Alman vatandaşlığıyla Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a geçilir mi?

aziz ateş yld

Centipat
İyi akşamlar. Kız arkadaşımın teyzesi Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyor ve yazın onun yanına gideceğiz tatil maksadıyla. Sorum şu, T.C Kimliğimle Kuzey Kıbrıs'a girdikten sonra Alman Vatandaşlığım ile Güney Kıbrıs'a geçebilir miyim? Yoksa Yunanistan'a gitmem mi gerekir.
Arkadaşlarıma vs. kim varsa sordum. Kimse net cevap veremedi.

Kıbrıs'a ilk girerken pasaport ile girmeyin, Güney Kıbrıs ab üyesi olduğu için sizi alacaktır.
Arkadaşlarım uyarmıştı. KKTC'ye Türkiye Vatandaşlığımla. GKRK'ye ise Alman Vatandaşlığımla gireceğim.
AB üyesi olduğu için alman kimliğin ile geçebilirsiniz.
Bana KKTC'den GKRK'ye giremeyeceğim söylenmişti. KKTC'den İstanbul'a, İstanbul'dan Atina'ya, Atina'dan GKRK'ye gidebileceğimiz söylemişlerdi. Şaşırmıştım doğrusu :D
GKRK'ye Kız arkadaşım giremeyeceği için tek günlük hızlı bir gezi yapacağım sanırım :D Oradan KKTC'ye geri dönerim.
Pasaporta KKTC damgası vurdurup güneye giremediyse şimdi bu yorumu okuyup kızıyordur :)
Yazın gideceğiz :D

Arkadaşlarım uyarmıştı. KKTC'ye Türkiye Vatandaşlığımla. GKRK'ye ise Alman Vatandaşlığımla gireceğim.

Bana KKTC'den GKRK'ye giremeyeceğim söylenmişti. KKTC'den İstanbul'a, İstanbul'dan Atina'ya, Atina'dan GKRK'ye gidebileceğimiz söylemişlerdi. Şaşırmıştım doğrusu :D
GKRK'ye Kız arkadaşım giremeyeceği için tek günlük hızlı bir gezi yapacağım sanırım :D Oradan KKTC'ye geri dönerim.

Yazın gideceğiz :D
Hocam eğer imkanınız varsa yetkili birine de sorun. Ülkelerin politikaları çok değişken olabiliyor.

KKTC'den selamlar. 2 gündür buradayız. Bugün GKRY/ Larnaka ve Limmasol'e gittim.
Kıbrıs adasına gitmedim ancak pasaportunuzu Kuzey Kıbrıs'a damgalatmadıysanız Güney Kıbrıs Cumhuriyeti'nden Kuzey Kıbrıs'a gidebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs'dan Güney Kıbrıs'a gidemeyebilirsiniz. Türkiye dışında bir ülkeden Güney Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gidebilirsiniz. Türkiye'den havalimanı üzerinden Kuzey Kıbrıs'a gidebilirsiniz.

Geri
Yukarı