AMD FX 4100 Overclock

ugurmelih

Hectopat
Daha fazla  
Dün gece forumda dolaşırken overclock postu kalbime düştü ben de peşine düştüm ekran kartımı değiştirdim. Kısa zaman önce GTX 960 2 GB aldım ama oyunlarda FPS 50 60 arası gidip geliyordu. Ultrada oynamam gereken oyunlarda FPS alamıyordum ben de overclock işlemini yapayım dedim BIOS'tan turbo kısmını disable yapıp işlemcinin çalışma frekansını 3.6 dan 4,0 çektim voltajım voltaj kısmını parmaklamadım aida64'de görünen voltaj değerim 0,913 - 1,413 volt arasında. Şimdi size sorum, ben bu işlemciyi bu değerde yakar mıyım? Üstünde kendi fanı var. Termal macunu felan sürdüm ama şüphedeyim. Bu yolun sonunda zararlı çıkar mıyım? Birde overclock işlemi başarılı olup olmadığını nasıl anlarım? Sistemin kendi koruması var mı? Mesela işlemci çok ısınırsa PC kendini kapatıcak mı gibi? Oyunlarda FPS artışını gözle görülür düzeyde epey arttı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konunun alt kısımlarında stabiliteyi nasıl test edeceğin anlatılıyor, daha üst frekans değerlerine çıkmak için ise iyi bir soğutucuya ihtiyacın olacak : FX 4100 Overclock Rehberi
Daha basit bir test de mevcut hazır elinde AIDA64 varken : AIDA64 Stability Test Rehberi

İşlemci fazla ısınırsa sistem kendini kapatır, Yukarıdaki testler ile çıkabileceği maksimum değeri görebilirsin sıcaklık anlamında. İşlemciyi yakma olayları kolay kolay gerçekleşmez, zarar görmez kolayca. Manuel olarak voltaj vermediğin için tepe sıcaklık değerinde de belirgin bir artış olmaz.

Test sonuçlarını paylaş, bir göz atarız ne durumdayız diye :)

BilgisayarKurdu gerekli linkleri vermiş zaten. Ben de şöyle bir deneyimimi anlatayım. FX 6300'ü voltaj vererek 4.4 GHZ'e çıkarabildim. Hyper Evo 212 kullanıyorum. Boşta maksimum 35 gördüm. Oyunlarda 50'yi geçmiyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı