AKK Devreye Girince Düşük Hız Sorunu

exotica

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Yakın bir zamanda Dsmart net'den ttnet fibernete geçiş yaptım. AKK devreye girince gerektiğinden fazla bir düşüş söz konusu oluyor. Paketim 24 Mpbs hız testi yaptığım zamanda 24 görünüyor ama indirmelerde max. 2.4 Mbps oluyor. AKK devreye girincede hız testinde 2.7 Mbps indirme hızımda max. 300 Kbps oluyor. Hız testinde görülen değer umrumda bile değil ama AKK olsa bile 300 Kbps bir fibernet kullanıcısı için normal bir değer mi?
Müşteri hizmetlerini aradım. Teknik destek ekibi geldi(ama AKK yokken aybaşında aramıştım modeme birşey taktılar) ve bir sorun olmadığını bilgisayardan kaynaklı olabileceğini söylediler. Halbuki denediğim bütün bilgisayarlarda indirme hızı aynı. Elimde airties rt-205 modem var acaba onu kullansam sorun düzelir mi?
Çünkü Dmsart net'de onu kullandığım zaman indirme hızım AKK devredeyken de değilken de 1.5 Mbps oluyordu onun aşağısına hiç düşmüyordu.

Gayet normal. AKK dolduğunda hızın 3 MBPS'ye düşer. Bende de bu şekilde. Anormal bir durum yok.

Hocam tamam ama peki siz bir indirme yaptığınızda hızınız kaç oluyor? indirme hızım yine 3 Mbps olsa birşey demiyeceğim ama 300 Kbps oluyor 3Mbps değil yani. 3 Mbps sadece hız testinde görünen, gerçeği ise 300 Kbps. Peki eski interde AKK geçince neden hız düşmüyordu? Ay başındada hızım 1.5 Mbps oluyordu ay sonundada. 300 Kbps nedir ya? Ben böyle olacaksa neden fibernet kullanayım ki?

Hocam tamam ama peki siz bir indirme yaptığınızda hızınız kaç oluyor? indirme hızım yine 3 Mbps olsa birşey demiyeceğim ama 300 Kbps oluyor 3Mbps değil yani. 3 Mbps sadece hız testinde görünen, gerçeği ise 300 Kbps. Peki eski interde AKK geçince neden hız düşmüyordu? Ay başındada hızım 1.5 Mbps oluyordu ay sonundada. 300 Kbps nedir ya? Ben böyle olacaksa neden fibernet kullanayım ki?
Bende de aynı hocam. Nedense ona bölünüyor farkettiysen. 3 yerine 0,3 25 yerine 2,5 bende de aynı durum söz konusu acaba neden ki?

300 KB oluyor bende de. En fazla 350. O hız testi yazan değerin 1/10'unu alırsınız indirirken. Önceki internetinizin paketi farklıdır, AKK yoktur ya da bir hata tarzı bir şey olmuştur bu yüzden hız azalmıyordur.

3 Mbps herkes de 300 Kbps olarak görünür. Yani anormal bir durum yok, sayıları gözünde büyütme.
Dostum benim aldığım hizmet 16 Mbps hız testindede 16 Mbps çıkmasına rağmen indirme hızım 1,6 Mpbs. Neden böyle bu?

300 KB oluyor bende de. En fazla 350. O hız testi yazan değerin 1/10'unu alırsınız indirirken. Önceki internetinizin paketi farklıdır, AKK yoktur ya da bir hata tarzı bir şey olmuştur bu yüzden hız azalmıyordur.
Hocam bunda bir sıkıntı yok mu? Benim satın aldığım internetin onda birini kullanmam haksızlık değil mi?

@Silinen üye, 8(MB)bit 1(MB)byte değerine eşit olduğundan dolayı 16 MBPS pakette yaklaşık alabileceğiniz hız en fazla 2 MB/s'dir. Yani 100 MBPS paket alsanız saniyede 100 MB/s indiremezsiniz... Hesap mantığı 16 / 8 = 2,00. Yani alabileceğiniz en yüksek hız budur.
Ben Mbps ile MB/s 'i aynı zannediyordum. Satış hilesi gibi bir şey bu heralde :D Neyse öğrettiğin için teşekkürler.

Cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim ciddi manada aydınlandım. Lakin çok sinirlendim ağzımı bozmamak için kendimi zor tutuyorum. Ben böyle fibernetin mantığınıda mantalitisinede... Bilseydim böyle olacağını ttnet'e geçmezdim indirimli bir tarife sundular bizde geçtik. Dsmart netin gözünü seveyim onlarda da AKK sınırı vardı ve yine ayın ilk 2 gününde aşıyordum o kotayı ama hızda zerre düşme olmuyordu. Ha orda mesela paketim 24 Mbps idi ama ay başında bile sizin dediğiniz 1/10 yani 2.4 MB/s hıza sahip olmuyordum hızım 1.2 MB/s oluyordu ama AKK yi geçtiğimdede hızım yine öyle oluyordu yani hiç düşmüyordu.
Acaba böyle bir durumu o eski modemi kullanarak yakalayabilir miyim diye düşünüyorum :) Sizce işe yarayabilir mi?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı