AMD Ryzen 5 2400G APU İncelemesi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036

AMD’nin ikinci nesil Ryzen ailesine ait Ryzen 5 2400G APU’sunu inceliyoruz. AMD’nin ikinci nesil Ryzen ailesine ait yeni işlemcisi Ryzen 5 2400G, Ryzen 5 1400’ün yerini alıyor. Önceki işlemcilerden farklı olarak bu işlemci içerisinde Vega grafik işlemci çekirdeği de yer alıyor. AMD bu bağlamda bu işlemcilere APU (Accelerated Processing Unit) adını veriyor. 2400G, şu an […]

AMD Ryzen 5 2400G APU İncelemesi Technopat

Daha fazlası...

Olumsuz anlamda, o kadar insanları bekletmişken, insanların beklentilerini şişirirken adam akıllı bir şey koymalarını beklerdim yada en azından OC'lu hali Stock hali gibi olsaydı. 720P olmadığı sürece oyun oynamak pek mantıklı değil, canavar gibi R5 1400 alacağım ama içinden çöp GPU çıkacak. İçinde en azından RX 460 olsaydı mini PC kuracaktım ama şu anda bu işlemcileri almam.

AMD insanları bekletmeyi seviyor nedense son 2-3 yıldır ve de GPU pazarında da Nvidia'nın gerisinde kalmasının nedeni budur. Kullanıcıları ümitlendirip 2-3 yıldır bir halt yapmadı, gidiyor Vega kartları o kadar geç tanıtıyor ki sonra çıkıp bu kartları Nvidia rakiplerinden daha pahalı yapıyor, hade daha pahalıya satarsın insan bir karşısındaki rakibe göre performans olarak epey bir fark ortaya lazım ki o fiyattan satsın kartları ama AMD bunu yapmadı Vega kartlarda. APU konusunda bu noktada da rakibine göre rakipsiz olduğu için bir anda APU içindeki GPU'yu ciddi derecede artırmaz, ilerde çıkacak APU performansı da bana göre RX 560 ve 1050 Ti performansında en fazla olur. Bu çıkardığı yeni APU'ları da uygun fiyata satışa çıkarırsa yine alınır.

Itopya'dan DRAX-APU2400G sistem almıştım. O sistem baya indirimliydi o yüzden aldım. Ucuz olduğu için yani. İlk defa toplama masaüstü sistem kullanıyorum. AMD Ryzen 5 2400G işlemci var ancak anakart MSI A320M-A Pro ve bu anakarta AMD Ryzen 5 3400G işlemci yakışırdı bence. Hem daha hızlı olurdu. :) Zen ile Zen+ mimarisi arasında önemli performans farkları var. AMD Ryzen 5 2400G, birinci nesil AMD Ryzen işlemcinin içerisinde ek olarak dahili grafik yongası eklenip, frekanslarının yükseltildiği bir versiyon gibi aslında.

Geri
Yukarı