok istiyordum ama işsiz kalacağımın farkındaydım, o yüzden sayısalı seçtim. Hayaller değil gerçekler ülkesinde yaşıyoruz. Umarım rahat bir düzlüğe çıkıp güzel bir ömür yaşarsın dostum.

Geri
Yukarı