AMD ve Intel dışında işlemci markası var mı?

falconado

Centipat
Her yerde AMD ve Intel işlemciler var. Başka marka işlemciler var mı? Çin malı falan.

VIA varmış bir aralar.

X86 mimarisine yeniden giriş yapabilecekleri hakkında bir yazı okumuştum.

Desktop sistemlerde yok. Eskiden PowerPC işlemciler vardı. Hatta Apple, 2006’ya kadar PowerPC kullanıyordu. Motorola ve IBM’in ortak üretimi.

Mobil alanında ise Nvidia Tegra, Huawei Kirin vs. işlemciler var.

Qualcomm SD, MediaTEK, Samsung Exynos, HiSilicon Kirin, ARM Cortex ve Apple kendi ürettiği işlemciler var mobil alanda başka varsa bilmiyorum. Masaüstü alanında şuanlık yok.

Iki tip işlemci var:
1) Mikroişlemciler. Bir görev için üretilirler ve fonksiyonları bununla sınırlıdır. Arabaların içindeki işlemciler, akıllı radyolar, klimalar vs vs gibi.. Bunların binlerce üreticisi var.

2) CPU tipi işlemciler. Bunlar sonradan programlanabilirler ve temel fonksiyonları ile daha karmaşık fonksiyonları çözebilirler, bu yüzden bunlara tanımı yaptıktan sonra her şeyi yaptırabilirsiniz. Bilgisayar ve mobil dünyasında toplam yüzlerce var bunlardan. Biz son kullanıcılar Intel ve AMD'yi biliyoruz ama özel üretilmiş işlemciler var. Örneğin NASA için özel işlemciler üretiliyor, yapan da birden fazla firma. Genellikle aşırı yüksek güçlü super bilgisayarlar için özel, işlemciler üreten firmalar var. Çin bu konuda yine oldukça iddialı (tabi çoğunlukla rivayet bunlar, tam bilgileri açıklamadıkları için).

Teşekkür ederim hepinize. Bilgisayar(CPU) için sormuştum ama olsun. Fazla bilginin bir zararı olmaz

AMD ve INTEL'den başka işlemci bilmiyorum. Varsa öğrenmek isterim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…