Çözüldü Airties modem Wi-Fi'da değişken hız

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LoqqaL

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Android Developer
Merhaba, Airties bir modemim var. Kablolu olarak kullandığımda 2,4MB hız alıyorum, Wi-Fi olarak kullandığımda ise hızım çoğunlukla düşük olarak sürekli değişiyor, dalgalanıyor. Örneğin YouTube'den video izlediğimde video bir 144p oluyor bir 1080p. Telefonda da durum böyle, televizyonda da. Bütün cihazların bağlantısını kesip sadece televizyonu bağlayınca gene aynı. Yani interneti kullanan bir şeyden kaynaklanan bir durum değil. Sorunumun modemin Wi-Fi özelliğinde olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden modem almak istiyordum ama sonradan router denen aleti keşfettim. Acaba router alsam, Wi-Fi özelliğini ondan kullansam sorunum çözülür mü yoksa modem alsam daha mı iyi olur?
Almak istediğim router: Mi Wi-Fi AC1200 Router 4A giga.
Bu router 24Mbit destekler mi?
Benim modemimde 2.4 frekansı var. Routerda 5G var. Onu kullanabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tüm kanalları denedim değişen bir şey olmadı. Bugün tesadüfen sorunu buldum. Bluetooth kulaklığın bağlantısını kesince Wi-Fi hız, ping sorunlarım çözülüyor. Şimdi ise yeni sorunum kulaklık kullanırken internet hızıma etki etmesini nasıl önleyebilirim?
Önceki mesajımda demiştim zaten çakışma olabileceğini :) Bluetooth 2.4 GHz bandında çalışır. Bu sebeple de çakışma yaşanır çoğu zaman cihaza bağlı olarak.

5 GHz bandını kullanmak bu durumda çözüm olacaktır. 2.4 bandında sorun yaşarsan Bluetooth bağlantısını kesmek dışında maalesef çözüm yok. 5 GHz router işini görür.
Büyük ihtimalle sorununuz etrafta 2.4 GHz bandında çalışan diğer cihazlarla çakışmasından kaynaklanıyor. 5 GHz router ile sorunun çözüleceğini düşünüyorum ama kapsama alanı daha düşük olacaktır. Yine de önce modemi kontrol etmekte yarar var.

Modem ayarlarınızdan Wi-Fi kanalını kontrol edin. 3 ve 11. kanallar kullanılıyorsa bu kanallar dışında bir kanal seçin. Bir de öyle kontrol edin.

Büyük ihtimalle sorununuz etrafta 2.4 GHz bandında çalışan diğer cihazlarla çakışmasından kaynaklanıyor. 5 GHz router ile sorunun çözüleceğini düşünüyorum ama kapsama alanı daha düşük olacaktır. Yine de önce modemi kontrol etmekte yarar var.

Modem ayarlarınızdan Wi-Fi kanalını kontrol edin. 3 ve 11. kanallar kullanılıyorsa bu kanallar dışında bir kanal seçin. Bir de öyle kontrol edin.
Tüm kanalları denedim değişen bir şey olmadı. Bugün tesadüfen sorunu buldum. Bluetooth kulaklığın bağlantısını kesince Wi-Fi hız, ping sorunlarım çözülüyor. Şimdi ise yeni sorunum kulaklık kullanırken internet hızıma etki etmesini nasıl önleyebilirim?

Önceki mesajımda demiştim zaten çakışma olabileceğini :) Bluetooth 2.4 GHz bandında çalışır. Bu sebeple de çakışma yaşanır çoğu zaman cihaza bağlı olarak.

5 GHz bandını kullanmak bu durumda çözüm olacaktır. 2.4 bandında sorun yaşarsan Bluetooth bağlantısını kesmek dışında maalesef çözüm yok. 5 GHz router işini görür.

Çözüm

İlk mesajda belirttiğim routerde 5GHz desteği var ama modemimde yok. Modemden gelen Ethernet kablosunu routere takıp 5GHz kullanabilir miyim?

Router bugün geldi. Kurulumunu yaptım ve evdeki tüm cihazları 5Ghz olan ağa bağladım. İnternetim 24Mbit olmasına rağmen 2.8MB ile indirme yapacak şekilde düzeldi, kulaklık aktif iken. Teşekkürler bilgiler için. Sorunum çözüldü.

Yeni konular

Geri
Yukarı