AMD "Zen3" yeni C serisi işlemcileri duyurdu

Yeni yüksek çekirdek düşük güç tüketimli AMD işlemciler görücüye çıktı!

AMD yeni "C" serisi işlemciler duyurdu! Temel olarak düşük güç tüketimi ve yüksek performans odaklı.
En yüksek sekiz çekirdek on altı iş parçacığı ve 15W TDP güç tüketimine sahip. Bu işlemciler Intel'in NUC için geliştirdiği "B" serisi gibi düşük TDP ile geliyor.
Temel amacı Chromebook bilgisayarlara uzun süreli batarya ömrü ve yüksek performans sağlamak.
AMD, şimdilik HP ve Acer ile anlaşmaya vardı ve tasarım modeller çıktı.

AMD Ryzen 5000 C Series Slide Deck 1.jpg

Yeni işlemci ailesini inceleyelim.

Açıkçası, Chorome OS için gayet iyi değerlere sahip. Güç tüketimi konusunda çok başarılı kesinlikle kullanıcılara uzun süreli batarya ömrü verecektir.
Serinin en tepesi ile başlayacağım her zamanki gibi. Bu serinin en tepesi Ryzen 7 5825C işlemcisi genel olarak 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına ek olarak toplam 20 MB bellek sadece 15W güç tüketiyor.
Bence, amacı için gayet başarılı bir işlemci AMD gerçekten başarmış nerdeyse tüketim olarak telefon işlemcileri ile yarışır.
Diğer işlemciler ile ilgili Ryzen 5 5625C ve Ryzen 3 5425C gayet yeteri gibi duruyor ama Ryzen 3 5125C içinse aynısı demeyeceğim günümüz şartları içinde 4 hatta 6 çekirdek bile bazen sınırda.

Yani, bana göre bu seri içinde uzak durulması gereken tek işlemci Ryzen 3 5125C olmakla beraber çekirdek ve bellek değerleri günümüz için yetersiz.
İşlemci hızları GPU ve CPU olarak belirtilmiş özellikle Ryzen 7 5825C Boost hızı içinde 4.5 GHz çalışabiliyor gayet şaşırtıcı GPU çekirdeği ise maksimum 1.8 GHz ideal bir hız denebilir.
Diğer işlemcilere bakarsak Ryzen 7 5825C kadar kusursuz bir performans yok ama amacına göre gayet iyi. Son olarak Ryzen 3 5125C daha hızlı gözükse bile çekirdek sayısı günümüz için yetersiz.
Grafikler Vega grafikleri ama iyileştirmeler gelmiş.

Son olarak artık üç adet 4K monitör desteği gelmekle beraber bazı önemli performans değişiklikleri var.
Artık L3 önbellek sayısı önceki nesile nazaran iki kat arttı.
Ayrıca, Chrome OS tarafından ödüllü yani onay almış güzel bir işlemci ailesi olarak AMD açıklama kartında belirtmiş.
Bana kalırsa, amacına hizmet eden hız olarak ideal ve amacına göre gayet başarılı. Son olarak Chrome OS daha az çekirdek istese bile Ryzen 3 5125C mantıklı bir seçenek değil.

Performans değerlendirmesi.

amd-ryzen-5000-c-serisi-070522.jpg

Genel olarak performans konusunda önceki nesil işlemcilere göre muazzam bir fark bulunmakta.
Rakibi Intel ile bir kıyaslanma yapılmış ve sonuçlara göre Intel Core i5 1135G7 işlemcisine nazaran nerdeyse iki kat daha uzun batarya performansı var.
AMD, Intel'i laptoplar ve mobilite platformları içerisinde kovalamakta ısrarcı gibi duruyor.
Bana kalırsa performans olarak hem önceki hem rakiplerine göre gayet iyi bir iş çıkardığı ortada.

Satışa sunulacak ürünler ve kapanış.

AMD şimdilik Acer ve HP ile ürünler tasarlamakta.
Bu yılın ikinci veya üçüncü çeyreği içerisinde satışa çıkması planlanmakta.
Ürünlerin ülkemize geleceği konusunda bir beklentim yok ama gelse üniversite öğrencileri veya ofis çalışanları gibi batarya ömrüne ihtiyaç duyan kişilere gerçekten iyi işler çıkarabilir.

Bu günlük bu kadar. Gelişmelerden haberdar olmak için hesabımı takip edebilirsiniz.
Kaynak aşağıda olacaktır. Her zamanki gibi.

Kaynak:Kaynak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı