Dairenin alanını bulan algoritma

The Towande

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bugün saat 11.30'da Algoritma ve Programlama vize sınavım var ve kendimi gayet hazır hissediyorum, ancak şu dakikalar itibarıyla kafama takılan bir durum var.
Örnek üzerinden açıklayayım; Şu tarz en kolay bir algoritma da bile kullanıcının programı manipüle edebileceği olası tüm olasılıkları düşünüyorum. Mesela fotoğraf da kullanıcıdan alınan r değeri imkansız olmasına rağmen negatif girilse bile program çalışacak ve yanlış bir sonuç gösterecek. Derste çoğunlukla sürekli doğru veri girişi yapılıyormuş gibi örnekler çözdük ve o an her şey kafamda normaldi ama şimdi sınav zamanı aklıma bu düşünce geldi. Sizce böyle sorular için bu tarz gerekli kısıtlama ve aralıkları sınavda belirtmeli miyim? Daha önce sınava girmiş kişilerden fikirlerini bekliyorum.

örnek.PNG

Algoritma nedir? Yapılacak işlemin sıralanıp işleme alınması değil mi? Amaç yapılacak işi sıralamak olduğu için yanlış veri girmiş sorun olmaz. Ama algoritma üzerinde şöyle denilirse yanlış olma ihtimaline karşı yapılması gereken için algoritma tasarlanabilir o zaman.

Algoritma nedir? Yapılacak işlemin sıralanıp işleme alınması değil mi? Amaç yapılacak işi sıralamak olduğu için yanlış veri girmiş sorun olmaz. Ama algoritma üzerinde şöyle denilirse yanlış olma ihtimaline karşı yapılması gereken için algoritma tasarlanabilir o zaman.
Hocam, evet öyle ama sonuçta algoritmanın da kesin bir doğru sonuca ulaştırması da önemli ve ben de gerekli ve doğru aralıkları belirtmeden yazmayı eksik görmeye başladım. Bu nedenle kafam karışık.

Hocam, evet öyle ama sonuçta algoritmanın da kesin bir doğru sonuca ulaştırması da önemli ve ben de gerekli ve doğru aralıkları belirtmeden yazmayı eksik görmeye başladım. Bu nedenle kafam karışık.

Algoritmayı şöyle düşün projeye başlamadan önce yapılan kabataslak plan. Daha çok projede işlem sırası belirtiği için sorun yok. Eksik görmenize gerek yok. Hatalı olan yeri algoritmada program yapılmadan önce eksik hatalı kısım varsa eklenip tekrardan düzenlenip yapılıyor. Zaten algoritmalar iş öncesi gözden geçirme hata var mı kullanıcı kaynaklı vb. durumlar için tekrardan yapılıyor. Uzun lafın kısası algoritmada eksik veya hatalı kısım olunca tekrardan düzenlenebiliyor. Böyle düşünen biri zaten programlamanın mantığını anlamış oluyor.

Sadece bu duruma istinade de olsa r için negatif değer girsen bile sonuç pozitif çıkacak zaten alan formülü gereği. Ama genel olarak haklısın, veri girişi sonrası kontrol koyabilirsin normalde. Sınavda böyle bir kontrol istenmiyorsa kafandan eklemene gerek yok, ödev olsa yap ama sınavda yapma.

Sınavda o kadar detayına girmezler. Yani sınavda veri tipini filtrelemene gerek yok. Normalde iyi bir programcı girilebilecek tüm veri tiplerini düşünür ve kendi istediği veri tipine zorlar. Eğer değilse tekrar tekrar ister ya da işlemi iptal eder.

Konunun ismini değiştirmişler hocam ama ek bilgi için teşekkürler.
If( r<=0){
//ekrana hata kodu yazdır }
else{
alan=22*r*r/7;
}
Arkadaşlar, şimdi çıktım sınavdan 100 bekliyorum hiç böyle tereddütlü soru gelmedi teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı