Amazon Prime Free-Trial ile PC Toplama

kasva06

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Amazon'dan sistem toplamayı düşünüyorum. Amazon Prime'ın birkaç artısı var tabi. 'Peşin ödemelerde %25 indirim' gördüm hatta :vaybe: Ben, deneme Prime üyelik alsam (30 gün ücretsiz olan) ve ürünlerimi indirimli olarak sipariş versem, sonra da Prime üyeliği (ürün elime ulaştıktan sonra) iptal etsem karttan para keserler mi ?

(Bu tabii herkesin aklına gelir ve Prime'a kimse para vermez ama sormak istedim. Çünkü sonuç olarak siparişi verirken de Prime üye oluyosun.)

Bilen yok mu arkadaşlar ?
( @Leo Corte , hocam siz biliyor musunuz ?)

Prime hizmeti önceliği bir kargo hizmeti aslında. Ücretini peşin olarak temin ediyorlar zaten. Ayrıca Prime sadece U.S sınırları içinde geçerlidir. 1 günde, 2 günde sipariş teslim etme gibi ayrıcalıkları vardır. Bu Yurt dışı için zaten mümkün değildir. Sınırlarınıza göre sistem kabul etmeyecektir. Siparişinizi verirken sizden U.S sınırları içindeki adresleri isteyecektir. Türkiye o listede yer almaz. Ayıra Prime Üyeliğin, Amazon bünyesinde bulunmayan ürünleri kapsamadığını bilmenizi isterim.

Kitaplar, müzikler, videolar, resimler, giyim gibi Amazon bünyesi ürünler için geçerli ayrıcalıkları var.

Tavsiyem; Prime, Türkiye için pek kullanışlı bir üyelik sistemi değil. Keza bu alacağınız ürünlere bağlıdır (5 defa) bu yüzden vereceğiniz 99$'lık ücreti karşılayacak alışveriş dengesini sizin belirlemeniz gerekiyor. Yani toplamda Türkiye vatandaşı olarak yılda 7.495$'a kadar alma hakkınız var.
Eğer video, müzik ilgi alanlarınızı besliyorsa o zaman alabilirsiniz. Tercih sizin.

Son düzenleme:
Peki Prime üyelik felan olmadan Amazon'dan 1 yılda kaç ürün getirtebiliyoruz ? Sınırı var mı ? (Farklı ürünler. PC'yi Amazon'dan toplamayı düşünüyorum da)

Bütün ürünleri Amazon'dan toplamanıza gerek yok. Bazı ürünleri Türkiye'den de aynı fiyata temin edebilirsiniz.

Yılda 5 kere ve her biri 1500€'yu geçmeyecek şekilde ürün sipariş verebilirsiniz. Eğer toplu bir alım yapmak istiyorsanız bunu ilinizin bağlı olduğu gümrük müdürlüğünü arayarak yada İstanbul'a geliş olduğu için İstanbul Gümrük Müdürlüğünü arayarak gerekli durumundan bilgi alabilirsiniz. Çünkü 1000€'da olsa aynı ürünlerden çokça sipariş vermek ithalata giriyor ve kabul görmüyor. Bunların bir Bilgisayar parçası olduğunu ve hiç bir parçanın 1500€'yu geçmediğini, aynı üründen 1 adetten fazla olmadığını gümrük müdürlüğüne belirtmelisiniz. Onlar size kabul edilir veya edilmez diyecektir. Gümrük müdürlüğü iletişim hattını arayarak yada bölge müdürlüklerine bakarak telefon numaralarına bakabilirsiniz.

Tavsiyem:
Evet bazı ürünler oldukça ucuz olabiliyor ve bunlar genellikle 100$'ı geçmiyor. Orada 150 lira olan bir ürün TR'de 950 TL olabiliyor fakat ekran kartı monitör vs. gibi büyük fiyatlı ürünlerde 100-300 TL gibi farklar olabiliyor. Hatta bazı ürünler Türkiye'de daha ucuz. Ör: Samsung 950 Pro ürününe bakabilirsiniz.
Bu yüzden sadece anormal derecede fiyat farklı olan ürünlerinizi Amazon'dan almanız daha mantıklı. Böylece hem garantide hemde gümrük soruları ile sorun yaşamamış olursunuz.

Parçalara baktım, Türkiye'de daha pahalı hepsi.(Kasa hariç. Kasayı da 'Türkiye'den daha ucuza verirseniz kasayı da sizden alabilirim' gibi bişey söylersem belki kabul ederler :D)

"Yılda 5 kere" derken 5 üründen fazla ama 1 kere sipariş vereceğim. 8-9 ürün var toplam. Tek fiyatı 1500€ geçen yok ama toplam fiyat 1700$ felan ediyor. Alabilir miyim istediğim ürünleri ?

Son düzenleme:
Parçalara baktım, Türkiye'de daha pahalı hepsi.(Kasa hariç. Kasayı da 'Türkiye'den daha ucuza verirseniz kasayı da sizden alabilirim' gibi bişey söylersem belki kabul ederler :D)

"Yılda 5 kere" derken 5 üründen fazla ama 1 kere sipariş vereceğim. 8-9 ürün var toplam. Tek fiyatı 1500€ geçen yok ama toplam fiyat 1700$ felan ediyor. Alabilir miyim istediğim ürünleri ?

Bakın zaten 2 kere açıklamışım. Daha nasıl açıklanır bilemiyorum. Tekrar yazıyorum. "Yılda 5 defaya mahsus her biri 1.500€'u geçmeyecek ürünlerde standart vergi uygulanır."

1.499€ bir 2 ay sonra bir 1.499€ daha... 3 hakkınız kaldı. Anladığnızı umuyorum. (=

Fakat burası önemli; yığın alış veriş yaptığınız için. Bu dikkate alınır bunun için daha öncede belirttiğim gibi. Bir telefon uzağınızda olan gümrük müdürlüğü ile iletişime geçip gerekli sorularınızı onlara sorabilirsiniz. Şöyle veya böyle alıyoruz der onlar size. Ben başınız ağrımasın diye arayın diyorum ha illa boşver aramam derseniz siz bilirsiniz eninde sonunda kavusursunuz ürünlerinize ama süreç uzamasın diye söyledim.
Ayrıca ABD ve diğer her yer için1.500$ AB ise 1.500€. Bunu geçerseniz ithalata girer, ürüne özel vegiye tabidir. Lütfen arayın. Gümrüğe ben bakmıyorum. Bana kalsa alayım (= ama işin bürokrasisi var.
Parçaların aynı olmadığını vs. belirtrceksiniz.
Ararsanız daha iyi yardımcı olurlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı