Aktif vaziyette internet kullanan bir aile için modem önerisi

Zydel96

Centipat
Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi günlük aktif internet kullanan bir aileye sahip olarak şu anki kullandığım modem yüzünden 1 cihaza internet tamamen giderken diğer cihazlara ya çok az ya da hiçbir şekilde internetin yetişmediğini fark ettim. Biraz araştırdığımda bu olay biraz "wmm" ile ilgili olduğunu ve bir cihaz çoğu interneti çekerken bazı cihazların bundan hiç yararlanamadığını öğrendim. Belli IP adreslerine interneti sabitleyerek çözebileceğim gibi konular gördüm fakat ben kısıtlamak yerine bu sorunuma direk çözüm olan bir modem arıyorum. Çok yüksek fiyatlara uçmayacak şekilde modem önerileriniz varsa gayet memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

İnternet paketim:
100 Mbps download / 8 Mbps upload.

Modemim:
TP-Link TD-W9970 v2.

Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi günlük aktif internet kullanan bir aileye sahip olarak şu anki kullandığım modem yüzünden 1 cihaza internet tamamen giderken diğer cihazlara ya çok az ya da hiçbir şekilde internetin yetişmediğini fark ettim. Biraz araştırdığımda bu olay biraz "wmm" ile ilgili olduğunu ve bir cihaz çoğu interneti çekerken bazı cihazların bundan hiç yararlanamadığını öğrendim. Belli IP adreslerine interneti sabitleyerek çözebileceğim gibi konular gördüm fakat ben kısıtlamak yerine bu sorunuma direk çözüm olan bir modem arıyorum. Çok yüksek fiyatlara uçmayacak şekilde modem önerileriniz varsa gayet memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

İnternet paketim:
100 Mbps download / 8 Mbps upload.

Modemim:
TP-Link TD-W9970 v2.

Sorununuz kablosuz ağ teknolojisi ile ilgili. Tavsiyem modem yerine en düşük WiFi 5, geleceğe dönük olması bakımından WiFi 6 destekli yönlendirici (Router) çözümlerine bakmanız olur. Yeni alacağınız WiFi 4 VDSL modemlerle de aynı sorunu yaşayacaksınız. WiFi 5 ve üstü VDSL destekli modemlerin maliyeti ise oldukça yüksek.

Örnek Gigabit ethernete sahip bir çözüm:

5 GHz şart değil diyorsan çok sağlam ve stabil bir modemdir. Türkiye garantili değil ama bunu bilmeni isterim AirTies Türkiye pazarında yok artık.

Bana 5 GHz lazım diyorsan da üzerine tanımam;

5 GHz şart değil diyorsan çok sağlam ve stabil bir modemdir. Türkiye garantili değil ama bunu bilmeni isterim AirTies Türkiye pazarında yok artık.
Air5650 mi? Yapmayın lütfen. Kullanmasam neyse ama bir gün aniden cort diye gidebilir. :) Ayrıca hat değerlerini ZyXel ve AirTies ürünleri TP-Link ve Asus'a göre çok daha kötü kullanıyor.

Air5650 mi? Yapmayın lütfen. Kullanmasam neyse ama bir gün aniden cort diye gidebilir. :) Ayrıca hat değerlerini ZyXel ve AirTies ürünleri TP-Link ve Asus'a göre çok daha kötü kullanıyor.
Vallahi şans işi cort diye gitmesi ben uzun süredir kullanıyorum taş gibi maşallahı var 10 kişi bağlanınca bile aynı performans. AirTies Türkiye piyasasında yok zaten keşke olsaydı yukarı da saydığın ZyXEL ve TP-Link dandik ağ üreticilerini tercih etmek zorunda kalmazdı kimse.

Dosya Ekleri

• aa.png
    aa.png
    8,9 KB · Görüntüleme: 27
Sorununuz kablosuz ağ teknolojisi ile ilgili. Tavsiyem modem yerine en düşük Wi-Fi 5, geleceğe dönük olması bakımından Wi-Fi 6 destekli yönlendirici (router) çözümlerine bakmanız olur. Yeni alacağınız Wi-Fi 4 VDSL modemlerle de aynı sorunu yaşayacaksınız. Wi-Fi 5 ve üstü VDSL destekli modemlerin maliyeti ise oldukça yüksek.

Örnek gigabit Ethernet'e sahip bir çözüm:

Öneriniz için teşekkürler ama Router'den çok modem bakmak istediğim için burada sizlere danıştım. Şimdi router alıp hem modem hem router kablolarıyla pek uğraşmakta istemiyorum :D
hec91 arkadaşımızın önerdiği Keenetic marka gibi modemlerde gayet benim için uygun sayılır. Tek derdim özellikle oynarken 70 olan pingin 300'lere uçmasını istemiyorum o kadar. Aynı şekilde X telefonunda YouTube'da video izlerken Y telefonunda YouTube'deki Video'nun yüklenmemesi gibi sorunları kökten çözebilecek bir modem öneriniz var ise çok daha memnun kalıcağım ama yinede Router fikri aklımda kalıcak. Tekrardan teşekkür ediyorum.

Vallahi şans işi cort diye gitmesi ben uzun süredir kullanıyorum taş gibi maşallahı var 10 kişi bağlanınca bile aynı performans. AirTies Türkiye piyasasında yok zaten keşke olsaydı yukarı da saydığın ZyXEL ve TP-Link dandik ağ üreticilerini tercih etmek zorunda kalmazdı kimse.
Evet şans işi ama valla şans işi cort diye gitmesi dediğiniz yerde kabin içerisinde düzgün soğutulan, UPS'e bağlı olarak çalışan router gitti. :) Ofis ortamında birçok cihaz ve kişi en son o cihaz üzerinden çıkış yapıyordu. Dandik ağ üreticisi dediğiniz TP-Link'in aktif olarak profesyonel ortamda bir sürü ağ cihazını kullanıyorum. Ne performans sorunu ne de zayıflamayla karşılaştım şimdiye kadar. Kendi evimdeki tüm ağ cihazları bile TP-Link cihazları üzerine kurulu. Zamanında bir yurt binasında bulunan tüm ZyXel ağ donanımlarını (firewall, access point vb) TP-Link cihazlarla ile değiştirip konfigüre ettik. Daha sonra hiçbir odadan şikayet gelmedi. Ama sırf masraf çıkmasın diye mevcut ZyXel cihazlara kaç kere ayar yapmamıza rağmen verim elde edemedik.

Öneriniz için teşekkürler ama Router'den çok modem bakmak istediğim için burada sizlere danıştım. Şimdi router alıp hem modem hem router kablolarıyla pek uğraşmakta istemiyorum :D
Eğer modem alabilecek kadar bütçeniz varsa tabii tercih size kalmış. Benimki uygun yollu bir alternatifti. :)

Geri
Yukarı