AMD İşlemcide Soğutucuyu Yanlış Söküp İşlemcinin Pinleri Yamultma

Hybrid Theory

Megapat
Makaleler
5
Yer
İzmir
Herkese iyi sosyaller. 9 gün önce RAM'lerimden birisini değiştirmek istedim. İşlemci soğutucusunun fanları, RAM'lerin üstüne kadar uzandığı için soğutucuyu söküp değiştirmem gerekti ve soğutucuyu sökmemle beraber işlemci de üzerinde geldi. Üsütüne üstlük işlemciyi soğutucudan ayırmaya çalışırken kuvvet uyguladım ve işlemci, soğutucudan bir anda fırlayıp yere uçtu. Maalesef 6-7 pini yamuldu. O sırada ufak bir panik yaptım ama hemen sakinleşip pinleri düzeltmeye çalıştım. Başta düzelttiğimi sanıp sokete yerleştirdim ama bir tarafın daha yüksekte kaldığını görünce soketten alıp tekrardan düzelttim ve pinlerin düzlüğünden emin olduğumda tekrardan sokete taktım. İşlemci soketteyken elimle ufak bir oynadım, sağa sola kaydırmaya falan çalıştım ve soketindeyken net bir şekilde oynamadığından emin olunca soğutucuyu takıp kullanmaya devam ettim.

Normalde benim bir O.C. profilim vardı; AMD Phenom II X4 945 işlemcimi ASUS M4A78LT-M LE anakartımda 1.3V vererek 3.6 GHz'de kullanıyorum, Dark Freezer X94BL soğutucu ile Prime95'in stres testinde en fazla 52°C'yi gördüm. Buna rağmen tam anlamıyla olmasa da stabil bir değerde ama ara sıra bilgisayar siyah ekran verip kendini resetliyor. Pinlerin yamulmasının öncesinde de böyle bir problem oluyordu ama 3.8 GHz'in ve 1.4V'ın üstünde sıklıkla oluyordu. Yine de son yaptığım profil çok daha stabil. Problemin kaynağının, işlemci pinlerinin yamulmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü işlemci pinlerini düzeltirken tırnağım ile ufak bir kuvvet uygulayarak düzeltmem gerekti. Maalesef herhangi bir aparatım veya aparat olarak kullanabileceğim bir şey yoktu. Düşünceleriniz nelerdir? Eğer içimi rahatlatacak bir cevap alabilirsem, hız aşırtma için de ayrı bir konu açmayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi sosyaller. 9 gün önce RAM'lerimden birisini değiştirmek istedim. İşlemci soğutucusunun fanları, RAM'lerin üstüne kadar uzandığı için soğutucuyu söküp değiştirmem gerekti ve soğutucuyu sökmemle beraber işlemci de üzerinde geldi. Üsütüne üstlük işlemciyi soğutucudan ayırmaya çalışırken kuvvet uyguladım ve işlemci, soğutucudan bir anda fırlayıp yere uçtu. Maalesef 6-7 pini yamuldu. O sırada ufak bir panik yaptım ama hemen sakinleşip pinleri düzeltmeye çalıştım. Başta düzelttiğimi sanıp sokete yerleştirdim ama bir tarafın daha yüksekte kaldığını görünce soketten alıp tekrardan düzelttim ve pinlerin düzlüğünden emin olduğumda tekrardan sokete taktım. İşlemci soketteyken elimle ufak bir oynadım, sağa sola kaydırmaya falan çalıştım ve soketindeyken net bir şekilde oynamadığından emin olunca soğutucuyu takıp kullanmaya devam ettim.

Normalde benim bir O.C. Profilim vardı; AMD Phenom II X4 945 işlemcimi ASUS M4A78LT-M le anakartımda 1.3v vererek 3.6 GHz'de kullanıyorum, Dark Freezer X94bl soğutucu ile Prime95'in stres testinde en fazla 52°C'yi gördüm. Buna rağmen tam anlamıyla olmasa da stabil bir değerde ama ara sıra bilgisayar siyah ekran verip kendini resetliyor. Pinlerin yamulmasının öncesinde de böyle bir problem oluyordu ama 3.8 GHz'in ve 1.4V'ın üstünde sıklıkla oluyordu. Yine de son yaptığım profil çok daha stabil. Problemin kaynağının, işlemci pinlerinin yamulmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü işlemci pinlerini düzeltirken tırnağım ile ufak bir kuvvet uygulayarak düzeltmem gerekti. Maalesef herhangi bir aparatım veya aparat olarak kullanabileceğim bir şey yoktu. Düşünceleriniz nelerdir? Eğer içimi rahatlatacak bir cevap alabilirsem, hız aşırtma için de ayrı bir konu açmayı düşünüyorum.

AMD soket tipi Intel gibi olsa keşke kapaklı olsa da soğutucu çıkartırken işlemcide gelmese :(

Benim işlemci pinleri çok yamuldu hepsini de düzelttim kart yardımıya kopmadığı sürece o kopan da önemli bir pin olmadığı sürece pinlerden kaynaklı hiçbir sıkıntı yaşamassın.

Bence işlemci pinlerinden kaynaklanan bir sorun olmamalı. Yeni ram taktığınızı söylediniz. Ramlerle alakalı bir durum olabilir mi? Zamanlamalar vs. OC hakkında bir fikrim yok ancak nedense işlemci ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Benim işlemci pinleri çok yamuldu hepsini de düzelttim kart yardımıya kopmadığı sürece o kopan da önemli bir pin olmadığı sürece pinlerden kaynaklı hiçbir sıkıntı yaşamassın. Bende de x4 955 vardı onun yamulan pinleri 3-4 kere düzelttim bir sıkıntı yaşamamıştım zamanında.

Cevaplarınız için teşekkürler. O zaman siyah ekrana düşmesinin nedeni yaptığım hız aşırtmadan kaynaklı olabilir. Yakın zamanda onun için de bir konu açacağım.
Bence işlemci pinlerinden kaynaklanan bir sorun olmamalı. Yeni ram taktığınızı söylediniz. Ramlerle alakalı bir durum olabilir mi? Zamanlamalar vs. OC hakkında bir fikrim yok ancak nedense işlemci ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.
Yok, önceki RAM'de de durum aynıydı.

Yeni konular

Geri
Yukarı