AMD Ryzen 7 3700X Çalışma Değerleri

alphatrblues

Centipat
Merhabalar,

Öncelikle ilk defa bir masaüstü bilgisayar topladığımı ifade edeyim biraz yardıma ihtiyacım var.
3 Gün önce topladığım sistemde işlemci ile alakalı testleri yaparken aşağıdaki sonuçlara ulaştım. Sistem özelliklerini ve verileri aşağıda belirteceğim.

Not: BIOS ve chipset son sürümler yüklü. BIOS'ta sadece RAM frekansı değiştirildi başka bir ayar değişikliği yapılmadı. Windows 10 Pro 1909 sürüm kurulu.

-AMD Ryzen 3700X işlemcinin yük altında değilken, Core Performance Boost özelliği açık olduğunca yaşanan ani voltaj dalgalanması (0.998 iken aniden 1.4v gibi bir değere ulaşıyor).
-Yine boşta iken sıcaklık değerinin 40-58 derece arası dolaşması.
-Cinebench R20 Testinde bir türlü 4490 puanı geçememesi (Sitede yer alan incelemede 3700X - 4807 puan alımıştı ).
-AIDA64 Stres testinde ekteki değerlerin okunması.
-İşlemci Boost çekirdek frekansı 4.4 GHz olması gerekirken 4.2'ye bile nadir ulaşması.

1-Bu anlattıklarım düzeltilmesi gereken birer sorun mu yoksa işlemci böyle mi çalışır?
2-Bu bir sorunsa nasıl çözülebilir?
3-İşlemci bu şekilde dalgalanarak çalışırsa ne gibi bir sorunla karşılaşırım?

Sistem:

-AMD Ryzen 3700X + Stok soğutucu
-ASUS TUF Gaming X570 PLUS Wi-Fi Anakart
-G.Skill tridentz Neo 2x8 3600MHz CL 16 Bellek
-ASUS ROG STRIX 2060 Super O8G Ekran Kartı
-ASUS ROG STRIX 650W 80+ Gold PSU
-Samsung 970 Evo Plus 500GB
-Windows 10 1909

aida64 ex.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Öncelikle ilk defa bir masaüstü bilgisayar topladığımı ifade edeyim biraz yardıma ihtiyacım var.
3 Gün önce topladığım sistemde işlemci ile alakalı testleri yaparken aşağıdaki sonuçlara ulaştım. Sistem özelliklerini ve verileri aşağıda belirteceğim.

Not: BIOS ve chipset son sürümler yüklü. BIOS'ta sadece RAM frekansı değiştirildi başka bir ayar değişikliği yapılmadı. Windows 10 Pro 1909 sürüm kurulu.
Soğutucu stok ise o değerlere çıkmayacaktır. Diğer konu ıncelleme eski BIOS sürümü ile yapılmış olabilir. Yeni BIOS sürümünde gördüğüm kadarı ile biraz performans düşüşü var.
-AMD Ryzen 3700X işlemcinin yük altında değilken, Core Performance Boost özelliği açık olduğunca yaşanan ani voltaj dalgalanması (0.998 iken aniden 1.4v gibi bir değere ulaşıyor).
-Cinebench R20 Testinde bir türlü 4490 puanı geçememesi (Sitede yer alan incelemede 3700X - 4807 puan alımıştı ).
-İşlemci Boost çekirdek frekansı 4.4 GHz olması gerekirken 4.2'ye bile nadir ulaşması.

1-Bu anlattıklarım düzeltilmesi gereken birer sorun mu yoksa işlemci böyle mi çalışır?

Sistem:

-Windows 10 1909

Eki Görüntüle 472923
Dostum stok soğutucu ile ulaşamayabilir o değere, birde inceleme tarihine bakın ve tarih eskiyle BIOS sürümü eskidir. Yeni BIOS sürümde biraz performans düşüklüğü var.

Son düzenleme:
Dostum imza kısmımdan da göreceğin üzere neredeyse benimle bire bir aynı sistemi kurmuşsun. Bende son sürüm BIOS kullanıyorum (1405 olsa gerek, şuan o PC'de değilim bakamıyorum.) ve gayet stabil bir şekilde 4.4GHz sabit değer yakaladım. Sıcaklık boştayken 35 derece civarı yoğun uygulamalarda 60 derece civarı. Sistem öldüren test yazılımlarında örneğin AIDA64'ün benchmark testinde 80-85 derecelerde geziyor.

Core Boost Performansı kapatıp, sabit bir değerde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum. Çarpan kilidini 3950 Mhz'de stabil sorunsuz çalıştırıyorum, üstüne çıkınca mavi ekran alıyorum. 1,1V ve çarpan kilidi 39,5 bu arada.

Merhabalar,

Sistem:

-Windows 10 1909

Eki Görüntüle 472923
Benim R20 sonuçlarıma baktım, 5040-5200 civarı puanlar almışım.
Testler 4.02-4.35 Ghz arası hızlarda yapıldı.
120mm sıvı soğutma ile sabit 4.25 Ghz te çalıştırıyorum.
Güç planı "Ryzen dengeli".

Şimdi 4.25 ile tekrar denedim 5150 gibi bir sonuç aldım.
Ram ler etki eder mi bilmiyorum ama 3733 cl16 çalışıyorlar şu anda.

R15 te sonuç 2200-2300 arası.

Son düzenleme:
Dostum stok soğutucu ile ulaşamayabilir o değere, birde inceleme tarihine bakın ve tarih eskiyle BIOS sürümü eskidir. Yeni BIOS sürümde biraz performans düşüklüğü var.
Dediğinize dikkat ettim evet 5 ay önceki bir inceleme.

Dostum imza kısmımdan da göreceğin üzere neredeyse benimle bire bir aynı sistemi kurmuşsun. Bende son sürüm BIOS kullanıyorum (1405 olsa gerek, şuan o PC'de değilim bakamıyorum.) ve gayet stabil bir şekilde 4.4GHz sabit değer yakaladım. Sıcaklık boştayken 35 derece civarı yoğun uygulamalarda 60 derece civarı. Sistem öldüren test yazılımlarında örneğin AIDA64'ün benchmark testinde 80-85 derecelerde geziyor.

OC yaparak mı stabil 4400 Mhz değerine ulaştınız?

Core Boost Performansı kapatıp, sabit bir değerde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum. Çarpan kilidini 3950 Mhz'de stabil sorunsuz çalıştırıyorum, üstüne çıkınca mavi ekran alıyorum. 1,1V ve çarpan kilidi 39,5 bu arada.

CBP kapatınca 3600 Mhz sabit olacak diye biliyorum bu şekilde anlamsız olmaz mı?

Benim R20 sonuçlarıma baktım, 5040-5200 civarı puanlar almışım.
Testler 4.02-4.35 Ghz arası hızlarda yapıldı.
120mm sıvı soğutma ile sabit 4.25 Ghz te çalıştırıyorum.
Güç planı "Ryzen dengeli".

Şimdi 4.25 ile tekrar denedim 5150 gibi bir sonuç aldım.
Ram ler etki eder mi bilmiyorum ama 3733 cl16 çalışıyorlar şu anda.

R15 te sonuç 2200-2300 arası.

OC yapılmış şekilde mi bu sonuçlar?

Konuyu açıktan sonra biraz daha inceleme fırsatım oldu. İşlemci frekansı oyunlarda stabil bir şekilde 4125 - 4250 Mhz arası, ısı ise 60-70 derecede geziyor. Lakin AIDA64 stres testi, Cinebench R20 ve R15 testleri sırasında 3800-3900 Mhz arasında dolaşıyor bunun normal olup olmadığını da bilmiyorum. Isı değerleri normal gibi.
Ek olarak boştayken dalgalanan voltaj aklımı kurcalıyor. İşyerindeki bilgisayarda Intel bir işlemci var AIDA64 istatistiklerinde sürekli sabit voltaj var 1.1-1.2v arasında sürekli. Bu iki bilgisayarda stok durumda hiç OC yapılmadı.
3700x işlemciyi bu şekilde kurcalamadan kullanırsam bana bir sıkıntısı olur mu? Belki ileride kurcalarım ama şimdi biraz bilgisizim bu konuda.
OC yapınca hep sabit değerde mi çalışıyor işlemci yoksa bu işlem sadece maksimum ulaşabileceği değeri mi etkiliyor.Boşta kaldığında da 4400 Mhz çalışırsa işlemci güç tüketimi nasıl etkileniyor?

Dediğinize dikkat ettim evet 5 ay önceki bir inceleme.

OC yaparak mı stabil 4400 Mhz değerine ulaştınız?

CBP kapatınca 3600 Mhz sabit olacak diye biliyorum bu şekilde anlamsız olmaz mı?

OC yapılmış şekilde mi bu sonuçlar?

Konuyu açıktan sonra biraz daha inceleme fırsatım oldu. İşlemci frekansı oyunlarda stabil bir şekilde 4125 - 4250 Mhz arası, ısı ise 60-70 derecede geziyor. Lakin AIDA64 stres testi, Cinebench R20 ve R15 testleri sırasında 3800-3900 Mhz arasında dolaşıyor bunun normal olup olmadığını da bilmiyorum. Isı değerleri normal gibi.
Ek olarak boştayken dalgalanan voltaj aklımı kurcalıyor. İşyerindeki bilgisayarda Intel bir işlemci var AIDA64 istatistiklerinde sürekli sabit voltaj var 1.1-1.2v arasında sürekli. Bu iki bilgisayarda stok durumda hiç OC yapılmadı.
3700x işlemciyi bu şekilde kurcalamadan kullanırsam bana bir sıkıntısı olur mu? Belki ileride kurcalarım ama şimdi biraz bilgisizim bu konuda.
OC yapınca hep sabit değerde mi çalışıyor işlemci yoksa bu işlem sadece maksimum ulaşabileceği değeri mi etkiliyor.Boşta kaldığında da 4400 Mhz çalışırsa işlemci güç tüketimi nasıl etkileniyor?
Benim sonuçlar manuel OC lu.
OC yapıp Windows'da "Ryzen dengeli güç planı" seçince, yük bindiğinde ayarlanan hızda çalışır.
Yük yokken voltaj ve hız düşer.

Bu süreçte AMD Service ile irtibata geçtim. Elimdeki verileri paylaştım ve sorunu anlattım. Benden PCMark 10 testi yapmamı ve verileri HWiNFO64 ile kaydetmemi istedi. Testi yaparken gördüm ki işlemci yükte 4392 Mhz frekansına kadar stok ayarlarda ulaşıyor. Bu sonucu da ayrı olarak gönderdim. İsteyen olursa HWiNFO64 ile test sırasında 500ms aralıklarla kaydedilen sonucu "CSV" formatında yükleyebilirim. Bu da PCMark 10 test sonucu.

Sonuç olarak değerlerin normal olduğunu ve işlemcinin normal şekilde çalıştığını söyledi. Artık AMD' nin yalancısıyım "İşlemci bu şekilde çalışıyor ve problemsiz şekilde kullanmaya devam edebilirsin. şeklinde cevap aldım.

Herkese tekrar teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı