AMD Sistem için Fan Kontrol Programı

• Konuyu başlatan Cem Güney Demirel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 35B
C

Cem Güney Demirel

Ziyaretçi
İşte ben de o tarz birşey sormuştum Recep Baltaş'a.. Fanı açıp kapatabileceğim, devrini artırıp düşürebileceğim bir şey, o da bu programı önerdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onlar OC profil galiba çünkü seçenek değiştirince voltaj değerleri de değişiyor. Ben en iyisi SpeedFan'a da bakayım, onun sonucunu da belirteyim hocam.

SpeedFan'ı kurdum lakin ayar yapabileceğim yerleri bulamadım, anlatabilir misiniz?

Pwm1, Pwm2, Pwm3 diye değerler var ve 0 yapsam da 100 yapsam da fan hızında herhangi bir değişiklik yok. Benim yapmak istediğim şu; fan anakarta takılı iken çalışmayacak, ben program üzerinden o fanı istediğim zaman ayarladığım devirde aktifleştirip istediğim zaman kapatacağım. FAN1 on/off, FAN2 on/off düğmesi misali.

Green Power kısmında fan ayarının olması gerek.

Oradan da birşey olmadı.

Şu an anakart üzerinde System Fan1 (kapak fanı) ve System Fan2 (ön panel fanı) takılı durumda. Speedfan ile kapak fanı en düşük ayarda tutabiliyorum ama ön panel fanının hızını ne değer girersem gireyim düşüremiyorum. Acaba fanın 20cm'lik oluşu bunu etkiler mi?

desktop2212201223415410.jpg

PSU üzerinden çalışan fan yok şu an, anakartta 3 adet fan slotu var (1 CPU, 2 system fan) hepsi takılı durumda. Control center Threshold kısmında CPU Fan, System Fan 1, System Fan 2 kaydıraçları var ve sadece System Fan 1'i kontrol edebiliyorum oradan ama malum alarm sesi yüzünden hepsini 0'a çekmem gerekiyor.

Green Power > Mainboard kısmında ise CPU Fan ile System Fan 1 görülüyor ve sadece System Fan 1'i kontrol edebiliyorum. Gelgelelim speedfan programında System Fan 1 ve System Fan 2 devirleri çıkıyor fakat ne yaptıysam System Fan 2'yi düzenleyemedim. Pwm1 yazan değer de sanırsam işlemci soğutucusunun yani CPU Fanın değeri ama ona da ne değer verdiysem hızda herhangi bir değişiklik olmuyor.

Belki yazılımsaldır dedim, biraz araştırma yaptım 4.31 sürümü iyi çalışıyor diye bir bilgi buldum ve o sürümü kurdum bu sefer de programda hiçbir şey görünmüyor, program hakkında bilgim de yok fazla kurcalayamıyorum.

- - - Güncellendi - - -

Üstteki mesajımda ön panel fanının hızını ayarlayamadığımı belirtmiştim. Fanların yerlerini değiştirdim system fan2'deki fanı system fan1'e taktım ve istediğim devri ayarlayabiliyorum ama system fan2 bir türlü ayarlanmıyor, pinlerde sorun mu var diyeceğim ama sorun olsa fanı çalıştırmaz sanırsam.

bios güncellemesine hiç bulaşmak istemiyorum açıkçası. çünkü forumlarda bazen rastlıyorum. bios güncellemesi yapıp sistem sorunları yaşayan kullanıcılar oluyor, e ben de pek anlamadığım için bios güncellemesi yapmadım hiç. artık son çare güç kaynağı üzerinden bir düğme vasıtası ile aç/kapa yapacağım. sanırsam istediğim türde bir yazılım yok.

ek olarak AMD over drive üzerinden de fan kontrolü yapamıyorum. fan2 göstergesi aktifti ama şimdi o da görünmüyor.

desktop2312201217114619.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı