AliExpressten Alınan Ürün Gelir mi?

Sensenin2

Kilopat
Daha fazla  
Ürün aldım ama saçma sapan bir şeyler çıkıyor. Ne yapmalıyım sizce ?

Screenshot_2015-12-07-21-53-59.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu 17track çinlilerin posta ve kargo takip sitesidir.sana verilen tracking number ile burdan arayarak kargonun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz ki yapmissiniz zaten

Aliexpress'ten alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktaları buraya yazayım :

1) Düşük satışı olan, feedbackleri yani ürün yorumları vs. kötü olan satıcılardan kesinlikle alışveriş yapmayın.
2) Genellikle satıcının feedbackleri iyiyse, gelen ürün kusurlu gelse veya gelmese bile sorunsuz bir şekilde iade işleminiz gerçekleşiyor, uzun lafın kısası elin Çinlisi bizden Müslüman, örnek vermem gerekirse, tabletim için kılıf almıştım, kılıf defolu olduğu için iade talebi açtım, ürün bende kaldı ve kısa süre içinde hesabıma iade gerçekleşti.
3) Ürünlerinizi alırken kargo seçeneğinde "registered" yazmasına dikkat edin. Örneğin kargo seçeneğinde "China Post Registered Air Mail" yazıyorsa bu kayıtlı kargo olacağı için ürün Çin sınırları dışına çıktığında dahi elinizdeki tracking number ile kargo takibi yapabilirsiniz. Ancak aldığımız ürünün kargosu "Yanwen" olsaydı, bu ürünü sadece Çin sınırları dışına çıkana kadar takip edebilecektik. Bana kalırsa ufak tefek siparişler için çok da elzem bir şey değil, ilk maddede dediğim gibi satıcının feedbackleri iyiyse ürün bir şekilde geliyor %90. Registered kargo seçmek ekstra 1-2 dolarınıza mal olabilir, o yüzden çok yüksek meblağlarda alışveriş yapmıyorsanız bence çok gerekli bir özellik değil.
4) Her ürünün altında satıcının ürünü kargoya vermesi gereken son tarih ve elinize ulaşana kadar sizi koruyan ödeme sisteminin son tarihi yazar. Bazı ürünlerde teslimat ortalama 30 gün sürerken bazı ürünlerde bu 15 gün de olabilir 45 gün de. Gerek site içerisinde yazan son tarihleri, gerekse satıcının ürün özellikleri bölümünde yazdığı ortalama varış tarihlerini karşılaştırarak almakta fayda var.
5) Kargonuz geldiğinde maalesef olay ülkemizdeki normal yurtiçi gönderiler gibi işlemiyor, çoğu zaman PTT görevlisi ürünü posta kutusuna, apartman girişine vs. bırakıp gidebiliyor. Dolayısıyla süreleri iyi takip edip, ürününüzü kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında nadiren de olsa prosedüre uygun olarak kargonuz kapınıza kadar gelebiliyor, sizi bulamazlarsa kapınıza bir sticker yapıştırıyorlar, geldik sizi bulamadık, gönderiniz şu şu şubededir şu kadar güne kadar teslim alın diye. Hiçbir ücret ödemeden belirtilen PTT şubesinden kargonuzu teslim alabilirsiniz.

Döviz bürosu yazması şüphelendirdi. Napmalıyım şimdi ?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2015-12-09-21-36-02.png
    Screenshot_2015-12-09-21-36-02.png
    34,8 KB · Görüntüleme: 243
  • Screenshot_2015-12-09-21-35-37.png
    Screenshot_2015-12-09-21-35-37.png
    136,4 KB · Görüntüleme: 442
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı