Akım korumalı priz mi yoksa UPS mi daha faydalı?

Glender

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemim şu şekilde,
  • Anakart: MSI Z170A Gaming M5
  • İşlemci: Intel Core i7 6700K
  • Ekran Kartı: Gigabyte GTX 1070 Windforce OC
  • Ram: Kingston 2x8 GB
  • HDD: Seagate 1 TB
  • SSD: Samsung 250 GB 850 EVO
  • Sıvı Soğutma: SilverStone Tundra TD03Lite
  • Güç kaynağı: High Power 750W 80+ Bronze
  • Monitör: ASUS VG28QE
Kasa ve bileşenlere bir zarar gelmemesi için bütçem dahilinde önlem almak istiyorum. Okuduğum yazılarda tam bir fikre sahip olamadım. Sizce akım korumalı priz koruma için yeterli midir? UPS mi daha faydalı olur? UPS'nin fiyat biraz pahalı olduğundan ilk tercihim akım korumalı priz ancak akım korumalı priz korur mu tam olarak anlayamadım. Akım korumalı priz alırsam boşuna mı almış olurum? İşlevleri hakkında bilgilendirirseniz çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Ben akım korumalı priz ile kullanıyorum, birkaç kez art arda ( 6-7 kez ) elektrik kesintisinin olduğu durumlar oldu ama bilgisayarıma hiçbir şey olmadı. Yeni bileşenler artık eskilere göre daha iyi akım yükselmesi, düşmesi konusunda. Durumunuz var ise ve garantici biriyseniz UPS alın elbette, almasanız da olur bana göre. :)

Akım korumalı priz yüksek voltajdan korur. UPS ise güç kesintilerinde sistemin enerjisinin aniden kesilmesini engeller. Kaliteli güç kaynakları her ne kadar çok iyi korumaya sahip olsada hiçbiri %100 koruma sağlayamıyor. Pahalı sistemlerde UPS kullanan çok kişi var.

Her ikisinide boşuna almazsın. Bu iki parçadan gözle görülür fayda bekleme. Bu parçaların işlevi senin farkında olmadığın durumlarda sistemin zarar görmesini engellemek. Soruna gelirsek bütçe varsa tabiki UPS daha iyidir. Bilhassa Word, Excel, Photoshop gibi programları sık kullanıyorsan baş ihtiyaçlardan birisi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı