Amazon.com vergi iadesi yapmak

LionelMaradona

Hectopat
Amazon.com üzerinden aynı üründen 10 adet sipariş vereceğim. Ürün gümrükte ek vergiye tabii tutulabilir, böyle bir durumda Amazon.com ek vergiyi karşılayacağının garantisini verdi. Tabi vergiyi ben ödeyeceğim, daha sonra onlar bana iade edecek.

Bu süreç için yasal olarak 180 iş günü kadar süreleri var. Daha önce Amazon'dan vergi iadesi alan olduysa bu sürecin kendileri için kaç gün sürdüğünü yazabilir mi?

Amazon.com üzerinden aynı üründen 10 adet sipariş vereceğim. Ürün gümrükte ek vergiye tabii tutulabilir, böyle bir durumda Amazon.com ek vergiyi karşılayacağının garantisini verdi. Tabi vergiyi ben ödeyeceğim, daha sonra onlar bana iade edecek.

Bu süreç için yasal olarak 180 iş günü kadar süreleri var. Daha önce Amazon'dan vergi iadesi alan olduysa bu sürecin kendileri için kaç gün sürdüğünü yazabilir mi?
10 ürün gümrükte takıldığı zaman artık ona ulaşamazsınız yasal süreç gerekir. Zaten 1 tanede alsanız 10 tanede alsanız vergi verirsiniz. Ama yasa gereği 1 ayda 5 adetten fazla ürün alamazsınız. Alabilmek için bazı ticari belgelere sahip olmanız gerekir. İthalat yapmayı sağlayan belgeler.

Evet gümrük müşaviri tutmam gerekiyormuş. 500 dolar ürün için 250 dolar hizmet bedeli istediler. :)

Aynı ürün için mi 5 adet sınırım var, yoksa 1 ay içinde yurt dışından en fazla 5 ürün mü sipariş edebiliyorum? Aliexpress, Amazon.com. Bu ay 5-6 adet ürün siparişim var. Birbirleriyle çakışacaklarını zannetmiyorum.

Son olarak; evdekilerin adına sipariş verir, kendim ödemesini yaparsam bir sorun olur mu?

Evet gümrük müşaviri tutmam gerekiyormuş. 500 dolar ürün için 250 dolar hizmet bedeli istediler. :)

Aynı ürün için mi 5 adet sınırım var, yoksa 1 ay içinde yurt dışından en fazla 5 ürün mü sipariş edebiliyorum? Aliexpress, Amazon.com. Bu ay 5-6 adet ürün siparişim var. Birbirleriyle çakışacaklarını zannetmiyorum.

Son olarak; evdekilerin adına sipariş verir, kendim ödemesini yaparsam bir sorun olur mu?
Bir kişi yurt dışından bir aylık süre içerisinde bir paket içeriği 5 ürün veya farklı paketlerin toplamı 5 ürün olacak şekilde sınırlı. Evdeki diğer bireyler adına alabilirsin sorun olmaz. Ama eğer satıcı aynı adres olduğunu farkedip tek pakete koyarsa yine takılır. Alırken telefon numaralarına kadar farklı kişi bilgileri girmenizi tavsiye ederim. Farklı kişilere alınmış ürünlerinde tek paket olmayacak şekilde gelmesi şeklinde planlama yapmanızda faydanıza olur.

Geri
Yukarı