AMD kartların Ray Tracing performansı

skull_crusher

Kilopat
Daha fazla  
Bildiğiniz üzere AMD en üst seviyelerde NVIDIA'ya denk kartlar çıkarmayı başarıyor. 6600, 6700, 6800 serisi vb. Ama işin içine Ray Tracing girdi mi AMD çuvallıyor. Mesela 6600 NVIDIA tarafında 3060'dan önde olmasına rağmen RT açıldığı zaman 3060 her zaman 2 gömlek üstün hale geliyor. Sizce AMD ileriki driver güncellemeleriyle NVIDIA'ya yaklaşabilir mi bu konuda yoksa bir donanım eksikliği mi var?

AMD Ray Tracing işine geç girdi NVIDIA 2000 serisinde RTX teknolojisini duyurduğunda AMD bu teknoloji çok önemli değil diye önemsemedi ama DX12 altyapısı ile DXR(RTx) standart hale gelmesi ve konsol tarafının da bunu destekleyeceğini belirtmesinden sonra AMD bu işe atıldı ama iş işten geçti artık en büyük rakibi teknolojiyi daha da ilerletti. O yüzden bu fark oluşuyor yarın bir gün düzelir mi bu NVIDIA'ya bağlı AMD illaki bu performansın aynısı verecektir ama NVIDIA o zaman bir üstünü çoktan çıkartmış olur.

İlerleyen zamanda AMD teknolojisini geliştirip NVIDIA'nın şu anki durumunu yakalayabilir ama NVIDIA işi bir adım ileri götürür.
Örneğin DLSS sonrası görüntüyü düzeltmek için yeni bir teknoloji geliştiriyor.
Ray Tracing o kadar önemli mi açıkçası bilmiyorum, Ray Tracing destekli oyunlar şimdilik ilgimi çekmiyor, hem NVIDIA hem AMD düşük FPS yüzünden bu konuda oldukça sorunlu. Birkaç yıl sonra işler düzeldiğinde, Ray Tracing o kadar da FPS düşüşüne sebep olmadığında bakılır diye düşünüyorum. Şimdilik pek de önemli değil benim için.

Aslında şu durum AMD'nin GPU pazarında neden bu halde olduğunu gösteriyor. Her zaman en yenilikçi teknolojiler, inovasyonlar Nvidia'dan geliyor AMD öyle bakıyor kendi GPU'larına ya getirmiyor ya da geç getiriyor bir kerede AMD'den böyle bir atak görelim.

AMD Gpu pazarında bu kafayla gittiği sürece hiçbir şekilde tercih etmeyeceğim firma olacak.

Aslında şu durum AMD'nin GPU pazarında neden bu halde olduğunu gösteriyor. Her zaman en yenilikçi teknolojiler, inovasyonlar NVIDIA'dan geliyor AMD öyle bakıyor kendi GPU'larına ya getirmiyor ya da geç getiriyor bir kerede AMD'den böyle bir atak görelim.

AMD GPU pazarında bu kafayla gittiği sürece hiçbir şekilde tercih etmeyeceğim firma olacak.

Katılıyorum buna NVIDIA DLSS teknolojisi getirmese benzer bir özelliği getirmezdi kesinlikle AMD.

Geri
Yukarı