AMD FX8300 Hızaşırtma

Yakup Ayüperken

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Bayan Kuaförü
Öncelikle merhabalar sistemimi 2015 gibi bir dönemde topladım ve günümüz oyunlarına yetişemiyorum. Doların tavan yapmasından dolayı yeni bir sistem alacak gücümde yok 😕.

Şu overclock işini biraz araştırdım ve ekran kartımı biraz aşırtmayı başarabildim fakat sıra işlemciye geldiğinde işlerin o kadar da kolay olmadığının farkına vardım nereye baktıysam benim sistemime yardımcı olacak bir hızaşırtma rehberi benzeri bir şey bulamadım bulduklarımda çok karmaşık bir dil ile anlatılmış ve benim bilgim o terimleri anlamaya yetmiyor bile maalesef.

Anlıycağımız hızaşırtma konusunda bilgi sahibi olanların desteklerini bekliyorum.

• anakartım: Gigabyte 990fxa UD5 revive 1.1.
  • grafik kartım: Sapphire R7 250X Vapor-X.
  • işlemcim: AMD FX8300.
  • diskim: Samsung'un eski bir 500GB HDD'si(henüz SSD alamadım. )
  • RAM'ler: Hi-Level 4 GB 1600MHz 3X (4. yandığı için çıkardım)
  • soğutma: Cooler Master Hyper 212Evo.
  • kasa: Cooler Master Masterbox Lite 5.
  • PSU: Cooler Master thunder 600W.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci tarafında bir yetersizlik olacağını sanmam kullanmış olduğunuz sistemde; tabi işlemci kaynağını kullanan teknolojiler ile kodlanmış oyunlar bu tespitin dışında kalıyor haliyle.

Kullandığınız GPU'nun yetersizliğinden kaynaklı tatminsizlik yaşıyorsunuz. Ve elde edebileceğiniz performans kısıtlı. Günümüz oyunlarına bu GPU ile zaten karşı koyamazsın; ben de buna yakın performansta bir sisteme sahibim, hız aşırtma ile elde edebileceklerin sınırlı.

İşlemciden ziyade GPU tarafında eksiğin var anlayacağın o ki.

İşlemci tarafında bir yetersizlik olacağını sanmam kullanmış olduğunuz sistemde; tabi işlemci kaynağını kullanan teknolojiler ile kodlanmış oyunlar bu tespitin dışında kalıyor haliyle.

Kullandığınız GPU'nun yetersizliğinden kaynaklı tatminsizlik yaşıyorsunuz. Ve elde edebileceğiniz performans kısıtlı. Günümüz oyunlarına bu GPU ile zaten karşı koyamazsın; ben de buna yakın performansta bir sisteme sahibim, hız aşırtma ile elde edebileceklerin sınırlı.

İşlemciden ziyade GPU tarafında eksiğin var anlayacağın o ki.
Kısacası yapma diyor gereksiz.😅

İlgi ve alakanız için hepinze tek tek teşekkür ederim. Yeni bir ekran kartı almayı düşünmüyor değilim. Fakat hangi ekran kartını alacağım hakkında çok kararsız ve bilgisizim,sizce hangi ekran kartını almalıyım anakart ve işlemcimle uyumlu olup olmuycağı konusunda heryerde farklı şeyler okudum.

Hız aşırtma için rehber konu var, onu da paylaşalım. Yine de işlemciden ziyade GPU tarafında yetersizlik olduğu için oyunlarda aldığın FPS değerine pek bir etki etmeyecektir.

İlgi ve alakanız için hepinize tek tek teşekkür ederim. Yeni bir ekran kartı almayı düşünmüyor değilim. Fakat hangi ekran kartını alacağım hakkında çok kararsız ve bilgisizim,sizce hangi ekran kartını almalıyım anakart ve işlemcim ile uyumlu olup olmayacağı konusunda her yerde farklı şeyler okudum.
GPU'lar günümüzde PCI-E 16X slotu kullanırlar ve evrensel bir porttur. Güç beslemesinin yeterliliği ve takılacak sistemin bu performansı besleyebilecek düzeyde olup olmaması önem arz etmekte.

FX8300 işlemcinin besleyebileceği, darboğaz yaratmayacağı bir GPU tercih etmen gerekiyor. Üst segment bir GPU aldığında tam verimli şekilde çalıştıramayabilirsin bu bağlamda. Veya güç kaynağının gerek voltaj gerekse fiziksel kablo bağlantıları ile GPU'yı besleyebilecek bir model olması da gerekiyor.

Bütçen olunca en doğru tercih konusunda yardımcı oluruz, sen de okuduğun makale ve konular ile bu konu hakkında bilgi sahibi olursun biraz daha.

Yine de sana tavsiyem para biriktirip tek seferde DDR4 bir sisteme ve iyi bir GPU'ya geçmen. Yani kasa hariç neredeyse tüm parçaları değiştirmeni tavsiye ederim; tek tek yükseltmeye kalksan çıtayı fazla yükseltemeyeceksin darboğaz olur mu düşüncesi yüzünden.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı