AMD Ryzen 5 3600 İşlemci için Anakart tavsiyesi

Ryzenler çıktıktan sonra düşüş durmadı devam etti, FX zamanındakini de geçti düşüş.

Abi yazmayacağım demiştim ama inanılmaz. İlk seri Ryzen işlemciler çıktığında sıkıntı çektiklerini zaten belirttim. Gerçekten okumuyor musun yoksa bilerek mi yapıyorsun?

2017-2018 aralığındaki düşüşü görüyoruz. Bunu zaten ilk mesajımda belirttim. Çünkü ilk seri Zen işlemciler 2017-2018 aralığında çıktılar. İlk başta sıfır mimarinin heyecanı ile yükselmiş ama beklenen etkiyi yaratamamış uzun vadede.

2018-2019 aralığına bak. Artışı görüyorsun değil mi? Bana değil oraya bak...

2019 yılındaki sıçramayı da görmüşsündür artık. Tek tek fotoğraf atmama gerek var mı?

2011-2012 aralığını gördün. FX ile idare etmiş. Sonradan düşüşe geçmiş 2013 ile. Neden? Belirttim zaten. Daha da yazmıyorum yahu yeter.

Ben kimseyi ölümüne savunmam abi. Bak grafik orada, her şey anlatıyor zaten. Benim savunduğum tek şey rekabet. Senin benim gibi insanların daha ucuza daha kaliteli ürünler alabilmesi.

Abi yazmayacağım demiştim ama inanılmaz. İlk seri Ryzen işlemciler çıktığında sıkıntı çektiklerini zaten belirttim. Gerçekten okumuyor musun yoksa bilerek mi yapıyorsun?

2017-2018 aralığındaki düşüşü görüyoruz. Bunu zaten ilk mesajımda belirttim. Çünkü ilk seri Zen işlemciler 2017-2018 aralığında çıktılar. İlk başta sıfır mimarinin heyecanı ile yükselmiş ama beklenen etkiyi yaratamamış uzun vadede.

2018-2019 aralığına bak. Artışı görüyorsun değil mi? Bana değil oraya bak...

2019 yılındaki sıçramayı da görmüşsündür artık. Tek tek fotoğraf atmama gerek var mı?

2011-2012 aralığını gördün. FX ile idare etmiş. Sonradan düşüşe geçmiş 2013 ile. Neden? Belirttim zaten. Daha da yazmıyorum yahu yeter.
Dostum bak burada 2019 yok , 2018’de bitiyor .Ufak bir artış olsa da grafiğin sonuna bakarsan düşüş tekrar başlıyor.

Başlarda sorun işe başlayıp sonradan düzeltme mantığı saçma bir mantık. Sonradan düzelir umuduyla bir ürün alınmaz.
Ayrıca 1 ve 2. Nesil Ryzenlerin belli başlı sorunları hala devam ediyor. Oyunlardaki takılmalar gibi.
Ekran kartı pazarında mesela hala wattman hatasının çözümü yok.
AMD’nin yeni kartlarında da var bu sorun.
Düşüş 2006’da başlıyor FX serisi çıkış tarihi 2011.
Ryzen serisindeki düşüsün tek farkı işlemciler ilk çıktığındaki kısa süreli artış.
O da reklam işte, senin gibi insanların, YouTuberların falan AMD’yi şişirmesi ile olan bir yapay artış.
Sonradan tekrar düşmeye devam ediyor.
Son 2 yılda neredeyse yarı yarıya düştü diyorum sana hala FX diyorsun, nasıl anlatayım bilemiyorum.

Bu da ekran kartlarındaki durumu.

Son düzenleme:
Dostum bak burada 2019 yok , 2018’de bitiyor .Ufak bir artış olsa da grafiğin sonuna bakarsan düşüş tekrar başlıyor.

Başlarda sorun işe başlayıp sonradan düzeltme mantığı saçma bir mantık. Sonradan düzelir umuduyla bir ürün alınmaz.
Ayrıca 1 ve 2. Nesil Ryzenlerin belli başlı sorunları hala devam ediyor. Oyunlardaki takılmalar gibi.
Ekran kartı pazarında mesela hala wattman hatasının çözümü yok.
AMD’nin yeni kartlarında da var bu sorun.
Düşüş 2006’da başlıyor FX serisi çıkış tarihi 2011.
Ryzen serisindeki düşüsün tek farkı işlemciler ilk çıktığındaki kısa süreli artış.
O da reklam işte, senin gibi insanların, YouTuberların falan AMD’yi şişirmesi ile olan bir yapay artış.
Sonradan tekrar düşmeye devam ediyor.
Son 2 yılda neredeyse yarı yarıya düştü diyorum sana hala FX diyorsun, nasıl anlatayım bilemiyorum.

Konuyla alakasız o kadar çok şey yazıyorsun ki yetişmek mümkün değil. CPU konuşuyoruz, GPU marketi linki atıyorsun. Wattman falan diyorsun. Market konuşuyoruz, sorunlar devam ediyor falan diyorsun. Düşüş 2006'da başlıyor diyorsun, halbuki sana yarım saattir FX serisinin market başarısızlığını, Zen'in çok daha iyi işler çıkardığını Bilal'e anlatır gibi tek tek anlatıyorum ve anlamıyorsun. 2019 yılı yok diyorsun, Q1 verisi 15 Temmuz'a kadar orada gözünün içinde sana bakıyor artmış bir şekilde. 3700X çıktığından beri satış rakamları, 9700K satışlarını geçmiş. Okuma yazman varsa attığım makaleyi sonuna kadar oku.

Sonra "benim" gibi insanlar AMD'yi şişirmiş oluyorlar. Pardon üstadım, bir daha olmaz.

Bundan sonra daha da cevap yazmıyorum. Tartıştığı konuya alakasız 6500 tane konu ekleyen birisiyle tartışılmaz.

Konuyla alakasız o kadar çok şey yazıyorsun ki yetişmek mümkün değil. CPU konuşuyoruz, GPU marketi linki atıyorsun. Wattman falan diyorsun. Market konuşuyoruz, sorunlar devam ediyor falan diyorsun. Düşüş 2006'da başlıyor diyorsun, halbuki sana yarım saattir FX serisinin market başarısızlığını, Zen'in çok daha iyi işler çıkardığını Bilal'e anlatır gibi tek tek anlatıyorum ve anlamıyorsun. 2019 yılı yok diyorsun, Q1 verisi 15 Temmuz'a kadar orada gözünün içinde sana bakıyor artmış bir şekilde. 3700X çıktığından beri satış rakamları, 9700K satışlarını geçmiş. Okuma yazman varsa attığım makaleyi sonuna kadar oku.

Sonra "benim" gibi insanlar AMD'yi şişirmiş oluyorlar. Pardon üstadım, bir daha olmaz.

Bundan sonra daha da cevap yazmıyorum. Daha tartıştığı konuya alakasız 6500 tane konu ekleyen birisiyle tartışılmaz.
Sorunları ekran kartında ve işlemcilerinde de var dedim.
Ben de rekabeti savunuyorum, AMD bu sorunları çözerse AMD'ye geçerim seve seve.

Yukarıda yanlışlıkla GPU linki atmışım.

Kardeşim hala FX diyorsun FX 2011-2015 arasında kullanılan bir seri. Grafikte düşüş orada mı başlıyor, orada mı bitiyor. Yemin ederim kafayı yiyeceğim.
Grafik okumayı öğrenmeni tavsiye ederim. Benim hayatımın 10 yılı grafik okumakla geçti, ekonomi okuduğum için.

Tamam hepsini geçtim son 2 yılda pazar payı %30'lardan %18'e indi diyorum onu da FX serisine bağlıyorsun.
İlk nesil Ryzenler sorunluydu dedin ama 2. nesilden sonra tekrar düşüş başlıyor. Rica ediyorum yazdıklarını bir gözden geçir, aşırı derece tutarsız çünkü.

Sonuç olarak pazar payı 13 yıl önce Intel ile aynı seviyedeyken Intel'in 4 te 1 seviyesine iniyor mu? İniyor.
Düşüş devam ediyor mu? Ediyor.
Demek ki ters giden bir şeyler var.
Hala neyi savunuyorsun?
Attığın linki kendin okudun mu acaba? Asya pasifik piyasalarından bahsediyor, AMD'nin zaten buralarda pazar payı dünya ortalamasından yüksek çünkü gelir seviyesi düşük.

Hiçbir şey bilmiyorsanız açın Steam donanım anketi sonuçlarına bakın.

Son düzenleme:
Hala neyi tartışıyorsunuz biz kullanıcı olarak AMD sıkıntılarını mı çekeceğiz? AMD'nin neyini savunuyorsunuz hala anlamadım. Düşük bütçeli kronik sorunlu işlemciler. Haterler gelmeden...

AMD Ryzen 5 3600 işlemci alacağım yakın süre içersinde. ASUS TUF B450 PRO GAMING B450 socket AM4 3533 MHz anakart ile uyum problemi olur mu? Başka anakart tavsiyeniz var mıdır? RGB anakart da olabilir.
Xigmatek Asgard 382 kasa ve B450 Pro Gaming anakartla bios update yaptıktan sonra kullanmaya başladım. Boşta 45-50 derece arası,stres testinde max 77 dereceyi gördüm stok fanla birlikte.

Ben şunu anlamıyorum işlemci 70 derece olsa ne fark edicek 60 olsa ne fark edicek? reset attırmadığı mavi ekran vermediği sürece banane 300 derece olsa ne olur. boşta bile 70 derece olsa sorun etmem eğer dedigim gibi reset attırmıcaksa mavi ekran veya sorun yaşatmıcaksa derece umrumda degil açıkcası..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı