Amazon ürünü misliyle değişim yapmıyor

karamars

Hectopat
Dostlar selam,
Mayıs 2022 de Amazon'dan SteelSeries Arctis 1 kablolu kulaklık satın aldım.

Geçen gün mikrofonunda sorun yaşayınca garantiye Despec Bilgisayar'a onarım/değişim için gönderdim. Despec bilgisayar çok hızlı biçimde ürünün arızalı olduğunu tespit edip satın aldığım firmaya başvurmamı söyleyen bir mektupla arızalı ürünümü bana geri yolladı.

Ben de Amazon müşteri hizmetleriyle iletişime geçtim, durumu aktardım ve ellerinde aynı ürün olsaydı değişim yapacaklarını fakat bulunmadığından ücret iadesi yapacaklarını söylediler.

Buraya kadar sorun yok fakat ben kulaklığı 492TL'ye satın almıştım ve bana bu tutar iade edilecekmiş, bu fiyata şu an sadece ürünün mikrofonunu satın alabiliyorum :D

Kendilerine aynı cümleyi ilettim ve mümkünse misliyle değişimini istedim ama nafile, sadece aynı ürün, aynı renk iadesi yapabileceklerini söylediler.

Bu şekilde bir durumla karşılaştınız mı? Ne yaptınız? Ne önerirsiniz?

Yorumlarınızı bekliyorum :)

Tüketici hakem heyetine başvurman gerekli. Ürünün değişimini ya da para iadesini talep etmek sizin hakkınız. Sizin yerinize onlar karar veremez. Eğer aynı ürün yoksa sizin onayladığınız bir muadilini ya da üst modelini vermeliler. Para iadesi seçmen durumunda fatura bedelinden fazlasını alamazsın ve yurt dışı ürünüyse gümrük vergileri kargo masrafları vs iade edilmez o yüzden önermem.

Amazonun bu dedikleri telefon görüşmesi ile iletildi. THH'ne kanıt belge sunmam gerekir mi?
Bir de sonuçlanması muhtemelen uzun sürecek ve garantim 2024 Mayısta son buluyor bu süreyi aşmam problem yaratır mı acaba?

Amazon'un bu dedikleri telefon görüşmesi ile iletildi. THH'ne kanıt belge sunmam gerekir mi?
Bir de sonuçlanması muhtemelen uzun sürecek ve garantim 2024 Mayıs'ta son buluyor bu süreyi aşmam problem yaratır mı acaba?

Ürünün arıza tespiti yapıldığı tarihi ve amazona başvuru tarihini değerlendirmeye almaları gerekir. Ayrıca merak ettiğim konu neden satıcıyla yani Amazon'la iletişime geçiyorsunuz? Teknik serviler de her ne kadar kabul etmeselerde satıcı ile aynı sorumluluklara sahipler. Yani ürünün yenisini, ücretsiz tamirini, misli ile değişimini ya da para iadesini Amazon'dan değil teknik servisten de talep edebilirsiniz. Arızası onaylanmış ürünler ile ilgili olarak granti kapsamında ya da haricinde fark etmeksizin sorumluluk distürbütör, satıcı bayiler ve teknik servisler üzerinde eşittir. Ürünü aldığınız yere değil herhangi bir satıcı bayiye giderek de aynı teleplerde bulunabilirsiniz. İllaki Amazon'la muhatap olmanız şart değil. Herhangi bir yetkili satış mağazasına gidebilirsiniz.

Amazon bile raydan çıktıysa vay memleketin haline. Daha 2 ay önce benim aldığım kahvenin fiyatı düşmüş haberim bile yok fiyat düştü diye farkı iade etmiş.

Şayet misli ile değişim yapmazlarsa direkt hakem heyeti onlarda yapmazsa mahkeme bunu alırsın bence TH biraz tırpanlanmış ama o kadar değildir.

Birde böyle işler biraz üretici işi gibi böyle birşey olmuştu Logitech çinden bana mouse gönderdi. Satıcı vermemişti fiyat yükseldi diye para iadesi yapacaktı.

Geri
Yukarı