Çözüldü AMD ekran kartı VRAM arttırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

goekejj

Centipat
Daha fazla  
Selam. AMD ATI HD 4300-4500 ekran kartının donanımlarına baktığımda 3GB Total VRAM gözüküyor ama ekran kartım normalde 505MB. İnternette okuduğum makalelere göre BIOS'tan yükseltilebiliyormuş bilgisi olan yardım edebilir mi acaba?

Selam. AMD ATI HD 4300-4500 ekran kartının donanımlarına baktığımda 3GB Total VRAM gözüküyor ama ekran kartım normalde 505MB. İnternette okuduğum makalelere göre BIOS'tan yükseltilebiliyormuş bilgisi olan yardım edebilir mi acaba?

Ekran kartı belleğinin BIOS üzerinden yükseltildiğini ilk defa duydum.

Dahili değilse arttıramazsın.

Çözüm
BIOS'tan VRAM arttırma onboard grafik kartlarında olur yani Intel HD, AMD Vega gibi işlemci içinde gömülü olan kartlarda. Harici ekran kartlarında ise ekran kartının bir paylaşımlı bellek miktarı vardır ve dahili VRAM'in yetersiz kaldığı noktada sistemdeki RAM'in bir kısmını otomatik olarak kullanır. Ancak sizinki gibi bir ekran kartının işlem gücü halihazırda düşük olduğu için bu bir performans katkısı sağlamaz.

Aslında harici ekran kartı RAM'den kullanmaz. Bu nedense böyle biliniyor. VRAM yetmezse sistem RAM'e yüklenip bir tür darboğaza düşebiliyor. Windows işletim sisteminde ise mevcut olan RAM'in yarısı video belleği olarak gözükür.

Yeni konular

Geri
Yukarı