AMD Ryzen 5 3600X voltaj sorunu

ciskum01

Centipat
AMD Ryzen 5 3600X.
ASUS TUF B450 PLUS anakart(BIOS sürümü en günceli)
Corsair CL16 3000MHz RAM.
ASUS ROG STRIX 5700XT ekran kartı.
500GB Toshiba M.2 SSD.

Sistemde yukarıda yazdığımdan ibaret sorun ise şu. İşlemcinin masaüstünde bile sürekli 1.3v aşağı düşmemesi. Sürekli 1.2 - 1.45 gibi değerler arasında gidip gelmesi. Bunun sonucunda hem kendisinin ısınmasını sağlıyor 55 derece boştayken hem de fan sesinin bir anda yükselip alçalmasına neden oluyor? Bu durum masaüstünde stabil kullanımda geçerli oyunlarda sanırsınız uçak kalkarken ki ses gibi ses yapıyor araştırlamalarım sonucu bir sonuç elde edemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. BIOS ayarlarının hepsi default sadece XMP profili aktif RAM'den dolayı başka bir değişiklik yapmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
3800X kullanmaktayım şu anda. Öncesinde de 2600 vardı. Aynı problem üzerine araştırmalarım sonucunda, bios altındaki all core boost ayarını disabled yapıp, varsayılan hıza sabitleyince problem ortadan kalktı. Benim anakartım Gigabyte. Asus için bakınız lütfen. Tabi ki benim kapatma nedenim, oc ile bir alakamın olmaması ve de sabit kullanmak istememdi. Kolay gelsin.

Amd'nin asıl gücü bu aslında. CPB diye geçiyor. Eğer ani dalganmanların önüne geçmek istiyorsanız CPB kapatmanız gerekecek yada belli bir voltaj verip stabil bir değer kazandırmak. Bunun içinde işlemci ve biostan baya bir anlamak gerekiyor. Soğutma sisteminiz iyiyse bence hiç ellemeyin. Bende de 3600x var CPB açık kullanıyorum. Ml240l ile birlikte. Oyun içinde voltaj 1.4 ve 4.4ghz leri görüyorum. Sistem boşta ilen 35-45 derecelerde geziyor.Oyunda ikende 50 oluyor. Mersin gibi sıcak bir yerde güzel bir değer bence.

Amd'nin asıl gücü bu aslında. CPB diye geçiyor. Eğer ani dalganmanların önüne geçmek istiyorsanız CPB kapatmanız gerekecek yada belli bir voltaj verip stabil bir değer kazandırmak. Bunun içinde işlemci ve biostan baya bir anlamak gerekiyor. Soğutma sisteminiz iyiyse bence hiç ellemeyin. Bende de 3600x var CPB açık kullanıyorum. Ml240l ile birlikte. Oyun içinde voltaj 1.4 ve 4.4ghz leri görüyorum. Sistem boşta ilen 35-45 derecelerde geziyor.Oyunda ikende 50 oluyor. Mersin gibi sıcak bir yerde güzel bir değer bence.
Kesinlikle. ML240L de güzeldir ayrıca. 😀

Sorun yok. 0.2-1.5V arasında çalışması normal. Ayrıca boşta 1.3V verip 55 derece olduğu da yok muhtemelen. Çoğu program uyku halinde Ryzen'in değerlerini yanlış ölçüyor. Ryzen bambaşka bir mimari. Intel'le kıyaslayıp, Intel gibi davranmasını bekleyip sorun var demeyin hemen.

Alttaki konuya bak.

Geri
Yukarı