Altyapı nasıl iyileştirilir?

YigitKose

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba bu benim ilk başlığım. Müstakil evde oturuyorum ve internet ve telefon için evime direkt kablo geliyor sokaktan ve normal telefon kablosu ile modeme bağlanıyor ama bu iki kablo arasında çok kötü bir bağlantı var. Ev ilk yapıldığından beri hiç değişmedi. TurkNet kullanıyorum, 35Mbps alabileceğim söyleniyor ama evime gelen Türk Telekom saha ekipleri alt yapımın en fazla 24Mbps desteklediğini söyledi. Size sorum şu ben bu alt yapımı nasıl iyileştirebilirim herhangi bir yol var mı bunun için? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20210104_130908.jpg
    IMG_20210104_130908.jpg
    113,8 KB · Görüntüleme: 84
  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    12,7 KB · Görüntüleme: 81
Merhaba.Elbette alt yapıyı iyileştirmenin yolları var. Öncelikle dediğiniz gibi kablo bağlantısı çok kötü yapılmış, herhangi bir izalasyon sağlanmamış. Ayrıca resimde net göremiyorum ama bakır kablo birleşimi de tam anlamıyla doğru yapılmamış. Modem hat değerlerinizde Snr sınırı da çok düşük. Evinize gelen telefon kablosu ne kadar uzun? ve kabloda çok fazla ek varmı? Eğer uğraşırım diyorsanız konu ile ilgili detaylı bir şekilde yardımcı olmaya çalışacağım.

Merhaba. Elbette alt yapıyı iyileştirmenin yolları var. Öncelikle dediğiniz gibi kablo bağlantısı çok kötü yapılmış, herhangi bir izalasyon sağlanmamış. Ayrıca resimde net göremiyorum ama bakır kablo birleşimi de tam anlamıyla doğru yapılmamış. Modem hat değerlerinizde SNR sınırı da çok düşük. Evinize gelen telefon kablosu ne kadar uzun? Ve kabloda çok fazla ek var mı? Eğer uğraşırım diyorsanız konu ile ilgili detaylı bir şekilde yardımcı olmaya çalışacağım.

Merhaba mesajınızı şimdi gördüm. Öncelikle direkten evime gelen telefon kablosu 30 metre civarında ucuna yapılan ekten modemime gelen kısım da 10 metre gibi bir uzunluğa sahip ve sadece modeme girmeden önce bir eke sahip. Evet uğraşırım çünkü bunu düzeltmek istiyorum ama hemen yapamam fakat yine de beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ek olarak ne zaman Millenicom TurkNet gibi sitelerden altyapımı sorgulamaya çalışsam evimin adresini girdiğimde altyapınız bulunmamaktadır diyor fakat 10 yıldan fazla süredir internet kullanıyorum.

Son düzenleme:
Merhaba mesajınızı şimdi gördüm. Öncelikle direkten evime gelen telefon kablosu 30 metre civarında ucuna yapılan ekten modemime gelen kısım da 10 metre gibi bir uzunluğa sahip ve sadece modeme girmeden önce bir eke sahip. Evet uğraşırım çünkü bunu düzeltmek istiyorum ama hemen yapamam fakat yine de beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ek olarak ne zaman Millenicom TurkNet gibi sitelerden altyapımı sorgulamaya çalışsam evimin adresini girdiğimde altyapınız bulunmamaktadır diyor fakat 10 yıldan fazla süredir internet kullanıyorum.
Alt yapı sorgulaması bazen siteden siteye değişiyor. Aynı şekilde adres yanlış olabilir. Netspeed üzerinden de alt yapı sorgulaması yapmanızı öneririm. Kablo tamirine gelecek olursak, bakır kablolar neme karşı hassastır. Bu nedenle ek yapıldığında en basit önlem olarak elektrik bandı ile kaplanması gerekir. Öncelikle ek yapılan yeri pense yardımı ile kesin, daha sonra kabloyu sıyırın. ek yapacağınız kabloları düz bir şekilde değil, çaprazlamasına birbirine bağlayın. Bakır kabloları birbirine iyice sıkıştırın. Ek yaptıktan sonra elektrik bandı ile kabloları birer birer bantlayın. Kablolar birbirine temas etmemesi gerekiyor. Tek tek bantladıktan sonra kablonun dışınıda güzelce bantlayın. Eğer yazdığım yazı karmaşık gelirse söyleyin. Bu defa resim olarak konuya eklerim.

Alt yapı sorgulaması bazen siteden siteye değişiyor. Aynı şekilde adres yanlış olabilir. Netspeed üzerinden de alt yapı sorgulaması yapmanızı öneririm. Kablo tamirine gelecek olursak, bakır kablolar neme karşı hassastır. Bu nedenle ek yapıldığında en basit önlem olarak elektrik bandı ile kaplanması gerekir. Öncelikle ek yapılan yeri pense yardımı ile kesin, daha sonra kabloyu sıyırın. ek yapacağınız kabloları düz bir şekilde değil, çaprazlamasına birbirine bağlayın. Bakır kabloları birbirine iyice sıkıştırın. Ek yaptıktan sonra elektrik bandı ile kabloları birer birer bantlayın. Kablolar birbirine temas etmemesi gerekiyor. Tek tek bantladıktan sonra kablonun dışınıda güzelce bantlayın. Eğer yazdığım yazı karmaşık gelirse söyleyin. Bu defa resim olarak konuya eklerim.
yok hayır anladım çok teşekkür ederim en kısa zamanda uygulayacağım tavsiyenizi.
Hocam tekrar merhaba kusura bakmayın yine rahatsız ediyorum. Dediğin şeyleri yaptım ve şuanki değerlerim fotoğrafta göründüğü gibi. Gerçekten çok teşekkür ederim upload hızım bile arttı. Merak ettiğim önceki değerlerim yüzünden düşürdüğüm hızımı şuan ne kadar arttırabilirim bu snr margin değeri ile maksimum kaç mbps alabilirim sağlıklı olarak bilgi verebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    12,9 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı