AMD FX 8350 ısınma sorunu

bugra116

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı: MSI GTX 970 4GB GDDR5
İşlemci: AMDFX 8350 4.0GHZ 8çekirdek
Kasa: Zalman ms800plus
Fan: Zalman ms800plus stok fanları.
İşlemci soğutucu: Cooler master tpc 612
RAM: 1600MHZ crucial ballistix cl8 8GB(2X4) bellek
PSU: Zalman 700w
AISUITE programıyla hem CPU fanı hemde chassis fanı(kasa fan) turbo yaptım 1600 RPM civarlarında dolaşıyorlar. Bütün çekirdekler 24C' ama CPU genel olarak 40C'(turbo ayarlardan sonra)GTA 5'i 15 dk açık tuttum.(oynamadım sadece açık durdu oyun içi)Hemen 65 dereceyi aştı ve AISUITE uyarı verdi 65 dereceyi aştığı için. 4.5GHZ'e overclock yapıcaktım burada bi abi var çok bilgili görünüyor onun rehberinden yararlanarak. BilgisayarKurdu ama GTA 5 15dk açıkken 65 dereceyi görüyorsa o.c yaptıktan sonra işlemciyi elime verirler yani öyle görünüyor. Sıcaklık değeri dışında BİOS güncellemesi yaptım ve son sürüm şuan. +olarak Bilgisayarkurdunun rehberinide anladım. Şu çarpma olayını voltaj değerlerini testleri falan. Ama bu sıcaklık sorununu nasıl çözebilirim ?
@BilgisayarKurdu

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence değerler normal gibi. H80i sıvı soğutucu kullanıyorum 4.6 GHZ'ye overclocklu, sistem boşta iken 50 derece, GTA 5 oynarken 80 dereceyi buluyor. Fanlar minimum devirde dönüyor. Maksimumda 70 derece.
Özellikle CPU sıcaklığı bende yazın artmaya başladı. Kışın 4.9GHZ'de yükte 72 dereceyi geçmezken şimdi 4.9GHZ de boşta sıcaklığı 60 derece. Ayrıca 65 derece oyun oynama açısından kritik bir sınır değil. Yani düşünün sıvı soğutmayla 4.6 GHZ ile GTA 5 oynarken 80 derece oluyorsa, sizin aldığınız sıcaklık gayet normal. İşlemciyi 4.0'a downclock edince de boşta 40derece yükte 70 derece oluyor sıcaklık.(fanlar sessiz modda iken)

Yine de bilindik birkaç şey var:

Termal macun eski ise yenileyin.
İşlemci soğutucusunun fanını kasanın arkasına üfleyecek şekilde konumlandırın.
Bilgisayarı kapalı yere koymayın. ( çekmece vs.)

Son düzenleyen: Moderatör:
@bugra116 Dostum kusura bakma etiketleme sistemindeki bir sıkıntıdan dolayı bildirimler gelemeyebiliyor bizlere, şans eseri gördüm konunu.

Öncelikle TPC612 gibi yeterli bir soğutucu varken o işlemcinin stok frekans değerlerinde 65-70 dereceye çıkması normal değil, bunun farkındasın.
Bu halde hız aşırtma yapmaya kalksan işlemciyi eline verecekleri de doğru, bilinçli olmana sevindim :)

Senden isteyeceğim 1-2 şey var. Öyle devam edelim.

• İşlemcinin termal macunu en son ne zaman değiştirildi? Montaj işleminin düzgünce ve bilinçli bir kişi tarafından yapıldığından emin misin?
  • Kasa için hava sirkülasyonu ne derece iyi? İşlemci fanı olması gerektiği konumda mı? Lütfen bir resim at bana. Kasa içerisinden resim istiyorum.

Bilgisayari yeni topladim yani termal macun oldugunu zannetmiyorum :) egzoz fan takili ama kasaya dogru ufluyor. Kasa montajinida vatan bilgiayarda taktilar. Format attim ve degerler 31 derece falan. O.C denedim voltaja 1.41 2. Olarak verdigimiz voltaja da 1.30 verdim ve 4.4 ghz yaptim. Mavi ekran verdi. Deneme yanilma yoluyla yapilan birsey ama senin yardiminla halledecegim insallah :) kasanin resminide aksam eve gidince atacagim.ilgin için tesekkurler :) @BilgisayarKurdu

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı