AMD işlemcilerin güç tüketim farkı

Valine

Hectopat
Sora sora, ogrene ogrene kendi bilgisayarimi kendime gore toplamak istiyorum. Tavsiye istemistim ama vazgecmis bulunmaktayim..

Oyun bilgisayari toplayacagimdan ve fiyat/performanstan dolayi amd dusunuyorum fakat dusuncelerinize acigim..

1) AMD işlemcide 4.4 ghz olan 220w iken 4.3ghz olani 125w harcıyor anladigim kadariyla ve aralarinda fiyat olarak az bir fark var. Bu aradaki watt farki gunluk 3saat kullanimda nasil bir fark yaratir ? (Belkide watt olayini cok yanlis anlamista olabilirim)

2) Oyun oynanırken işlemcinin mb'sinin 8 veya 16 olmasi nasil bir fark yaratir ?

1) İşlemcinin güçlü olmasında ana etken frekans değeri değildir, mimari daha önemli. AMD'nin 220 Wattlık işlemcileri FX 9590 ve FX 9370 işlemcileridir, bu işlemcilerden kesinlikle uzak dur. O iki işlemciyi de tam performansta çalıştıracak anakart Türkiye'de yok. Elektrik faturasına da pek bir etkisi olmaz.
2) MB değeri diyerek önbellekten bahsediyorsanız. Şöyle söyleyeyim, önbellek ne kadar fazlaysa o kadar iyi. Yalnız şöyle bir durum da var, önbellek miktarı fazla olan her işlemci, önbellek miktarı daha az olan işlemcilerden performanslı değil. Mesela İntel İ5 işlemciler 6 MB önbelleğe sahip olmasına rağmen AMD'nin 15 MB önbelleğe sahip işlemcilerinden daha performanslıdır. Bu önbellek konusunda da yine mimari devreye giriyor, mimari olarak iyi olan işlemciler performans konusunda da başarılı. İntel'in AMD'ye göre daha az önbellek miktarına sahip olması seni yanıltmasın, İntel'in önbellekleri akıllı önbellek özelliğine sahip olduğundan ve mimarisi daha güçlü olmasından dolayı AMD işlemcilere göre daha performanslı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı