Rehber AMD ve Intel'de CPU Turbo Boost kapatmak

Herkese merhaba.
Laptop BIOS'larında genel olarak Turbo Boost kapatma seçeneği yoktur.
Bu rehberde AMD, Intel fark etmeksizin, Turbo Boost teknolojisi barındıran işlemciler için programsız Turbo Boost kapatmayı göstereceğim.

Öncelikle yapacağımız yöntemin işlemci durumunu %99 olarak değiştirmek olmadığını söylemeliyim.
*Yapacağımız işlem Windows'un gizli bir güç ayarını etkinleştirecek.
*Bu 4. seçenek normalde etkin değildir ve görünmez.
*Biz bunu regedit kullanarak etkinleştireceğiz.

asdfww.png

*Win+r yaparak "regedıt" kayıt defterini aratalım.
*Programı başlatın.
*Açılan pencereden şu yolu izleyin;
->HKEY_LOCAL_MACHINE.
->System.
->Currentcontrolset.
->Control.
->Power.
->Power settings.
->545533251.
->BE337238: Son olarak bu klasöre tıklayın.
->Sağdaki pencereden Attributes'e çift tıklayın ve açılan pencerede "1" değerini "2" olarak değiştirip kaydedin.

Kod:
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\be337238-0d82-4146-a960-4f3749d470c7

Ek Açıklama 2020-08-22 213639.png

Bu işlemi yaptıktan sonra;
*Denetim masasından -->güç seçeneklerini görüntüleyin, kullandığınız profilin plan ayarlarını değiştir'e tıklayın ardından gelişmiş güç ayarlarına girin.

Ek Açıklama 2020-08-22 212645.png

* 4.seçenek etkinleşmiş olacaktır ve bu kısımdan performans artışını devre dışı bırakın.( [Prize takılı - Pilde] kısmını kendiniz karar verin.)

Ek Açıklama 2020-08-22 215344.png

Bu aşamaya kadar sorun çıkmadıysa işlemciniz bu planı kullandığı zaman temel frekansında çalışacaktır.

Ek Açıklama 2020-08-22 210800.png

Ek Açıklama 2020-08-22 210920.png

Artıları;
-Işlemciniz çok daha az güç tüketecektir.
-Kayda değer şekilde az ısınacaktır.
-Fan sesi neredeyse duyulmayacak seviyeye gelecektir.

Eksileri;
-Her oyunda olmasa da çoğu oyunda ciddi şekilde FPS'iniz azalacaktır. (PUBG)
-Render performansı düşecektir.
-Bazı oyunlarda "min FPS" değerlerini düşürecektir. (Valorant)

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop BIOS'larında genel olarak böyle bir seçenek mevcut değil.
Hocam merhabalar. Dediğiniz ayarları yaptım fakat işlemcimin temel hızına inmiyor. Temel hız 2.10GHz ama işlemci 2.40-2.60GHz arasında seyrediyor. Bu normal mi? CS:GO oynuyorum anlık fps düşüşlerini engellemek için bu ayarı yapacağım. Tavsiyeniz olan başka bir şey var mı? Sadece oyun oynarken kullanabileceğim bir güç planı oluşturmak istiyorum. Bunun için de hangi ayarı ne yapsam bilmiyorum. Her iki konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Öncelikle yöntem sorunsuz çalışıyor, işlemci hızım 2.80 GHz değerine başarıyla sabitlendi ancak rehberde bir adımda yanlışlık yapılmış. "545533251" olarak yazılan kısım rehberde yanlış yazılmış, doğru değer "54533251" olarak güncellenmeli. Şahsen o adımda istenilen yeri bulmakta biraz zorlandım, sonrasında ise rehberde yanlışlık yapıldığının farkında vardım. Özet olarak yine de yapabildim, teşekkür ederim.

Güç ayarlarında bende onların hiçbiri yok. Nasıl kapatacağım işlemci Boost'unu? Boştayken 55-60 derece oluyor bunun yüzünden.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı