AMD Ryzen 5 5600 undervolt işlemi

batuumer

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sistemi yeni kurdum. Test amaçlı oyun indirdim ve yaklaşık 1 - 2 saat oynadım. Sonrasında CPU ve GPU kullanımı ve sıcaklıklarını görmek için MSI Afterburner açtığımda işlemcimin 95 - 96 derecelerde alev attığını fark ettim. İnternetten araştırma yaptıktan sonra AMD işlemcilerin CPB ve PBO ayarlarının olduğunu hakkında bilgi sahibi oldum. CPB ve PBO kapattığım zaman sıcaklıkta düşüş olduğunu gözlemledim tabii ki bunun karşılığında işlemci 3.6 MHz değerinde sabit kaldı. Undervolt işlemini öğrendim ve uyguladığımda testlerde;

1. 0, 97500W - 4200MHz = 4067 Cinebench puanı.
2. 0, 98128W - 4200MHz = 4189 Cinebench puanı.
3. 0, 98750W - 4200MHz = 4189 Cinebench puanı.
4. 0, 10000W - 4200MHz = 4149 Cinebench puanı.

Değerlerini elde ettim ve sıcaklık tam yükte tatmin edecek kadar düşmedi. Özellikle 0, 1W değerini geçtikten sonra sıcaklık Cinebench ve AIDA64X testlerinde çok rahat 90 dereceyi geçiyor. Fakat oyunlarda ki sıcaklık değerinde gözle görülür bir düşüş oldu. Örneğin CS:GO (en düşük ayarlar) da en fazla 70 derece görüyorum. Değerlere bakınca en optimum ayar 2. gözüküyor. Sonuç olarak tam yükte sıcaklık neden düşmedi bunu çok merak ettim. İzlediğim undervolt videolarında işlemci tam yükte 70 derece ve daha da güzel değerler gördüm. Değeleri arkadaşlar yanlış yaptığım veya gözden kaçırdığım bir ayar varsa yardımcı olursanız sevinirim.

PC:
AMD Ryzen 5 5600.
MSI B550-A Pro.
16x2 Corsair Vengeance RGB RT 32 GB 3600MHz CL16 (16x2)
ASUS R7 265🤦
Samsung 970 EVO Plus 1 TB.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 57
  • 2.png
    2.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
İzlediğiniz undervolt videolarındaki CPU soğutucu ile sizinki aynı mı?

Ona dikkat etmedim işte fakat kule tipinde gerek kalıyor mu undervolta.

Curve Optimizer kullan çekirdeklerin voltajını tek tek düşür en iyi çekirdeğin voltajını daha az düşür. El ile voltaj ayarlama devri kapanacak çünkü artık mantıklı değil ve performansı düşürüyor.

Dediğinizi uyguluyorum şu an 50 dk sürüyormuş fakat bu ayarlar kalıcı mı yoksa sürekli Ryzen Master'ı açmak zorunda mıyım?

Son düzenleme:
Dediğinizi uyguluyorum şu an 50 dk sürüyormuş fakat bu ayarlar kalıcı mı yoksa sürekli Ryzen Master'ı açmak zorunda mıyım?
50 dk süren ne? Ryzen master'dan en iyi 2 çekirdeği bul onlara -10 voltaj uygula diğerlerine -20 uygula bakalım stabil olacak mı. Ben normal çekirdekler -30 iyi çekirdeklere -20 vererek stabil kullanıyorum ayrıca +200 MHz OC var. İşlemleri BIOS'dan yap yazılım kullanma yazılımı sadece izleme yapmak için kullan.

50 dk süren ne? Ryzen Master'dan en iyi 2 çekirdeği bul onlara -10 voltaj uygula diğerlerine -20 uygula bakalım stabil olacak mı? Ben normal çekirdekler -30 iyi çekirdeklere -20 vererek stabil kullanıyorum ayrıca +200 MHz OC var. işlemleri BIOS'tan yap yazılım kullanma yazılımı sadece izleme yapmak için kullan.

Ryzen Master üzerinden Curve Optimizer yapıyorum. Sizin dediğiniz şekilde bakabileceğim bir rehber var mı acaba?

Dosya Ekleri

• IMG_1627.jpeg
    IMG_1627.jpeg
    600,7 KB · Görüntüleme: 45

Yeni konular

Geri
Yukarı