Almanya'da üniversite okumak mı yoksa Almanya'da çalışmak mı?

20 Yıl Önce

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben ön lisans mezunuyum. Bazı ailevi sorunlardan dolayı sınavda başarısız oldum ve DGS ile ülkemde lisans okuyacaktım ama sonra yurt dışı fikri daha cazip ve mecbur geldi. Almanya'da mühendislik bölümleri malum zor olması, Almanca problemi olması ve kur farkından dolayı devlet okulları ücretsiz olsa bile top masraf yüksek olması çok büyük bir sorun gibi. Bunun yanında gerçekten mühendislik okumak istiyorum.

Ama bir mesleğim ve İngilizcemin olması bana orada basit bir şirkette iş imkanı veriyor. Çalışınca maddi anlamda da bir problem olmuyor. Üstelik Almanca da gerekmiyor. Ama üniversiteden mahrum kalacağım ve hayalimi gerçekleştiremeyeceğim.

Mühendislik eğitimleri çok kaliteli ve Almanya emeğini boşa çıkarmıyor. Bir şekilde okuyabilirim. Sizce üniversitede 4 5 yıl zorluk çekmeye değer mi? Gerçekten bu strese değer mi? Dostlarım bana tavsiye verir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam geçen gün yurt dışı danışmanımla bir toplantı yaptık Polonya ile ilgili. Almanya'yı da gördüm programda. Çoğu C1 Almanca istiyor fiyatları ucuz olmasına rağmen. Polonya'yı tavisye ederim, mühendislik üniversiteleri kaliteli. Ayrıca neredeyse hepsinde İngilizce var fiyatları uygun. Ayrıca Polonya'da yaşam ucuz. Euro yerine zloti kullanılması da bizim için iyi. Halk da İngilizceyi iyi seviyede biliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben ön lisans mezunuyum. Bazı ailevi sorunlardan dolayı sınavda başarısız oldum ve DGS ile ülkemde lisans okuyacaktım ama sonra yurt dışı fikri daha cazip ve mecbur geldi. Almanya'da mühendislik bölümleri malum zor olması, Almanca problemi olması ve kur farkından dolayı devlet okulları ücretsiz olsa bile top masraf yüksek olması çok büyük bir sorun gibi. Bunun yanında gerçekten mühendislik okumak istiyorum.

Ama bir mesleğim ve İngilizcemin olması bana orada basit bir şirkette iş imkanı veriyor. Çalışınca maddi anlamda da bir problem olmuyor. Üstelik Almanca da gerekmiyor. Ama üniversiteden mahrum kalacağım ve hayalimi gerçekleştiremeyeceğim.

Mühendislik eğitimleri çok kaliteli ve Almanya emeğini boşa çıkarmıyor. Bir şekilde okuyabilirim. Sizce üniversitede 4 5 yıl zorluk çekmeye değer mi? Gerçekten bu strese değer mi? Dostlarım bana tavsiye verir misiniz?
Abi bence orda biraz çalış ve bir şirket kur.

Ama bir mesleğim ve ingilizcemin olması bana orada basit bir şirkette iş imkanı veriyor. Çalışınca maddi anlamda da bir problem olmuyor. Üstelik Almanca da gerekmiyor. Ama üniversiteden mahrum kalacağım ve hayalimi gerçekleştiremeyeceğim.

Yerinizde olsam ne yapar eder mühendislik okurdum hocam.

Geri
Yukarı