Alakasız bir zamanda Facebook confirmation code gelmesi

enes1125

Hectopat
Dün gece saat 3 gibi Facebook'den "fb-xxxxx is your Facebook confirmation code # ile başlayan bir kod var" bu şekilde bir mesaj gelmiş bunun sebebi ne olabilir?

Gönderen adresi ve hiçbir detayı bilmediğimizden kesin bir şey söyleyemiyorum.

İki ihtimal var:
1. Gelen mesaj sahte, zararlı yazılım bulaştırmayı veya hesabını çalmayı amaçlıyor.
2. Birisi Facebook hesabına girmeye çalışıyor, o yüzden mesajı aldın.

Her iki durumda da yoksa 2FA açmanı, şifreni değiştirmeni ve virüs taraması yapmanı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Gönderen adresi ve hiçbir detayı bilmediğimizden kesin bir şey söyleyemiyorum.

İki ihtimal var:
1. Gelen mesaj sahte, zararlı yazılım bulaştırmayı veya hesabını çalmayı amaçlıyor.
2. Birisi Facebook hesabına girmeye çalışıyor, o yüzden mesajı aldın.

Her iki durumda da yoksa 2FA açmanı, şifreni değiştirmeni ve virüs taraması yapmanı tavsiye ederim.
Gelen mesaj FACEBOOK tarafından gelmiş bu mesaj cevaplanamaz şeklinde yazıyor yani gerçek Facebook olabilir. Yıllardır Facebook kullanmıyorum. Bu yüzden şaşırdım. Virüs taraması yapmamın nedeni nedir? Linke falan tıkladıysam diye mi? Yoksa başka bir sebebi var mı?

Gelen mesaj FACEBOOK tarafından gelmiş bu mesaj cevaplanamaz şeklinde yazıyor yani gerçek Facebook olabilir. Yıllardır Facebook kullanmıyorum. Bu yüzden şaşırdım. Virüs taraması yapmamın nedeni nedir? Linke falan tıkladıysam diye mi? Yoksa başka bir sebebi var mı?
Gönderen e-mail adresi nedir? Yazdığı isim önemli değil. Yanıltmak amacıyla kullanıcı adına gerçek Facebook e-mailini yazabilirler.
Virüs taraması yapmamın nedeni nedir? Linke falan tıkladıysam diye mi? Yoksa başka bir sebebi var mı?
Birisi hesabına girmeye çalışıyorsa zaten risk altında olabilirsin. Doğrulama mesajı kötü amaçlı yazılım içeriyorsa mesajı açmanla da virüs bulaşmış olabilir.

Sahte olduğunu düşünüyorum. Facebook hesabıına erişebiliyorsan hesap ayarlarında hesap aktiviteleri var. Hesaba birisi girmeye çalışmışsa oradan görebilirsin.
Teşekkür ediyorum kontrol edeceğim.

Hesabıma giriş yaptım en son hareketler 2019 yılında bir sıkıntı göremedim. Zaten 2 faktörlü doğrulama açıkmış. Gece 3'te gelen mesajla aynı yere geldi doğrulama kodu ama Facebook bana neden gece böyle bir kod gönderdi acaba.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı