Alfais 4303 Fan Çoklayıcı işe yarar mı?

berkezngn

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, geçen gün bir bilgisayar aldım. Ekstra olarak işlemciye ARGB bir fan aldım. Fanın 2 adet kablosu var bir tanesi Fan için bir diğeri ise ARGB için. ARGB kablosu 3 pinli ancak benim anakartımda 4 pin çıkış bulunmakta. Bu yüzden fanın aydınlatmasını çalıştıramıyorum. Bu ürünü alsam sorunumu çözebilir miyim? Yoksa bu ürün sadece fan için mi işe yarar ARGB aydınlatma için işe yaramaz mı?

Alfais 4303 Fan Çoklayıcı Y Pwm Kablosu 4 Pin Switch 3 Pin 3 Port

Linkteki sadece fan çoklayıcı. LED için işlevi yok. Anakart modeli nedir? RGB çıkışı var mı?

O ürün RGB/ARGB için değil. 4 pinli PWM fan çoklayıcısıdır. Aydınlatma için kullanılamaz.

Anakart üzerinde 3 pinli ARGB başlık yoksa o aydınlatma anakart yazılımı ile kontrol edilemez. harici kontrolcü lazım. Keşke fanları alırken anakartın ARGB destekliyor mu diye baksaydın.
hmtEXZCEin17vKiBzpgneMVGKqkx9vbUwmJkn19vSvk.jpg

O ürün RGB/ARGB için değil. 4 pinli PWM fan çoklayıcısıdır. Aydınlatma için kullanılamaz.

Anakart üzerinde 3 pinli ARGB başlık yoksa o aydınlatma anakart yazılımı ile kontrol edilemez. Harici kontrolcü lazım. Keşke fanları alırken anakartın ARGB destekliyor mu diye baksaydın.

Anakartım A520M-Plus Aura Sync diyor ARGB diye biliyordum.

Anakart üzerinde 3 pinli ARGB başlık yoksa o aydınlatma anakart yazılımı ile kontrol edilemez. Harici kontrolcü lazım. Keşke fanları alırken anakartın ARGB destekliyor mu diye baksaydın.

Şu an renkleri kontrol etmeyi gözden çıkardım. Sadece ışık yansın yeter. Nasıl yapabilirim?
Şu anki ARGB kablonun sadece 2 pinini taksam çalışır mı? +12 V ve G pinlerine. Bir sıkıntı olur mu?

Linkteki sadece fan çoklayıcı. LED için işlevi yok. Anakart modeli nedir? RGB çıkışı var mı?

ASUS A520M-Plus RGB çıkışı var ancak 4 pinli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartım A520M-Plus Aura Sync diyor ARGB diye biliyordum.
Aura Sync, Asus'un aydınlatma kontrol yazılımının adıdır. Bu var diye ARGB oluyor diye bir şey yok. Sadece RGB olsa da bu yazılım çalışır. Keşke alırken detaylı teknik özelliklere baksaydın. Sadece bir adet RGB başlığı varmış.
Şu an renkleri kontrol etmeyi gözden çıkardım. Sadece ışık yansın yeter. Nasıl yapabilirim?
Şu anki ARGB kablonun sadece 2 pinini taksam çalışır mı? +12 V ve G pinlerine. Bir sıkıntı olur mu?
4 pin RGB başlığında G harfli olan yeşil renkli LED'leri gösterir. O ikisinden direkt 12V güç uygulandığında sabit yeşil renk yanar. Tabi bu 12V 4-pin RGB şerit LED veya fanlar için geçerli. Sen ARGB fan aydınlatmasını böyle RGB başlığa bağlarsan 5V verilmesi gerek cihaza 12V verip yakarsın.

4 pin RGB aydınlatmada işler analog sinyal şeklinde yürütülür. 12V pini +12 volt gerilim kutbunu, G-R-B harfleri ise yeşil kırmızı ve mavi renklerin eksi kutuplarını gösterir. Buralara zaman içerisinde değişken direnç değerleri ile akım verildiğinde çeşitli ara renkler elde edilir. 3 pin ARGB tarafında olay komple farklı, 5V pini artı kutbu, topraklama işareti gerilim ve data için ortak eksi kutbu, D harfi ise "data" bağlantısını gösterir. Yani bu şekilde aydınlatmaya sahip ürünler kontrolcüden gelen dijital sinyali kendi çipinde işleyerek üzerlerindeki LED'ler birbirinden farklı renklerde yakabiliyor. Yani 12V 4 pin ile 5V 3 pin doğrudan bağlantı durumunda cihazı yakabilirsin.

Şu an o ARGB fanı çalıştırabilmek için harici kontrolcü veya moderatörün üstteki mesajda paylaştığı dönüştürücü şarttır. O durumda da fan aydınlatması sanırım RGB şeklinde çalışacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı