AM5 Soket ve DDR5 Sistem Toplama

TheHuera

Centipat
Biraz uzun biliyorum ama fikir danışmam lazım. Herkes görüşünü belirtirse çok sevinirim. Yazacaklarınız tüm kurduğum planı değerlendirmeme yardımcı olacak. Yorumlarınızı bekliyorum.

Merhaba arkadaşlar, ileride toplayacağım bilgisayar için yavaş yavaş indirimde parça almak istiyorum. Amacım AM5 soket yeni ve güncel DDR5 sistem toplamak olacak. Biliyorum daha çıkmasına var ama alacağım parçalar nasılsa her sisteme uyuyacağı için olurda toplayamazsam başka bir sistemde de kullanabilirim. Doların o zamanda ne olacağını, sistem parçaların ne olacağı belli değil ve çok kararsızım. Her neyse benim birkaç tane sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bilgi: şu an elimde bir miktar para mevcut biriktirmeye de devam ediyorum ama düz fiyattan almaktansa indirim kovalamayı tercih ediyorum. Biraz takıntım var o konuda. Nasılsa sistemi hemen kurup bilgisayarı kullanamayacağım için acele etmeme gerek yok. Geri kalan Anakart, İşlemci, RAM ve Kasa gibi parçaları Babam tamamlayacak. Babama da çok yük olmak istemiyorum.

1- Şimdiden HDD ve SSD almak istiyorum. SSD'ye işletim sistemi kurup şu anki notebookum için bir tık da olsa hızlanma sağlayacağım bu da beni bir süre daha idare edecektir. Şu an eski bir Casper notebook kullanıyor olsam da HDD'yi aparatlarla harici bir şekilde (3.0 USB) notebook uma bağlayıp Steam/Epic Games platformunda oyun indirmek istiyorum. Oldukça fazla oyunum var. İndirmek için acele etmeyeceğim. Ben günlük işlerimi yaparken arka planda indirme işlemini tamamladıktan sonra HDD'yi sarsılmayacak ve zarar görmeyecek bir şekilde kaldıracağım. Benim sorum ise bu dediklerimi yapabilir miyim? SSD üzerine sadece işletim sistemi kurup kullandıktan sonra yeni bilgisayarıma takıp (donanımlar farklı olduğu için olacağından emin değilim) kullanabilir miyim? Notebook üzerinden indirdiğim oyunu yeni alacağım bilgisayardan normal bir şekilde oynayabilecek miyim?

2- Ekran Kartı ve grafik olarak bir takıntım yok ama o kadar para verip aldığım bir sistemde de en düşük grafiklerde oynamak istemem. Fazla oyun oynayan birisi değilim ama arkadaşlarım beni çağırıp "hadi gel şu oyunu oynayalım" dediğinde sistemim kaldırmıyor demek istemiyorum. Sizce güzel bir indirim bulursam artık hangi kart bilmiyorum ama RX 5600XT ya da 1660 Super civarında bir kart alsam uzun süre götürür diye düşünüyorum. Tabii ben sistemi toplayana kadar Garanti süresi de azalacak (Bu zamana kadar hiç Garanti ile işim olmadı). Sizce mantıklı mı düşünüyorum yoksa tam sistemi toplayacakken mi ekran kartını alayım? (Fiyatlar artabilir)

3- İndirimleri kovalayıp üst seviye (İndirim ile 1000/1200 TL) modüler bir güç kaynağı almak istiyorum. Çoğu kişi güç kaynağına önem vermese bile benim için önemli. Sonuçta o kadar emek verip topladığım bir sistemin bir gecede çöp olmasını istemem. Elektriklerimiz sıklıkla kesiliyor bu da bir risk sonuçta. Sizce mantıklı mı düşünüyorum?

Kısaca özetlemek gerekirse;
İndirim ile yavaş yavaş alacağım parçalar: HDD, SSD, Ekran Kartı, Güç Kaynağı
Daha sonra alacağım yeni ve güncel parçalar: İşlemci, Anakart, RAM, Kasa,

Düşünceleriniz benim için gerçekten önemli.

Ek olarak: Kasayı sona bırakmamın nedeni örnek veriyorum şuan Dark Guardian kasası hoşuma gidiyor. İndirimde 400 TL civarında alabilirim ancak Dark Guardian dan daha iyi bir kasayı aynı fiyata da bulabilirim. Hem fazla yer kaplamasından hem de içi boş bir şekilde deforme olacağından sona bırakmak istedim.

Bunun haricinde HDD olarak 2TB bir disk alacağım ve bana fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. SSD olarak ise 480GB lık disk bana yeteceğini düşünüyorum. İşletim sistemi, Photoshop uygulaması, Office uygulamaları, Tarayıcılar gibi programları vs SSD ye kuracağım.

Güç kaynağı olarak Asus ROG THOR 850W 80+ Platinum Full Modüler OLED Ekranlı güç kaynağını düşünüyorum. Nedeni ise 10 YIL Garantisi mevcut ve Asus kalitesi yani çok diyecek bir şey yok. YouTube üzerinden incelemelerini de izledim. Bana çok uzun süreler yeteceğini düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi: 3 dakika önce

"AM5 Soket ve DDR5 Sistem Parçaları çıktıktan sonra konu aç" Diyen kişiler için küçük bir açıklama yapmak istiyorum. Evet haklısınız bazı kişiler hayali olarak nitelendirilebilecek sistemler kurmayı düşünüyor ancak benim durumum o şekilde değil. Yıllardır para biriktirdim ki hala daha biriktirmeye devam ediyorum. Bu azmimi Babam görünce ilk başlarda karşı çıksa da şimdi üstüne eklemeyi düşünüyor. Ancak babamı da zora sokmak istemiyorum. Kendi çalışıp biriktirerek aldığım sistemin zevki ayrı olur. Sistemi yavaş yavaş toplamam ve bunun içinde kurduğum plan mantıklı mı değil mi farklı kişilerden duymam lazım. Tabii şuan AM5 soket ve DDR5 sistem parçaları olmadığı için işime yarayacak HDD ve SSD birimlerini alıp daha sonra da sistem parçaları çıkana kadar gerekli (Ekran Kartı,Güç Kaynağı vb.) bileşenleri toplamak istiyorum. Gerçekten kararsız kaldığım için ve fiyatların ne olacağını bilmediğim için olabildiğince fazla insanın fikrini almak istiyorum.

Geri
Yukarı