Aliexpress'ten alışverişin vergisi ne kadardır?

Orada toplu derken aynı ürünü değil de farklı farklı 3-5 ürün sipariş etsem hepsine ayrı ayrı mı öderim diye sormak istemiştim. Öyle olunca yine ticaret mi sayılıyor?
Farklı satıcılardan sipariş ettiğin için ürünler ayrı ayrı gelir ve hepsine ayrı vergi ödersin. Farkı ürünler sipariş edersen bir sıkıntı olmaz. Yurt dışından aylık farklı ürünlerden sadece 5 adet ürün alabilme limiti var diye biliyorum.

Farklı satıcılardan sipariş ettiğin için ürünler ayrı ayrı gelir ve hepsine ayrı vergi ödersin. Farkı ürünler sipariş edersen bir sıkıntı olmaz. Yurt dışından aylık farklı ürünlerden sadece 5 adet ürün alabilme limiti var diye biliyorum.

Mendebur lemur vb nasıl alıyor her ay bekliyor alıyor alıyor gelince mi çekiyor

Hocam, yukarıdaki yazarın da dediği gibi gümrük vergisi ve ÖTV ödemesi yapmaktasınız. Lakin son zamanlarda- belki de biliyorsunuzdur- çoğu satıcı takipsiz kargo seçeneğini kaldırdı. Dolayısıyla birçok ürüne fiyatından fazla para ödemekteyiz. Mesela 0.01 fiyatında bir ürün alsanız bile bunun fiyatının 30 TL gibi bir şey olması muhtemel. Kargo fiyatıyla beraber yukarıdaki gibi vergiler de ödeyeceksiniz. Ve bazen bu, gümrük memurlarının kafasına göre de değişen bir şey olabiliyor.
Ayrıca, eklemeden de geçmeyeyim. Türkiye, diğer AB ülkeleri gibi yeni bir anlaşmaya uymaya başladı. 1 Haziran'dan itibaren- satıcı ve ürünlere bağlı olarak- artık ürünleri satın almadan önce vergileri de ödüyorsunuz. Bu hem iyi hem de kötü bir şey. Kötü olan, az vergi vereceğinize çok fazla vergi verebilme ihtimaliniz. İyi olansa ürün size geldiğinde vergi ödememeniz.

@Re Malaka hocam, ben bi alışveriş yaptım karttan 0.09TL çekti ama sitede:
Order amount:
$19.4 TL
yazıyor. Bir sorun olur mu?
@Re Malaka hocam :(
1629641850010.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı