Amfi Gain Ayarı Nasıl Yapılır Kulak İle mi Voltmetre İle mi?

Alfirk

Kilopat
Merhaba. Amfi Gain ayarı yaparken hangi yöntem daha sağlıklıdır hangisi gerçekten daha iyi temiz sonuç verir, kulak ile dinleyip ayarlamak mı yoksa voltmetre ile hedef sayıya ulaşana kadar ayarlamak mı?

Aslında nasıl yapıldığını da açıklarsanız sevinirim özet olarak biliyorum ama tam anlamıyla bilmiyorum. Bu işlere elim yatkın olduğunu düşünüyorum kendime bilgisayar topladım sorunsuz çalışıyor yani çok zor olmamalı aslında zaten mezun olduğum bölümden de biliyorum. Neyse konuya dönersek; :)

Voltmetre ile Gain ayarı yaparken sanırım bir formülü varmış hesaplayıp bir sayı buluyoruz ve Volt değeri o sayıya ulaşana kadar Gain ayarını azaltıp arttırıyoruz ama o formül nedir bilmiyorum.
Test için ses frekansları varmış bir de galiba bütün frekansları mı deneyeceğim bilmiyorum.

Gain ayarını ayarladıktan sonra ana ünitede mesela bas tiz gibi ayarları yaptıktan sonra tekrar Voltmetre ile kontrol edecek miyiz? Çünkü Gain ayarı yaparken ana ünite ve her şeyde ayarları sıfırlıyormuşuz.

Gain ayarını yaptık bitirdik peki Frekans ayarı nedir nasıl yapılır gerek var mı?
H. P. F ve L. P. F Frekans ayarları nasıl yapılır? Neye dikkat etmem gerekir.

Amfiye gain ayarı osiloskopla yapılır SPL ve SQ sistemlerde profesyoneller osiloskop kullanır ancak siz tam kapasite çalıştırmayı düşünmüyorsanız buna gerek yok. hpf ve lpf ve yüksek ve düşük basınç filtreleridir. subwooferın çalmaya başlaması ve bitirmesi istenilen frekanslar seçilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı