AMD Ryzen 5 1400 overclock

Pemain

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhabalar. AMD Ryzen 5 1400 işlemcim var daha önce hiç overclock yapmadım fakat son aylarda yaşadığım performans düşüklüğünden dolayı yapmak istiyorum. Gigabyte Aorus AX-370 Gaming 5 anakartım, Gigabyte Windforce 1060 6 GB ekran kartım var. Bunu yaptıktan sonra işlemcinin veya herhangi bir parçanın ömrü kısar mı veya zarar gelir mi? Ayrıca işlemcide stok fan kullanıyorum. Overclock bildiğim kadarıyla BIOS menüden yapılıyor fakat daha farklı, kolay bir yolu varsa yazarsanız güzel olur.
Son olarak oyunlarda FPS farkı hissedilecek şekilde yaşanır mı ona göre riske atmak istemiyorum dediğim gibi daha önce buna dair hiçbir şey yapmadım.

Herkese merhabalar. AMD Ryzen 5 1400 işlemcim var daha önce hiç overclock yapmadım fakat son aylarda yaşadığım performans düşüklüğünden dolayı yapmak istiyorum. Gigabyte Aorus AX-370 Gaming 5 anakartım, Gigabyte Windforce 1060 6 GB ekran kartım var. Bunu yaptıktan sonra işlemcinin veya herhangi bir parçanın ömrü kısar mı veya zarar gelir mi? Ayrıca işlemcide stok fan kullanıyorum. Overclock bildiğim kadarıyla BIOS menüden yapılıyor fakat daha farklı, kolay bir yolu varsa yazarsanız güzel olur.
Son olarak oyunlarda FPS farkı hissedilecek şekilde yaşanır mı ona göre riske atmak istemiyorum dediğim gibi daha önce buna dair hiçbir şey yapmadım.

Çok bir FPS farkı yaratıcağını düşünmüyorum ama YouTube'dan daha detaylı videolara bakabilirsin overclockla alakalı, ayrıca parçanın ömrü kısalmaz.

OC yaparsanız işlemciye zarar gelmez, sadece OC'ı fazla kaçırdığınız zaman işlemci ve anakart normal değerlerinden daha fazla ısınabilir. Yeni nesil DDR4 anakartım yok bişey diyemicem fakat, yeni nesil anakartlarda oto OC işlemi olur yani sizin bişeyi ellemenize gerek kalmadan oto OC kısmından OC yapabiliyorsunuz. B370 ve B350 veya B450 anakartı olanlar bilir. Tabiiki otomatik OC işlemi her zaman başarılı olacak diye bişey yok el atmanız gerekebilir. Otomatik OC dediğim şey kafanızı karıştırmasın otomatik OC yapıyor demek değil. Bios'dan örneğin 3.2 yaza kısma gelip 3.6 yapabilirsin veya 3.4 ona göre anakart otomatik hazırlıyor anakartı.

OC yaparsanız işlemciye zarar gelmez, sadece OC'ı fazla kaçırdığınız zaman işlemci ve anakart normal değerlerinden daha fazla ısınabilir. Yeni nesil DDR4 anakartım yok bir şey diyemeceğim fakat, yeni nesil anakartlarda oto OC işlemi olur yani sizin bir şeyi ellemenize gerek kalmadan oto OC kısmından OC yapabiliyorsunuz. B370 ve B350 veya B450 anakartı olanlar bilir. Tabii ki otomatik OC işlemi her zaman başarılı olacak diye bir şey yok el atmanız gerekebilir.

Otomatik OC nasıl yapılır peki BIOS menüde böyle bir seçenek mi var güç arttırma vs gibi

Otomatik OC nasıl yapılır peki BIOS menüde böyle bir seçenek mi var güç arttırma vs gibi
DDR4 anakartlar çok basit OC yapılıyor diye biliyorum. Dediğim gibi DDR4 sistem Kullanmadım ama, şu video işine yarayabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, main kısmından işlemcinizin ismi yazacak. Orada R5 1400 3.1 GHz yazar ona gelip 3.4'ü seçin. Windows başlamaz ise voltaj'ı yavaş yavaş arttırmanız gerek ama pek arttırmanızı önermem 3.1'den 3.4'e çıksanız voltaj yetersizliği olacağını sanmam. Örneğin işlemciniz sanırım base clock hızı 3.1, bunu siz 3.4 GHz'e veya zorlarsanız 3.6'ya çıkartabilirsiniz.

Geri
Yukarı