Almanya'da üniversite okumak

NoobEller

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, diyerek konuya gireyim. Benim 4 tane halam Almanya'da birkaçı Master yapmakta. Biri ile sürekli görüştüğüm için 4 sene sonra mesleğine kavuşacağını biliyorum. Bana söylediği ile 10 bin Euro'ya yakın maaşı olacak. Aslında buralar pek önemli değil ama elimdeki imkanları bilmeniz için yazıyorum. Tam 4 sene sonra ise Lise'yi bitireceğim. Bana biraz garip geliyor yaşıtlarım sanki hayattan bihaber ben onlara karşın kendimi çok daha olgun hissediyorum. Galiba çevremden veya alışkanlıklarımdan. Asıl konuya geldiğimizde ise yukarıda yazdığım gibi 4 sene sonra halam meslek sahibi olmuş iken (şu anda da geliri var) ben de liseyi bitireceğim. Bana dediği şey ise "kaç gel halam kurtar kendini." Dedi. Bu imkanı değerlendirmek istiyorum. Ama tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum. İnternet'ten biraz araştırma yaptım ama hiçbir şey bulamadım. Sizden rica ettiğim şey ise şu ben 4 yıl sonra ne yapmalıyım ne gibi yerlere başvurulmalı sıralı olarak ne yapmalıyım. Daha erken diyecek olursa şöyle söyleyeyim bu konu sürekli aklıma takılıyor öğrenmem gerek o yüzden. Derslere gelir isek temelim gayet iyi sıkı bir 4 sene geçirmeyi düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Almanlar asgari ücretle genelde çalışmazlar. Çoğunluk okulunu okur. Yani okulda okumaya ilgili kişi sayısı Türkiyeden kat kat fazla. Sadece bu bile gitmeye değer. Ekonomileri saymadım bile. Halaların yardımcı olmalı bence.

4 halan üniversite okuyorsa onlara sorman daha mantıklı olmaz mı?
Gitmek istediğin üniversiteye mail atarak da sorabilirsin. Şartlar okuldan okula değişebilir.
Almanlar asgari ücretle genelde çalışmazlar. Çoğunluk okulunu okur. Yani okulda okumaya ilgili kişi sayısı Türkiyeden kat kat fazla. Sadece bu bile gitmeye değer. Ekonomileri saymadım bile. Halaların yardımcı olmalı bence.
4 halam değil birkaçı yazdım. Ama sana şu şekilde sorayım ne gibi şeyler olacak o yüzden soruyorum. Mesela ben Almanya'ya gitmek için bir sınava tabii tutulacak mıyım? Bu gibi şeyleri soruyorum burada üniversite sınavına girdiğim gibi bir sınava girecek miyim? Yoksa direkt üniversite şahıs olarak sınava mı alacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı