AMD işlemcilerde BIOS güncelleme zorunluluğu

SametTezdoğan

Decapat
Yer
İzmir / Karşıyaka
Daha fazla  
Arkadaşlar selam merak ettiğim bir konu var ben yakın zamanda i3 10105F işlemcisinden AMD Ryzen 5600'e geçmeyi düşünüyorum tabii ki yeni bir anakart da alacağım ve hepsini sıfır alacağım ama aklıma takılan bir şey var sizlerin bilgisine ihtiyacım var. Sıfırdan anakart ve işlemci aldıktan sonra sisteme bunları kurduktan sonra görüntü alabilir miyim? Bildiğim kadarıyla bazen görüntü gelmiyor ve zorunlu BIOS güncellemesi istiyor bu durum ile karşılaşır mıyım?

Zorunlu BIOS güncellemesi, AM4 sokete sahip olan B450 modelleri, ve BIOS sürümü çok eski olan anakartlar için geçerli.

Kısmen satın aldığınız yerle alakalı bir durum.

Ama merak etmeyin çoğu satıcı BIOS güncel bir şekilde gönderiyor.

Eğer satıcı size güncel bir şekilde gönderirse, tak çalıştır yapabilirsiniz, ama güncel değil ve görüntü gelmiyorsa,

Anakartınız flashbios özelliği ile güncelleyerek, tekrardan görüntü alabilirsiniz.

Bu arada alacağanız anakart modeli nedir?

Hocam aslında bu bir sorun değil, sadece işlemcinizle anakart arasındaki bağlantıyı kurup, işlemciyi görmesini sağlıyorsunuz, basit bir işlem çok zor değil.

Dediğim gibi satıcıların çoğu artık güncel gönderiyor.

B550 model veya B450 alırsanız yetecektir.

Bütçe söylerseniz tam olarak size uygun olanı önerebilirim.

Hocam MSI istemiştiniz ama maalesef bütçenizi biraz aşıyor.

Bütçenize uygun var, fakat yorumlara baktığım zaman BIOS güncellemesi yapmanız gerektiğini söyleyen satıcılar var.

O yüzden bence hiç uğraşmayın ASUS'u tercih edin.

Değerlendirmelerde BIOS'un fabrika çıkışlı olup, güncellemeden tak çalıştır olduğunu söyleyen kullanıcılar var.

Eğer derseniz ben uğraşırım yine de MSI'dan vazgeçmem.

O zaman size şunu öneriyim:

Hocam o işlemci B450 için Update istemiyor diye hatırlıyorum. Bende de R5 5500 var ve A320M anakart ile kullanıyorum. Benim anakartım için Update istemişti ama b serisi anakartta BIOS Update istemiyor diye hatırlıyorum.

Rica ederim.

Evet uyumlu olur, bir sorun yaşamazsınız, yaşarsanız tekrardan yazın yardımcı olalım, iyi günler.

Not: Bende 1660 Ti, R5 5600, B550 anakart var uyumlu.

Hocam peki oyunlarda ya da Windows üzerinde takılma donma yaşamıyorsun değil mi günümüz için iyi bir sistem olarak geçer mi?

Şunu da sormak istiyorum i3-10105Fden Ryzen 5500e geçmek mantıklı bir karar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı