Alt tab yapınca FPS düşüyor

opps44

Centipat
Daha fazla  
LoL oynuyorum alt-tab yapıp tekrar oyuna girince FPS yerlerde sürünüyor. Eğer direk masa üstünden tıklayıp açarsam FPS de sorun yok 220 filan görüyor ama alt-tap yaparsam masaüstü ne dönüp tekrar oyuna dönünce 75-80 oluyor FPS. Hatta alt-tap yapınca kısa süreli ses de gidiyor. Sonra geliyor. Neden olduğunu anlamadım.

LoL oynuyorum alt-tab yapıp tekrar oyuna girince FPS yerlerde sürünüyor. Eğer direk masa üstünden tıklayıp açarsam FPS de sorun yok 220 filan görüyor ama alt-tap yaparsam masaüstü ne dönüp tekrar oyuna dönünce 75-80 oluyor FPS. Hatta alt-tap yapınca kısa süreli ses de gidiyor. Sonra geliyor. Neden olduğunu anlamadım.
Uygulamayı bir kere simge durumuna küçülttükten sonra FPS hep düşük oluyor doğru mudur? Yoksa belli bir süre sonra eski haline geliyor mu?

Ekran kartın ve sistemin özelliklerinden bahsedebilir misin? Monitör bağlantını da söyleyebilir misin?
Bazı durumlarda alt-tab seçeneği sonrası tam ekran uygulamaları pencere moduna alınabiliyor. (Pencere başlığı görmeyebilirsiniz. Oyun ayarlarından kontrol edilebilir.) FPS için oyunun çözünürlüğünün masaüstü çözünürlüğünle aynı olmasında fayda var. Alt-Tab işlemini gerçekleştirdiğinde geçiş yaptığın ekranlar da karta yük bindiriyor, oyuna döndüğünde bu ekranlarda başlayan işlemler fps'ini etkiliyor olabilir. Bilgisayarının oyun modunun da açık olmasına dikkat et. Şahsen ben çözüm bulamasam, DDU ile ekran kartı sürücüsünü güvenli modda kaldırıp, normal bir şekilde windows'u açıp ekran kartı sürücüsünü tekrar yüklemeyi denerdim. Hatta bazı durumlarda bunu sistem için de yapabilirdim, fakat senin durumunun muhtemelen böyle bir çözüm yolunun denemeye ihtiyacı yok. Cevaplara bakalım.

Rx6500 ekran kartım ama ekran kartı ile alakalı değil muhtemelen çünkü 750ti vardı bir kaç gün önce onda da aynı sorun vardı hdmı ile baglantı kuruyorum.

Sorun sürekli devam ediyor bir süre sonra normale dönmüyor.
Forum da aradım daha önce konu açan çok olmuş lakin çözüm bulan olmamış. Ben acaba masaüstü ne dönünce normal mod açılıyor oyuna tekrar dönünce oyun modu açılamıyor mu diye düşündüm ilk Windows 10 oyun modunu kapattım hala aynısı oluyor. Bir de bu sorunla bağlantılı mı bilmiyorum oyunda iken eğer başka bir uygulama açık değil ise alt-tap yapınca masa üstüne dönemiyorum. Bir de şu var sesin de alt-tap esnasında 1-2 saniye gidip gelmesi. Oyunda 200 FPS alırken alt-tap yapınca birden 70-80 e düşüp lağ yapması bir türlü anlamadım. Sorunun mod ile alakalı olabileceğini düşünüyorum bilgisayar tekrar oyuna geçince oyunu alğılayamıyor olabilir mi?

Ryzen 5 2600
24 GB ram
Rx6500 ekran kartı
Sistemim bu şekilde monitör de oyun modu standart mod film modu vs var bunla alakası olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı