Akıllı saat hangi adaptörle şarj edilmeli?

Aveyron

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Profil Kapağı
1524135806
Merhabalar,
Elimde Oppo Watch 46mm akıllı saat var. Şarj adaptörü olarak Xiaomi'nin 18W hızlı şarjlı adaptörünü kullanıyorum ama içim rahat değil.

Sitesinde;

"OPPO Watch ürünleri için yukarıda belirtilen şarj açıklamaları OPPO laboratuvar testlerine dayanmaktadır. Belirli şarj süresi gerçek koşullara göre değişebilir. Watch VOOC Flaş Şarjı için 5V / 1.5A adaptör (OPPO Watch 41mm için 5V / -1A) veya üstü gereklidir."

Şeklinde bir açıklama yazıyor. Benim kullandığım adaptör 5V-3A. Sorun olur mu ilerleyen zamanlarda ne dersiniz?

Öncelikle hızlı şarj kullanmayın, ufak bataryaya sahip bu cihazları daha hızlı yıpratırsınız. Voltaj değerleri aynı olan bir adaptörle şarj etmeniz yeterli olacaktır amper değeri sitede belirtildiği gibi +1.5 fazla ya da az olabilir, zaten prizden gerektiği kadar akım çekecektir.

Artı -1 Eksi
Merhabalar,
Elimde Oppo Watch 46mm akıllı saat var. Şarj adaptörü olarak Xiaomi'nin 18W hızlı şarjlı adaptörünü kullanıyorum ama içim rahat değil.

Sitesinde;

"OPPO Watch ürünleri için yukarıda belirtilen şarj açıklamaları OPPO laboratuvar testlerine dayanmaktadır. Belirli şarj süresi gerçek koşullara göre değişebilir. Watch VOOC Flaş Şarjı için 5V / 1.5A adaptör (OPPO Watch 41mm için 5V / -1A) veya üstü gereklidir."

Şeklinde bir açıklama yazıyor. Benim kullandığım adaptör 5V-3A. Sorun olur mu ilerleyen zamanlarda ne dersiniz?
Hiç bir sıkıntı olmaz. Maksimum 1.5A desteklediğini söylüyor zaten. Alet ihtiyaç duyduğu kadar A çekecektir. Uygun gerilimi tutturun yeter. (V)

Bir sorun olmaz. O saatin hızlı şarj desteği olduğunu da sanmıyorum. Sizin için önemli olan gerilim değeri. O da bu cihaz için 5V olarak belirtilmiş. Zaten telefon ve tablet adaptörlerinin temel şarj voltajı budur. Cihaz talep ederse voltaj kademesi artırılabilir. Sizin cihazınız istemeyeceği için 5V vermeye devam eder adaptör. Akım konusu ise tamamen şarj olan cihaza bağlı bir şey. Adaptör 100A kapasiteye sahip olsa bile cihazın çekeceği akım bellidir. 100A çekmeye kalkmaz. 1.5A şarj akımı varsa 1.5A çeker.

@Kadirxds 3A adaptör kullanmak hiçbir sıkıntı yaratmaz.

@The Towande 1.5 dediği tolerans değil, akım değeri. Akım kaynak tarafından çekilir, adaptör zorla veremez.

Merhaba,

1. Hızlı şarj yalnızca hızlı şarj destekleyen cihazları hızlı şarj edebilir. Bunun için şarj aleti ve cihazın bu özellik için eşleşmesi gerekir: Birbirleri ile konuşup anlaşırlar. Sizin elinizdeki şarj aleti büyük ihtimalle QC v2

Korkmayın bozmazsınız ama hızlı sarj olmaz. Sadece yavaş şarj olur. Farklı hızlı şarj protokolleri birbiri ile uyumlu değildir. Xiaomi 18W fast charge ile Huawei 18W fast charge birbiri ile konuşmaz anlaşmaz ama birbirlerini endüstri standartı olan 5Volt 0.5A ~ 1A şeklinde normal bir şekilde şarj edebilirler.

2. Şarj aletlerinde asıl dikkat etmeniz gereken şey Volt'tur. Amper değerine bakmayın, elinizdeki cihaz nekadar amper çekeceğini bilir ama fazla Volt cihazı bozar. Elinizdeki şarj aleti zaten 5Volt ~1.65A güç verebiliyor yani saatiniz ile gayet uyumlu. QC v2 özelliklerine bakabilirsiniz.

3. Akıllı saatleri veya bunun gibi minik cihazları şarj ederken dikkat etmeniz gereken şey "micro charging" denen şeydir, yani cihaz çok az elektrik ve güç tüketebilir ve şarj aletiniz bunu anlamazsa eğer 'aaa bu cihaz full şarj olmuş, ben kapatayım şarj özelliğini" diyebilir. Örnek vermek gerekirse bende bir bluetooth kulaklık var bazı şarjaletleri yalnızca %50'ye kadar şarj edebiliyor sonra kesiyor.

Ref:

Merhabalar tekrardan, öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Mesajlarınızın hepsini okudum. Kullandığım şarj adaptörü QC 3.0 teknolojisine sahip onu eklemeyi unutmuşum. Elimdeki akıllı saat VOOC Hızlı Şarj destekliyormuş. OPPO'nun kendi adaptörüne özel bir şeymiş sanırım. Kendi sayfasında akıllı saatler için bir örnek yok. Ancak elimdeki adaptör ile sıfırdan yüze tam olarak 60 dakikada şarj oldu. Geçtiğimiz akşam 00:54'te takıp 01:54'te aldım. Sanırım şarj ünitesi de 1.5 amperden fazla çekmiyor zaten. Üstündeki küçük kağıtta giriş değeri olarak öyle gösteriyordu.

Merak edenler için son şarjdan bu yana geçen grafiği da ekliyorum şimdi.

Dosya Ekleri

• asdasd.jpeg
    asdasd.jpeg
    40,5 KB · Görüntüleme: 165

Yeni konular

Geri
Yukarı