American Megatrends hatası

blackshadow33

Decapat
RAM
8 GB Corsair 2800 mhz- 8 GB Corsair 3000 mhz
SSD veya HDD modeli
Gigabyte sata 512gb SSD - apacer 512gb M2 ssd
Ekran kartı
Radeon rx 570
Anakart
Asus b450mk
Merhaba. PC açılırken ekte görülen hatayı almaktayım. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim...

Dosya Ekleri

• 16969342280921036222100692202920.jpg
    16969342280921036222100692202920.jpg
    189,8 KB · Görüntüleme: 73
  • 16969343927654070374652977995729.jpg
    16969343927654070374652977995729.jpg
    196,9 KB · Görüntüleme: 67
Elimizde statik elektrik olmasın ve takarken pil sağa sola değmesin. Kasa elektriği tamamen alınmış olsun. Fiş çekili halde power düğmesine 5-10 saniye basılı tutun.
Merhaba, pili değiştirdim ancak yine aynı şekilde american megatrends sayfası açılıyor...

biosa girip boot menüden m2 ssd mi seçince windows normal bir şekilde başlıyor. birde elektrik bağlantısı kesilmediğinde bilgisayar kapalı olsada açtığımda sorun olmuyor ama eğer elektriği komple keser ve pc yi açarsam american megatrends sayfasını açıyor. bios menüsünde m2 ssd yeri n/a gözüküyor bu arada. 3200 mhz ram'i yeni aldığımda buna benzer bir şekilde sürekli biosa atıyordu pc onun içinde d.o.c.p devre dışı bıraktığımda sorun çözülmüştü. acaba yine ram'ler ile alakalı bir sorun olabilir mi ?

Son düzenleme:
Şimdi bu hatanın ana kaynakları ve kolları çok.

1- BIOS pili kaynaklı ki saat tarih olayında ona ağırlık verdik.

2- RAM OC yani XMP profilleri kol kaynak olarak dikkat çeker.

3- M.2 slotuna bağlı SSD sıkıntılarından kaynaklanabilir ki belki BIOS güncellemek olayı çözebilir.

Burada dikkat çeken unsura hangi yönden yaklaşalım?

Şimdi bu hatanın ana kaynakları ve kolları çok.

1- BIOS pili kaynaklı ki saat tarih olayında ona ağırlık verdik.

2- RAM OC yani XMP profilleri kol kaynak olarak dikkat çeker.

3- M.2 slotuna bağlı SSD sıkıntılarından kaynaklanabilir ki belki BIOS güncellemek olayı çözebilir.

Burada dikkat çeken unsura hangi yönden yaklaşalım?
Biosu guncelledim o da çözüm olmadı maalesef. Ram frekansları da aynı MHz de çalışıyor gözüküyor şuanda. Acaba pili ben mi düzgün takamadim diyeceğim de gayet sağlam duruyor.

Boot sıralamasını boot bölümünden görmeniz lazım. XMP profilini 1 yapıp denedik mi?
Ya RAM sıkıntısı veya başka durum var ama ne?

Hani utanmasam ve sistem düzgün çalışıyor deseniz bu uyarıyı BIOS üzerinde kapatın diyeceğim.

Boot bölümünde yine F1 ibaresi olan uyarının açılıp kapatılabileceği seçenek var. Onu disable yapıp deneyin diyecektim.

Profili 1 yapınca sistem açılmıyor ya da açılırken donuyor, BIOS'a bile zar zor giriyor. Uyarıyı nasıl kapatıyoruz :) onu deneyim bari...

RAM sıkıntın mı var acaba? Önce tekrar kapatalım. RAM slotu değiştirelim veya tek RAM takalım. Açılışta yine F1 ile BIOS bölümüne geçelim. Orada varsayılan yani default ayarlara çeken kısayol tuşu ile BIOS yarlarını sıfırlayalım. Son olarak F10 ile kaydedip tamam diyelim.

Bunlar fayda etmedi ise...
Yine BIOS ortamına düşünce orada Advanced BIOS settings diye bir ibare olacak oraya basalım.
Oradan yukarıda boot diye bir seçenek olacak ona basalım.

Aşağılara doğru verilen seçeneklerden F1 içeren bir seçenek görülecek.
Enable olan seçenek disable ile değiştirilecek.
F10 ile kaydedilip tamam denilecek.

Geri
Yukarı