AMD 880G Yonga Seti Benchmark Sonuçları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Öncelikle sistemimizi oluşturan parçalar ile başlayalım.

Anakart= Gıgabayt 880GM-D2H 1866(oc)
İşlemci= Amd fx 4100 3.6 ghz Bulldozer işlemci
Ram= 4 GB çift modül soğutuculu 1333 mhz Hi-Level
Ekran kartı= Sapphire HD 6850 1GB 265 BİT
Güç Kaynağı= FPS marka 350 watt
HDD = 160 GB
Soğutma= 2 adet 12 cm fan. İşlemci stok fan.

Bu forumda aşağıdaki programları kendi sistemimde test edeceğim :

3DMark11
PCMark7
GTA4
CineBench 11.5
Bunu yapma amacım anakart-kasa-psu değişince aradaki farklı en ince detayına kadar görebilmek.

İlk önce ekran kartı ve işlemcinin boşta iken sıcaklığına bakıyoruz :

ekrankartscaklk.png

Daha sonra oyun olarak gta4 de sistemimizin FPS değerlerini inceliyoruz.
Bundan önce ekran kartı ayarlarının ve oyun ayarlarının full olduğunu belirteyim. Aşağıda resimler ile gösterilmektedir.

Ekran kartı ayarları:
ekrankartayarlar.png

Oyun ayarları:
gta4ayarlar.png

Sıra geldi oyunu çalıştırmaya. Oyun kısa bir sürede açılıyor . Evdeyiz ve fps değeri 75 . Yani gayet güzel. Unutmayalım ekran kartı ayarları ve oyun ayarları maxsimum derecede.

adwadwadaw.jpg

Ve daha sonra dışarıya çıkıyoruz. Kapı açıldığında ve bir kaç saniye sonra donma oluyor. Bu gayet normal.
Fakat dışarı çıktığımızda fps değerleri beni hiç tatmin etmiyor çünkü 20 fps gibi kritik bir değerde.

adawdwa.jpg

Daha sonra arabaya biniyor ve biraz geziyoruz. Fps değerleri biraz yükselir gibi. 28-30 Civarında dolaşıyor. 20 ye inebiliyor 40 a çıkabiliyor. Ama genellikle ekran kartı ve oyun ayarları full maxsimum iken 30 fps değerini alıyorum.
sadadwaw.jpg

Örneğin aşağıdaki resimdeki gibi ücra bir köşeye gittiğimde 40 fps gibi bir değer alıyorum. Bazı yerlerde 50 lere bile çıkıyor. Bu tür yerlerde genellikle kumsal gibi yerler oluyor.
dawdwadaw.jpg

Normalde şartlarda 30 fps oynamak iyi bir performans hissettirmediği için ayarları düşürüyoruz.
Aşağıdaki resimde gördüğünüz ayarlara düşürdük. Ekran kartı ayarları hala son ayarlarda 16x anti 16 anistopik vs...

scaled.php

Ve nihayet değerler tatmin edici bir düzeye ulaşıyor. Bu ayarlarda normalde 45 fps. 30 fps yede düşebiliyor 60 larada çıkabiliyor.
Birkaç örnek ile gösteriyorum.

dawdwadaw.jpg

Ve bir örnek daha. Mesela burada 65 fps alıyoruz.
dawdaw.jpg

Sıcaklık değerleri aşağıda.Ve GTA4 deki fps incelemesini bırakıp sıcaklık değerlerine göz atıyoruz.
Çünkü yeni gelen kasa ve psunun soğutmaya ne kadar fayda ettiğini görmek istiyorum.f ekran kartı 70 dereceye kadar çıkmış. Ama işlemci kendini kanıtlayarak 41 derece gibi bir sıcaklık değeri sundu.

cpugpuscaklk.png

Sıra geldi CINEBENCH ile sistemi test etmeye.Sonuçlar aşağıda. İntel core i7 5.0 gibi bir puan alırken biz 2.8 de kaldık :D
cinebencysonular.png

Ve daha sonra sistemi PCMARK7 ile test ettik. Testten bir görüntü :
08122011796.jpg

Sırada PCMARK7 sonuçları : Sistem bu testten 2144 alıyor.
pcmarksonu.png

Ve son olarak PCMARK11 test sonuçlarına bakıyoruz. Sistem bu testten de 3022 alıyor.
3dmark11.png

Ve artık sona doğru yaklaşıyoruz. Bir tablo hazırladım sizin için. Gta4 fps değerleri - ayarları karşılaştıran tablomuz aşağıda.

İlk tablomuzda ekran kartı ve oyun ayarları maxsimum ayarlarda iken almış olduğumuz fps değerleri yer almaktadır.

adszrcg.png

2. tabloda ise ekran kartı ayarları full ama oyun ayarları orta düzeyde iken almış olduğumuz fps değerleri yer alıyor.

adszusz.png

İnceleme bu kadar. Aopen nagas g6 kasa 80+ güç kaynaklı ve asus m5a97 anakartı alınca karşılaştırmayı tam olarak yapmış olacağız.

En kısa sürede crysis2 yi test edeceğim. Technopat foruma selamlar saygılar.

Evet Crysis 2 incelememize kaldığımız yerden tam gaz devam ediyoruz.

Bu arada hatırlatmış olalım ekran kartı ayarları hala maxsimum ayarlarda.
Oyunumuzu açtık ve ayarlar şöyle :

oyuncuj.jpg

Ve bu ayarlarda sistem hiç zorlanmıyor ve her yerde değişmeksizin 60 fps sunuyor.
oyuncu60fps.jpg

Ve daha sonra oyun ayarını ''oyuncu'' dan ''kararlı'' ya yükseltiyoruz.
Ayarları aşağıda ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz:

kararl2.jpg

Ayarı ''kararlı'' ya yükseltince fps değeri 60 dan 50 lere düşüş gösteriyor ama yinede 50 fps gayet iyi bir değer. Unutmayalım ki tüm ayarlar sonda iken bile 45 fps nin altına düşmeden bu oyunun rahatlıkla üstesinden gelebiliyoruz.
kararl48fps1.jpg

Ve şimdi ise sırada Videolarımız var .Bu videoda Tüm ayarlar sonra ama sadece Kararlı yerine Oyuncu ayarını kullanıyoruz.
Sonuç= Kesintisiz 60 fps iken çok rahat bir şekilde oynayabiliyoruz.

Kameramız telefon kamerası olduğu için biraz kötü olabilir kusuruma bakmayın :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir tablo yapacak olursak Crysis 2 Full ayar daki fps değerleri şöyle :
dwadwadaw.png

Son düzenleyen: Moderatör:
HÖH... Bu kadar uğraştığına inanamıyorum... Test sonuçlarını felan bırak emeğe saygı +rep butonu olsaydı 10 tane sahte hesap açıp basardım yemin ederim... ^^

Bence biraz düşük. Benim core i5 2400 4.34 aldı Cinebench'den Pc Mark 7 sonuçları da düşük benim sisteme göre. Ya benim işlemci ekran kartının açığını kapatıp yüksek puan alıyor ya da senin fx 4100 resmen darboğaz yapıyor. Bende anlamadım şimdi :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı