AMD FX 8320 Isınma Sorunu

SwatOO

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.
Aşağıda belirtmiş olduğum sistemimde son 1-2 aydır nedenini çözemediğim bir ısınma var. İşlemcim ısınıyor. Boştayken veya uTorrent ya da Steam indirmeleri açıkken normalde işlemci 35-40 geçmezdi. Şimdi bir 50'ye çıkıyor sonra 60 veya 70 diyor ama çok alakasız artıp azalıyor. Fan sesi de öyle. Harici fan soğutma kullanıyorum bakır destekli. Stok fan kullanmıyorum. Termal macunu olduğu halde yeniledim ve kasayı tertemiz yaptım. Durum aynı. Sizce sorun nerededir? Virüs yok bilgisayarda.
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • AMD FX-8320 49 °C
  • Vishera 32nm Technology
  • 16,0GB Dual-Channel DDR3 @ 799MHz (10-10-10-30)
  • MSI 970 GAMING (MS-7693) (CPU 1) 47 °C
  • ASUS VS247 (1920x1080@60Hz)
  • 3072MB ATI AMD Radeon R9 200 Series (Sapphire/PCPartner) 42 °C
  • 111GB Corsair Force LS SSD (SSD) 30 °C
  • 931GB Seagate ST1000DM003-1ER162 (SATA) 32 °C
  • ASUS DRW-24D5MT
  • Scarlett 2i2 USB

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.
Aşağıda belirtmiş olduğum sistemimde son 1-2 aydır nedenini çözemediğim bir ısınma var. İşlemcim ısınıyor. Boştayken veya uTorrent ya da Steam indirmeleri açıkken normalde işlemci 35-40 geçmezdi. Şimdi bir 50'ye çıkıyor sonra 60 veya 70 diyor ama çok alakasız artıp azalıyor. Fan sesi de öyle. Harici fan soğutma kullanıyorum bakır destekli. Stok fan kullanmıyorum. Termal macunu olduğu halde yeniledim ve kasayı tertemiz yaptım. Durum aynı. Sizce sorun nerededir? Virüs yok bilgisayarda.
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • AMD FX-8320 49 °C
  • Vishera 32nm Technology
  • 16,0GB Dual-Channel DDR3 @ 799MHz (10-10-10-30)
  • MSI 970 GAMING (MS-7693) (CPU 1) 47 °C
  • ASUS VS247 (1920x1080@60Hz)
  • 3072MB ATI AMD Radeon R9 200 Series (Sapphire/PCPartner) 42 °C
  • 111GB Corsair Force LS SSD (SSD) 30 °C
  • 931GB Seagate ST1000DM003-1ER162 (SATA) 32 °C
  • ASUS DRW-24D5MT
  • Scarlett 2i2 USB
Hocam düşük bir ihtimal işlemci fanı tam oturmamış olabilir ya da Windows şiştiği için gereksiz yükleniyor olabilir. İndirme işlemi yaparken görev yöneticisinden işlemciyi neyin kullandığına bir göz atın derim.

Hocam düşük bir ihtimal işlemci fanı tam oturmamış olabilir ya da Windows şiştiği için gereksiz yükleniyor olabilir. İndirme işlemi yaparken görev yöneticisinden işlemciyi neyin kullandığına bir göz atın derim.

Normal oturduğu durumdaydı ve neredeyse 3-4 aydır sorunsuz kullanıyordum. İçini temizledim ve tekrar macunlayıp taktım. Nedense şimdi oluyor. İşlemci kullanımı %20 oluyor en fazla boştayken o da. Kasamda 5 tane 12cm'lik fan var. +2 ekran kartı ve 1 cpu fanı. Yani soğutma sorunu olduğunu düşünmüyorum. Beni tedirgin eden bazen mesela sistem boştayken chrome açınca veya utorrent veya herhangi bir uygulama açınca hemen artması, speccyde de kademe kademe artmıyor mesela 40-56-70-65-53-44 gibi alakasız artıp azalıyor. Acaba ısı ölçüm sensöründe felan mı bir sorun var ki ?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    120,8 KB · Görüntüleme: 216
Soğutucu montajını kontrol edin. Arka planda isteğiniz dışında çalışan uygulamaları kapatın.

Denetim masasına gir. Oradan güç seçeneklerine gir. Buradaki seçeneği yüksek performans olarak işaretlediysen, işlemci en yüksek frekansında çalışıyor olabilir. Bu seçeneği dengeli olarak seçmeni tavsiye ederim. Plan ayarlarını değiştir ve sonra gelişmiş güç ayarlarını değiştir, bölümünden işlemci güç yönetimi bölümünden en yüksek ve en düşük kullanım yüzdelerini kontrol etmeni tavsiye ederim. İşlemci yüksek frekansta çalışırsa sürekli, ısınır.

Soğutucu montajını kontrol edin. Arka planda isteğiniz dışında çalışan uygulamaları kapatın.
Denetim masasına gir. Oradan güç seçeneklerine gir. Buradaki seçeneği yüksek performans olarak işaretlediysen, işlemci en yüksek frekansında çalışıyor olabilir. Bu seçeneği dengeli olarak seçmeni tavsiye ederim. Plan ayarlarını değiştir ve sonra gelişmiş güç ayarlarını değiştir, bölümünden işlemci güç yönetimi bölümünden en yüksek ve en düşük kullanım yüzdelerini kontrol etmeni tavsiye ederim. İşlemci yüksek frekansta çalışırsa sürekli, ısınır.

Öncelikle cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Soğutucu montajın sorun yok ve termal macun da taze. Kasanın içi de tertemiz.

Denetim Masası'ndan ayarlara girdiğimde Yüksek Performans'ın seçili olduğunu gördüm. Şimdi düzelttim. % değerleri ise minimum için %5, maximum için %100. Şu an işlemci sıcaklığı düştü. Ekran geçişleri sırasında da sorun olmuyor. Çok teşekkür ederim. :)

Öncelikle cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Soğutucu montajın sorun yok ve termal macun da taze. Kasanın içi de tertemiz.

Denetim Masası'ndan ayarlara girdiğimde Yüksek Performans'ın seçili olduğunu gördüm. Şimdi düzelttim. % değerleri ise minimum için %5, maximum için %100. Şu an işlemci sıcaklığı düştü. Ekran geçişleri sırasında da sorun olmuyor. Çok teşekkür ederim. :)
Benimde buna benzer problemim var o ayar yerini resim çekebilirmisiniz?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı