AMD ve Intel

Öncelikle merhaba sayın Technopat okurları. Önümüzdeki yaz sistem toplamak istiyorum oyun ve çizim için. Ama sizden bunun için işlemci önerisi istemiyorum, ben sizden hangi işlemci markasını tercih ettiğinizi öğrenmek istiyorum. Veya benim hangi markayı tercih etmem gerekli?

1. AMD'mi Intel' mi?
2. neden AMD? Neden Intel?
3. sence hangisi daha fazla performans veriyor?
4. sence ısı farkları nelerdir?
5. AMD neden ekonomik?
6. hangi işlemci daha uzun ömürlü?

Şimdiden teşekkür ederim öznel yorumlarınızı bekliyorum. :D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence AMD Ryzen ile çok iyi bir iş basardı. Tercihim AMD olurdu zaten AMD kullaniyorum. Fiyat performans olarak güzel. Anakart soket yapisini İntel gibi sürekli değiştirmiyor ve işlemciyi lehimliyor. Stok soğutucu ile 50 derece civarı görüyorum. Ryzen 5 1600 kullanıyorum. İntel daha 7NM islemci yapamadı ama AMD 7NM kullanmaya başladı.

Tek çekirdekte İntel, çoklu çekirdekte AMD. Senin için AMD.

1- AMD
2- Çoklu çekirdekte çok büyük fark attı.
3- Tekli çekirdekte İntel, çoklu çekirdekte AMD. (İş yükü gerektiren işlemlerde. Render vesaire.)
4- Aşağı yukarı aynı denebilir. Soğutucu ile ikisi de istenen seviyeye geliyor.
5- Ekonomik denemez aslında. İntel'in fiyatları gereğinden fazla şişirmesinden dolayı sana öyle geliyor. AMD yalnızca son 3-4 yıldır piyasaya hakim. Ondan önce piyasa da İntel'in sözü geçtiğinden dolayı fiyatlandırmayı da o kontrol ediyordu denebilir.
6- İşlemcilerin ömrü yoktur. (İnsanlar gibi değil yani.) Bugün alacağın üst segment bir işlemciyi senin ihtiyaçlarını karşılayana kadar (örneğin 10-15 sene) kullanabilirsin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :) .

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı