AMD tabanlı sistem tavsiyeleri

Daha fazla  
Günümüzde yapılan hatalardan birisi oyun oynamak için 5-7 bin tl verilerek alınan bilgisayarlardır , günümüzde bir oyun bilgisayarı için maksimum 2bin 500 tl ödenmelidir üstü pişmanlık olabilir bir veya iki yıl içerisinde yapılcak ufak upgradeler yapılan bilgsiyar 5-7 bin tl verilip alınan bilgisayardan daha performanslı ve verimli olcaktır ,ama bazı kişilerin durumu iyidir ,yaptığı iş bellidir 5-7 bin tl vermek onun için birşey değiştirmicektir bu kişiler ihtiyaç için alıyordur bu bilgisayarı sonuçta.
S
ırf oyun oynamak için gidipte 5-7 bin tl vermek akıl işi değil aşağıda verceğim sistem önerisinde 1 veya 2 yıl içinde ufak tefek upgradeler ile uzun bir süre kullanabilirsiniz , olurmu öyle iş demeyin düşünelim şuan ki teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini düşün belki bundan 1 kaç ay sonra titan gtx ,780'den daha hızlı bir ekran kartını 500 - 700 tlye satmaları mümkün olabilir bunu kimse bilemez bu yüzden küçük bütçe ile alabilceğimiz en iyi alıp zamanla onu güncelleyerek zararı azaltabiliriz... :)

Aşağıda verceğim sistem şuan ki F/P ürünlerdir

Anakart: Gigabyte 970A-UD3P
İşlemci: Amd 6300/8320
HDD ve SSD: (wd-seagate) ihtiyaç kadar.
Bellekler(RAM): Gskill 8GB (2x4Gb) Ripjaws 1866 MHz
Ekran Kartı: Sapphire R9 280/R9 280X / Powercolor R9 280x (F/P)
Kasa: Corsair 200r / 300r
Toplam: 1.981,44 TL

*HDD ve SSD:
Şuanki HDD fiyatları oldukça uygun 1 TB'lık (Western Digital veya Seagate) tercih edebilirsiniz. SSD yazma hızları hdd göre oldukça hızlı olan ssdler 120-250 gb arasında alınabilir benim tavsiyem seneye almanız olcaktır.
*İşlemci: AMD 6300 veya 8320 bu iki işlemci arasındaki oyun performansları nerdeyse çok yakındır.
*Ekran Kartı: AMD ekran kartlarında r9 280 serisi ve üstündeki (r9 280x ,r9 290 ,r9 290x ,r9 295x2)
kartlarda 150 dolarlık oyun hediyesi vardır bunları trade forumlarında middleman yardımıyla satarsınız aşağı yukarı bu size 280-300 tl'lik bir kazanç sağlar. Benim tavsiyem r9 280 amd overdrive ile r9 280x'in hızlarına ulaşılabilir ama bunun kötü yanlarından birisi ise ısınma olcaktır haliyle fan hızı artınca pek de hoşunuza gitcek sonuçlar alamaya bilirsiniz.
Ulaşmak için tıkla
*Kasa: Aslında bu kısım sizin seçiminiz tamamen opsiyonel sonuçta kasayı 1 kere alıp 10 yıl kullanma durumunuz var diğer parçalar gibi değil bu yüzden kasa seçimini iyi yapın corsair kasalar hem kablo toplama olsun hemde hava sirkülasyonu oldukça iyidir.

Öneri: Cpu fan önerisi yapmadım benim terchim sıvı soğutmadan yanadır sessiz ve etklili soğutmadır :)
*Ekran kartının yanında gelen oyunları satın gelen 300 liraylada sisteminize birşeyler eklersiniz ama satamama gibi bir durumunuzda olabilir oda ayrı mesele :(

Not: Siyahla seçtiklerim sepete eklendi
, INTEL işlemciler hakkında bir bilgim olmadığı için intel tavsiyesinde bulunmadım , amd hakkında sormak istediklerinizi sorabilirsiniz :)

Kardeşim, iyi hoş demişsinde şöyle bir şey var. Senin 2.00 tl'ye toplayacağın bir oyun sistemi ile arkadaşın toplayacağı 5.000 oyun sistemi bir değil. Sen 1 yıl sonra ayarları mediuma çekerken arkadaş hala ultrada oynuyor olacak. "İki yıl içerisinde ufak güncellemeler yapılan bilgsiyar 5-7 bin tl verilip alınan bilgisayardan daha performanslı ve verimli olcaktır." Demişsiniz. O kadar ufak güncellemeler ile 5.000 tl'lik sisteme yetişebileceğinizi düşünmüyorum. Zira böyle bir şey olsa bunu herkez yapardı. Ayrıca siz o 2.000 tl'lik sistem ile 1080P monitöre mahkum iken 5.000 tl'lik sisteme sahip arkadaş istediği zaman 4k çözünürlükte monitör kullanabilir.

Ceza yemezseniz paylaşırsınız. :) Yanlış anlamayın, benimki sadece bir uyarı. Forum kurallarını okursanız iyi olur. Bu arada paylaşımları bekliyorum.

resim eklenmiştir :)

Dosya Ekleri

• 630B4120E7643254DBF57F4440974FDA.jpg
    630B4120E7643254DBF57F4440974FDA.jpg
    63,3 KB · Görüntüleme: 343
Dediğiniz bi yere kadar doğru ama 5 sene sonra o işlemci soketine uygun işlemci vs bulamazsınız ki 5000tl lik sistem kullanan biri hiçmi 7arça takmayacak :D

5000 TL olan sistemin seneden seneye o kadar büyük oranlarda düşeceğini düşünmüyorum. 2500 TL olan sistem daha büyük oranlarda düşecektir, yapılan yükseltmeler ile belli bir performans artışı gelse bile, parça parça eklemeler olduğu için tam yüksek performans olmayacaktır. Benim kişisel görüşüm şu şekilde: Alayım alabildiğimin en iyisini, en yüksek performansta tadını çıkara çıkara kullanayım, sonrasında gittiği yere kadar idare eder, gerekirse güncelleme yaparım birkaç yıl sonrasında.

İleriye dönük F/P sistem demişsiniz ancak AMD toplamanız yanlış olmuş. AMD'nin bu soketi kaç senelik ve seneye de soket değişecek. Intel alınca da değişecek ancak piyasadaki Intel işlemciler, AMD'yi ezmiş durumda. Şundan 15-18 ay önce AMD öneriyordum ancak eskidi işlemciler.

Böyle bir saçmalık olamaz. Sen recap baltaş'ın dediğini duymadın sanırım. Alınan iyi bir ekran kartı günümüzde artık 5 sene rahat götürüyor. Senin seneye 500 tl verip alacağın ekran kartı şimdi aldığından kötü olacak. Adam 2k çözünürlükte akıcı oynarken sen 1080p oynatsın yeter derken 5 yıl sonra adam 1080p ile bile akıcı oynar duruma inmiş olacak. Sende bu sistem yetmiyor demeye başlayacaksın. 5 bin tl sistem boşuna toplanmıyor bilgi edinip konuşalım.

Amd işlemcilerin soketi çoktan değişti zaten. Amd almak sadece ileriye dönük olmaktan uzak olmaktır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı